Karlovarský kraj

Kaple Panny Marie Bolestné v Mariánských Lázních

Štíhlou novogotickou stavbu dal postavit ředitel zdejšího divadla Julius Laska v roce 1909 na paměť své zemřelé matky. Nachází se ve svahu nad Lesním pramenem a Chopinovou ulicí v Mariánských Lázních. Říká se jí Kaplička lásky.

Šlakhamr a Mamut, krásy zapadlého kouta Žďárska

To se projde kolem Hamroně, pár kilometrů zbývá k Mamutovi, přejde se náhon a najednou se před vámi otevře louka s krásnou usedlostí, bývalým a dosud funkčním hamrem zvaným Šlakhamr. Jsme na konci obce Hamry nad Sázavou, v části Nejdek.

Lázeňský areál Kynžvart

Město Lázně Kynžvart je jedním z pěti významných lázeňských center Karlovarského kraje. Areál Léčebných lázní Lázně Kynžvart leží na jihozápadním svahu Slavkovského lesa v nadmořské výšce 730 m.

Zřícenina hradu Kynžvart

Nad městem Lázně Kynžvart se mezi Šibeničním vrchem a Špičákem vypíná Hradní vrch se zříceninou středověkého hradu.

Park s pamětní deskou v Chodově

Park stojí u vlakového nádraží na Sokolovsku a připomíná místního významného průmyslníka Karla Gasche. V místech, kde se nyní park nachází, dříve stával dům, v němž Gasch bydlel.

Medvědí pramen v Mariánských Lázních

Pramen je známý kamennou sochou Eiblova medvěda. Původ jména kyselky pochází ze středověku, kdy se toto místo nazývalo „Medvědí brloh“ zřejmě podle doupat divokých medvědů.

Kamenný viadukt v Perninku

Nejvýše položená železniční stanice a viadukt v Perninku je náročnou technickou stavbou, kterou naleznete na úseku železniční trati, která spojuje Karlovy Vary s Potůčky. S nadmořskou výškou 902 metrů je nádraží po šumavské Kubově Huti druhou nejvýše položenou železniční stanicí na našem území.

Perninská krušnohornická stezka

Horní městečko Pernink je poprvé zmiňováno v roce 1532. Město vzniklo v souvislosti s nálezy rud cínu, stříbra a železa. Stezka vede převážně po udržovaných cestách, měří necelých 14 km a lze ji rozdělit i do 3 kratších okruhů. Zajímavá místa na trase přibližuje 17 informačních tabulí.

Sportovní areál v Zahradě Hedvy

Jedná se o přírodní areál, který slouží jako zázemí pro rekreační, sportovní a herní aktivity obyvatel města i pro příležitostné kulturně - společenské programy. Nachází se na Sokolovské ulici v Rýmařově.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte si lisování hroznů, vyrazte za netopýry

Prázdniny se definitivně chýlí ke konci, ale zbývá ještě jeden víkend. Ten se částečně ponese už v podzimním duchu. Na několika místech se konají tradiční dožínky, vyrazit můžete také na dětské vinobraní. Pokud vás fascinují netopýři, na zámku v Bečově nad Teplou jim bude zasvěcena celá jedna akce.

Křížová cesta v Nejdku

Nejdecká křížová cesta je romantickým místem skrytém v přilehlém lese Křížového vrchu. Byla vybudována v letech 1851 - 1858 a neměla a dosud nemá široko daleko sobě rovné pro svou délku 1,5 km a nádhernou polohu přímo nad centrem města.

Rajmanova vyhlídka na Křížovém vrchu v Nejdku

Vyhlídka je pojmenovaná po prvním představiteli města Nejdku po osvobození po konci II. Světové války v roce 1945.

Barokní kostel sv. Martina v Nejdku

O kostele sv. Martina existuje první zmínka již v roce 1354 a byl prvním kostelem v Nejdku. Malá gotická stavba byla v průběhu staletí rozšiřována a přizpůsobována dobovému vkusu.

Hranolová hradní věž v Nejdku

Hradní románsko-gotická věž je nevýznamnější nejdeckou historickou památkou. Věž je zbytkem původního hradu postaveného v období někdy kolem roku 1250 Konrádem Plikem, který sloužil k ochraně zemské stezky i k uložení cenností a cínu vytěženého v Porolaví.

Barokní kostel sv. Petra a Pavla v Malé Úpě

Barokní kostel svatého Petra a Pavla je srdcem a symbolem Malé Úpy. Byl postaven v letech 1788-1789 a ve své době byl nejvýše položeným kostelem v Čechách (v současné době je až na 4. místě, hned po kostelu na Kvildě, Božím Daru a sv. Tomáši u Lipna), nachází se ve výšce 975 m.