Karlovarský kraj

Tipy na víkend: Ohřejte se v sauně, poznejte svět na cestovatelském festivalu

První listopadový víkend dává tušit, že zima je už za rohem. Venku je chladno, málokomu se proto chce trávit čas mimo teplo domova. Pokud se budete chtít zahřát ještě o něco víc, nenechte si ujít akce v rámci Týdne saunování, který se koná napříč Českem. A pokud chcete přičichnout k exotickým dálavám, navštivte cestovatelský festival Caminos v Karlových Varech.

Střekovská vyhlídka v Ústí nad Labem

Střekovská vyhlídka se nachází v lesoparku na Malém Sedle. Z rozhledny si můžete vychutnat jedinečné pohledy na České středohoří, Větruši, i na centrum města s mohutnou Mariánskou skálou, dokonce můžete vidět i vzdálené Krušné hory.

Chlumskému areálu Svaté Máří daly prý vznikout strašlivé loupežnické mordy

Jeden z našich nejhezčích poutních areálů, barokní komplex konventu křížovníků s červenou hvězdou a kostela Nanebevzetí Panny Marie, leží nedaleko Sokolova. Obec se jmenuje Chlum svaté Máří, německy Maria Kulm, v letech socialismu (1960-1990) přejmenována na Chlum nad Ohří.

Barokní můstek přes Střelu v Toužimi

Toužim byla původně probošstvím milevského kláštera a je připomínána kolem roku 1200. V 15. století ty byl založen hrad a vzniklo zde rovněž město. Z hradu několika přestavbami vyrostl barokní zámek.

Město Bochov zachránilo Hartenštejn, hrad s unikátní dělostřeleckou obranou, sloužící jako kamenolom

Málo známým hradem je zřícenina Hartenštejna u města Bochova při silnici z Prahy do Karlových Varů. Daleko víc si všimnete nedaleké Andělské hory, která patřila stejnému majiteli. Obě středověké pevnosti jsou v rozvalinách, Hartenštejn na tom byl donedávna hůř.

Prameny ve Zdravé vodě - Žarošice

Léčivé prameny byly po minulá staletí využívány k lázeňství. Lázně zde založila abatyše starobrněnského kláštera v 18. století. Dnes jsou k vidění původní lázeňské budovy a vyvěrající prameny.

Šlikova věž - zřícenina hradu Freudenstein u Jáchymova

Pozdně gotický hrad Freudenstein, nazývaný Šlikův hrádek, patrně nejmladší hradní stavbu v Čechách, nechal vystavět v letech 1517 - 1520 Štěpán Šlik. V roce 1525 byl hrad dobyt a vydrancován vzbouřenými horníky.

Expozice Edvard VII. v anglikánském kostele v Mariánských Lázních

Anglikánský kostel je pozdním dílem londýnského architekta Williama Burgese, podle jehož plánů byl postaven zdejším stavitelem Friedrichem Zicklerem v roce 1879.

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

V okolí městečka Přebuz v Krušných horách na Karlovarsku najdete v lesích ukryté pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů z druhé světové války. Jde o volně přístupné opuštěné areály.

Památník obětem železné opony u Chebu

Památník představuje roztržená pouta a je věnovaný lidem, kteří zemřeli v letech 1948 až 1989 na hranici při pokusu emigrovat z tehdejšího Československa. Byl slavnostně odhalen v roce 2006.

Kostel sv. Anny na Božím Daru

V roce 1593 byl na místě starého chátrajícího dřevěného kostela postaven kostel nový a v roce 1605 – 1607 mu přibyla ještě věž. V roce 1771 byl ale zbořen a podle luteránského vzoru postaven nový barokní kostel ve farní zahradě, kostel byl zasvěcen sv. Anně.

Rozhledna Bohušův vrch u Plané

Rozhledna stojí na Bohušově vrchu (580 m), dříve nazývaném Šibeniční vrch, v Plané u Mariánských Lázní. Od přelomu 19. a 20. století zde stál dřevěný vyhlídkový gloriet. V roce 1909 jej nahradila masivní kamenná věž.

Přírodní rezervace Soos na Chebsku evokuje měsíční krajinu

Národní přírodní rezervace Soos, vyhlášená v roce 1964, se nachází nedaleko Františkových lázní. Je známá především svými rozsáhlými rašeliništi, mokřady, mofety a minerálními prameny. Pestře zbarvenou rezervaci připomínající měsíční krajinu je možné navštívit v průběhu celého roku.

Špitální kostel sv. Anny v Horním Slavkově

Kostel nacházející se u příjezdu do města ve směru od Lokte je na první pohled poměrně nenápadnou stavbou.