Muzea v obci Hornice

Ve skanzenu Vysoký Chlumec máte pocit, že vesnice je tu od nepaměti

Skanzenů je v Česku několik, ale tento mezi Příbramí a Sedlčany patří k nejmladším. Zaujme už tím, že na první pohled máte pocit, že chalupy sem nikdo netransferoval, že vesnice tu stojí od nepaměti. Tříhektarový areál pod místním hradem jen někdo oplotil. Ten „někdo“ je Hornické muzeum Příbram, pod jehož správu místní areál vesnických staveb v přírodě patří.

Hornický cechhaus Štěpánov

V Štěpánově se nachází Hornický cechhaus, což je malé muzeum zaměřené na hornickou historii a geologii regionu. V expozicích, umístěných v podzemních prostorech jednoho z nejstarších domů ve městě, se představuje štěpánovský rudný revír.

Hornické muzeum v Podkrušnohoří láká na světový unikát

Vyřazenou hornickou techniku a vybavení hlubinného dolu představuje rozšířená výstava hlubinného dobývání hnědého uhlí v Podkrušnohorském technickém muzeu poblíž Mostu. V úterý slavnostně otevřená expozice zahrnuje také světový unikát v podobě důlní lokomotivy, která návštěvníky proveze zhruba 300 metrů dlouhou maketou štoly.

Hornické muzeum v Ostravě chystá nové atrakce. I expozici o důlních konících

Největší hornické muzeum v Česku, které se nachází v ostravském Landek Parku, připravuje nová turistická lákadla. Už ve čtvrtek 21. března se lidem otevře nová důlní expozice s názvem Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři, další novinku zde pak chystají na 1. května.

Hornické muzeum Jiřetín pod Jedlovou

Hornické muzeum sídlí od roku 1998 v rekonstruované budově bývalé fary z roku 1755. Areál hornického muzea zahrnuje také Stříbrný důl - štolu svatého Jana Evangelisty a naučnou stezku Údolí Milířky.

Hornické muzeum v Plané

Štola Ondřej Šlik, ve které se muzeum nachází, byla vyražena koncem 16. stol. V době největšího rozkvětu dolování stříbrných rud v Plané a jejím okolí. O rozkvětu a důležitosti města svědčí i to, že tehdejší majitelé panství a dolů Šlikové měli v Plané svoji mincovnu.

Hornické muzeum Harrachov zve na zimní prohlídky svých útrob

Do chladných chodeb Hornického muzea Harrachov se návštěvníci mohou přijít podívat i v zimních měsících. Od začátku ledna do půlky března je muzeum otevřené dva dny v týdnu a nabízí několik prohlídek denně. Jestliže trávíte s dětmi jarní prázdniny poblíž, podnikněte výlet za poznáním.

Největší hornické muzeum Česka slaví 20 let od otevření

Hornické muzeum Landek Park v Petřkovicích poblíž Ostravy se poprvé otevřelo návštěvníkům v sobotu 4. prosince 1993. Největší české hornické muzeum leží na úpatí vrchu Landek a má otevřeno celoročně. Turisté sem jezdí mimo jiné také za světovým unikátem, kterým je expozice báňského záchranářství.

Hornické muzeum v Příbrami otevírá novou expozici o Vltavě

Příbramské Hornické muzeum v pátek v 17 hodin otevře v Muzeu Vltavy v Chotilsku svoji novou expozici. Ta je nazvaná Z historie staré Vltavy v okolí Chotilska. Zájemcům představí kromě jiného i přírodní scenérie středního Povltaví.

V neděli mají Havířské šprýmování v Příbrami a vstupné za korunu v Kutné Hoře

Hornické muzeum Příbram pořádá v neděli 28. října od 9 do 16 hodin při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje již tradiční zábavní program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. Ve stejný den připravilo České muzeum stříbra v Kutné Hoře symbolické vstupné za korunu a doprovodný program.

Hornický skanzen Žacléř

Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Důl je přístupný veřejnosti jako hornický skanzen.