Dobruška

Laichterův dům v Dobrušce

Zděný přízemní městský domek s dvouosým průčelím dokládá stylovou polohu lidového klasicismu. V 70. letech byla v Laichterově domě instalována expozice tvorby malířky Věry Jičínské-Laichterové, která zde trávila s rodinou letní měsíce od roku 1931 do své smrti. V současnosti objekt není přístupný.

Do Dobrušky za malířem světového jména Františkem Kupkou

Zatímco vloni si doslova celý svět (a s ním i rodný kraj pod Orlickými horami) připomínal 150. výročí narození zakladatele abstrakce ve výtvarném umění Františka Kupky, v červnu letošního roku uplyne od smrti malíře, jehož obrazy v 21. století „trhají“ aukční rekordy, 65 let. I když se narodil v Opočně, do velkého světa umění se vydal z Dobrušky, kde strávil své dětství a mládí a kam směřuje náš cestovatelský tip.

Škrpál Járy Cimrmana v Pohoří u Dobrušky

Ve vitríně hostince je k vidění památný Škrpál Járy Cimrmana. Cimrmanova více než sto let stará bota zůstala na cestě poté, co Cimrman z hospody utíkal bez placení. V obci Pohoří se shodou okolností narodil i spoluzakladatel divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka.

Smuteční síň v Dobrušce – dokonalý soulad

Starobylá lipová alej, která vede z Dobrušky k tamnímu hřbitovu a kostelíku sv. Ducha, je důležitým bodem v krajině pod Orlickými horami. Představuje motiv cesty, která vede od narození ke smrti, symboliku souladu, smíření a pokoje, jenž provází člověka na pouti životem k jeho konci.

Kupecký dům F. L. Věka v Dobrušce

Zásluhou románu Aloise Jiráska F. L. Věk a stejnojmeného seriálu z roku 1970 s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli získal celorepublikovou popularitu nejen život Františka Heka ale i jeho kupecký dům v Dobrušce.

Expozice vojenské geografie v Dobrušce

V Rýdlově vile postavené v roce 1919 podle projektu Jana Kotěry byla 24. 5. 2018 pro veřejnost otevřena nová stálá expozice Vlastivědného muzea v Dobrušce věnovaná vojenské geografii ke 100. výročí jejího založení.

Budova bývalé kovárny v Dobrušce

Na konci Kostelní ulice, proti kostelní sakristii u křižovatky do ulice Domašínské, stojí stará kovárna čp. 364. Dobrušská kovárna má typický komín v zadním štítu. Postavena byla v klasicistním slohu v roce 1807.

Úniková hra v Dobrušce

Úniková hra je nový fenomén zábavy pro celou rodinu. Pro tým 2-4 hráčů čeká tématická místnost, která je plná úkolů a záhad, které musíte vyřešit.

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Farma Baronka

Nabízíme vyjíždky do okolí Záhornice u Opočna, krásného hřebene Vrcha, Dřízenského údolí, rozhledny Osičiny nebo návrší lesa Chlum u Dobrušky pro pokročilé jezdce nebo začátečníky s vodičem.

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.

Dobruškou po stopách Františka Ladislava Věka

Jakmile zazní první tóny hudby provázející seriál F. L. Věk, usedají každou neděli před obědem k televizním obrazovkám tisíce diváků, aby znovu (po kolikáté už?) sledovaly příběh Františka Ladislava Věka, velkého vlastence, muzikanta, spisovatele a buditele z Dobrušky.

Návrší Chlum u Dobrušky s pozůstatky z doby bronzové

Oblast kolem Dobrušky je osídlena již od doby bronzové. Dokazují to zejména zbytky lužického hradiště na návrší lesa Chlumu nad osadou Podchlumí a mohylová žárová pohřebiště na Chlumu směrem k Semechnicím a v lese Halíně u Běstvin.

Krytý bazén a letní koupaliště v Dobrušce

Krytý bazén má délku 25 metrů, součástí bazénu je skokanská věž, malý bazén, výřivka, sauna a parní komory. Letní venkovní bazén je 50metrový a pro děti je k dispozici dětský bazének.