Pramen Bílý Halštrov

Pramen Bílý Halštrov (Elster Quelle) prýští v lesním prameništi z mělké kamenné studny jihovýchodně od Aše. V roce 1898 byl na prameni Bílého Halštrova vybudován památník a v 90. letech 20. stol. Bylo toto místo upraveno a tím vybudováno odpočinkové místo s lavičkami.

Přírodní park Halštrov

Chráněné území o rozloze 43 km2 bylo založeno v roce 1984 za účelem zachování historického krajinného rázu ašského výběžku zvaného Ašské Švýcarsko. Jedná se o zalesněné území s členitými údolími, jejichž hlavní spojnicí je řeka Bílý Halštrov.

Přírodní památka Goethova skalka

Přírodní památku tvoří skalní masiv dlouhý 400 metrů a 10 metrů široký. Unikátní pás skal představuje vypreparovanou křemennou žílu, která náleží do Ašského křemenného valu. Přístup ke skalkám je možný po modré značce z obce Skalka nebo Nebesa.

Minerální pramen Doubrava u Aše

Minerální pramen, někdy nazývaný Pramen století, se nachází uprostřed obce Doubrava u Aše, téměř na hranici s Německem. Voda ze zdejšího pramene má stejného složení, jako Zelený pramen v sousedním německém lázeňském městečku Bad Elster.

Replika hraničního sloupu ČSR v Aši

U hraničního přechodu Aš – Selb stojí od 28. října 2022 orientační hraniční sloup, který zde stával za první republiky. Jeho replika byla odhalena při příležitosti státního svátku vzniku Československa.

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. Cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Park historie v Aši

Park historie v Aši vznikl roku 2021 úpravou prostoru mezi ulicemi U Radnice, Na Příkopech, Kaplanka a Okružní. Nachází se v blízkosti radnice, na místě, kde v minulosti stával evangelický kostel či hřbitov. Slavnostní otevření proběhne na jaře 2022.

Rozhledna Stráž u Aše

Na státní hranici České republiky s Německem poblíž Aše (Horní Paseky) najdete zajímavou rozhlednu Stráž, která pochází ze 70. let 20. století. Jedná se o bývalou vojenskou strážní hlásku.

Podhradí na Ašsku je plné pozoruhodných památek

Ašsko je trochu turisticky opomíjené, v bývalém přísně střeženém hraničním pásmu ale najdete dost zajímavých objektů i přírodních zajímavostí. V údolí Ašského potoka se nachází ves Podhradí, do roku 1945 se jmenovala Neuberg. Stojí tu ruiny několik panských sídel a unikátní kostel Dobrého pastýře.

Rozhledna v Podhradí u Aše

V malé obci na západě naší republiky najdete nejstarší stavbu Ašska - 22 metrů vysokou věž, která bude zpřístupněna jako rozhledna, ze které uvidíte do celého kraje.

Zámek Kopaniny u Aše

Zámek který vlastnil rod Zedtwitzů stojí v místě jejich bývalého hradu založeného před rokem 1537. Po požáru v roce 2003 byl ve velmi špatném stavu. Od roku 2013 pracuje rodina Františka Hupky na jeho obnově.

Kašna s lipany v Aši

Městu Aš dala jméno ryba s charakteristickou hřbetní ploutví, lipan podhorní, které se německy říká Äsche. Nyní na Ašsku vůbec nežije. Symbolizuje ji socha na kašně na náměstí v Aši.

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Věděli byste, kde hledat Smrčiny, téměř neznámý kout naší vlasti? Napovíme, že je třeba zaměřit svou po pozornost do nejzápadnějšího cípu republiky, do Ašského výběžku.

Ašským výběžkem kolem nejzápadnějšího českého hradu

Neuberk či Najperk je naším nejzápadnějším hradem. Před 25 lety o jeho existenci vědělo jen málo lidí, ašský výběžek byl zadrátován a prošpikován nástrahami bdělých vojsk ministerstva vnitra. Není moc navštěvován ani nyní, za Aš se hrne jen málokdo, ale krajina je tu nádherná.

Stezka železné opony - evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.