Tipy na výlety v oblasti Karlovarský kraj

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Pevnostní kostel se otevřel veřejnosti. Po 60 letech od ničivého požáru

Po takřka šedesáti letech od ničivého požáru střechy nad presbytářem v roce 1964 se o víkendu otevřel veřejnosti kostel sv. Jiří v Horním Slavkově na Sokolovsku. Je výjimečný tím, že je takzvaným kostelním hradem, který plnil v době husitských válek i obrannou funkci města. Svým pevnostním charakterem je jedinečnou a vzácnou památkou.

Smírčí kříže v obci Protivec na Žluticku

Protivec je známý všem milovníkům drobných památek, zejména pak tajemných smírčích křížů. Jedná se o kamenné kříže postavené na místě, kde došlo k hrdelnímu zločinu nebo neštěstí. Na katastru obce Protivce se nalézají hned tři tyto památky.

Vila Hanse Turby v Mariánských Lázních – městská knihovna s lázeňskou historií

Krásná vila v Mariánských Lázních byla postavena roku 1903 pro vyhlášeného městského lékaře a později starostu Hanse Turbu. V jejích zdech pobýval při lázeňském pobytu roku 1913 Sigmund Freud s rodinou. V jedinečné stavbě dnes sídlí městská knihovna.

Ruiny kostela sv. Linharta

V lesích jihozápadně od centra Karlových Varů se nacházejí ruiny pozdně románského kostelíka sv. Linharta.

Pozůstatky hradu Nevděk

U obce Žlutice se nachází zbytky hradu Nevděk. Původní stavba vznikla v 15. století.

Jelení hora v Krušných horách

Nedaleko vodní nádrže Přísečnice se nachází Jelení hora (993 m). Jedná se o nefelinitový kopec, nejvyšší bod geomorfologického okrsku Přísečnická hornatina. Výrazná hora poskytuje západně od vrcholu krásné výhledy.

Přírodní památka Přebuzské vřesoviště

Přírodní památka Přebuzské vřesoviště se nachází nedaleko obce Přebuz a bývalé obce Rolava v Krušných Horách. Vřesoviště vzniklo odtěžením vrchoviště a následnou pastvou dobytka. Rozloha této přírodní památky je cca 90 ha.

Festivalový most v Karlových Varech

Festivalový most mezi Císařskými lázněmi a Grandhotelem Pupp byl otevřen v lednu 2023. Jedná se v pořadí o třetí most, který na tomto místě stojí. První z nich byl přes koryto řeky Teplé postaven již roku 1880.

Teplá díra u Bělkovického údolí

Zajímavý přírodní úkaz naleznete v lese mezi obcemi Bělkovice-Lašťany a Jívová. Teplý vzduch ohřátý pomocí tzv. Ventarol zde uniká na povrch. Obzvláště efektní je toto místo v zimě, kdy u průrvy nevydrží sníh a stoupá z ní pára.

Záchranná stanice zvířat Drosera Bublava

Záchranná stanice zvířat Drosera Bublava je členem národní sítě záchranných stanic. Spolek se zabývá, mimo záchrany zraněných a handicapovaných živočichů, i environmentální výchovou, vzděláváním a osvětou.

Naučná stezka kolem Aschbergu na Bublavě

Naučná stezka dlouhá asi 5,5 km vede lesem podél vodního náhonu u příhraniční obce Bublava v Krušných horách. Najdete na ní odpočívadla, poutavé informace o místní historii, a především neuvěřitelný klid a kouzlo lesa.

Hradiště Chyše

Hradiště na vrcholu ostrožny nad řekou Střelou bylo pravděpodobně obýváno v době železné, v 6. až 5. století př.n.l., a pak ve středověku, v 10. století. Na místě se nachází zbytky valů a dalších terénních nerovností.

Naučná stezka Sovy Rozárky ve Žluticích

Naučná stezka sovy Rozárky je značený výletní okruh dlouhý sedm kilometrů. Vede z náměstí ve Žluticích a spojuje zajímavá místa v okolí města a pod vrchem Vladař.

Replika hraničního sloupu ČSR v Aši

U hraničního přechodu Aš – Selb stojí od 28. října 2022 orientační hraniční sloup, který zde stával za první republiky. Jeho replika byla odhalena při příležitosti státního svátku vzniku Československa.