Liberec

Laser Game Liberec

Hra probíhá ve speciálně upravené tmavé aréně se spoustou překážek a úkrytů.

Futuristická Koule v Liberci – socha, která odráží své okolí

Futuristická Koule nejen zrcadlí okolní objekty, ale jakmile se na město snese tma, probudí se v jejím nitru nečekaně tajemné moře světla, které vyzařuje také do okolí.

Socha Malý Marťan na Ještědu

Chcete být vyfoceni s Marťanem? V Liberci není nic nemožné, stačí se vydat k horskému hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, jeden sedí a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.

Turistická trasa Libercem za sochami 60. až 80. let 20. století

V rámci přeshraničního projektu „Liberec/Žitava – zapomenuté památky“ vybralo město Liberec 27 významných sochařských děl z období 60. – 80. let 20. století, na jejichž základě vznikly dvě trasy, které si můžete projít a objevit tak nevšední sochařská díla, na něž se v průběhu času pozapomnělo.

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Jedinečný Metelkův mechanický betlém obsahuje 142 pohyblivých figurek, přitom veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný pouze jediným závažím. Půvab kvalitní řezby a neobyčejně přirozeného pohybu umocňuje zcela ojedinělý zvukový program.

Tipy na víkend: Na vinobraní, dýňobraní či český Oktoberfest

Začátek podzimu se jako tradičně ponese ve znamení vín. Na vinobraní můžete vyrazit třeba na Karlštejn, kam vás odveze parní vlak, nebo do Kadaně či hrad Seeberg. Na královnu podzimní zeleniny, dýni, vyrazte do Šalmanovic a na český Oktoberfest k Liberci.

Dny evropského dědictví představí památky v Liberci i nedaleké Žitavě

Dny evropského dědictví je celoevropská akce konající se pod patronací Rady Evropy. Propagují historické dědictví evropské i naše národní. Liberec patří k více než 150 obcím, 900 památkám místního i světového významu a více než 200 akcím přihlášeným do letošního ročníku.

Centrum Vlasty Buriana v Liberci

Herec Vlasta Burian má v Liberci svůj dům. Centrum představuje slavného libereckého rodáka v komplexní podobě.

Strážní hrad Frýdštejn prověří vaši kondici

Na severním okraji Českého ráje se hrdě tyčí hrad Frýdštejn, budete-li pozorní, zahlédnete jej z dálnice vedoucí z Turnova do Liberce, asi kilometr za odbočkou na Paceřice a Sychrov. Frýdštejn se za poslední desetiletí změnil z nenápadné ruiny v jednu z nejnavštěvovanějších památek zdejšího kraje.

Na Liberecku roste skanzen z 12. století, staví se ručně

Opevnění s obrannými věžemi, několik robustních chýší, stáje, čeledník a dům kněze. Na vrchu u obce Vítkov u Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní venkovské sídlo z 12. století.

Z Liberce poprvé vyjel letní vlak k Máchovu jezeru

Z Liberce vyjel v sobotu poprvé přímý vlak k Máchovu jezeru. Jezdit bude do konce prázdnin, ale jen o víkendech a svátcích. Využít ho mohou i cyklisté, počet míst pro kola je ale omezený na sedm, řekl Pavel Blažek, jednatel společnosti, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji. Jedna cesta přijde na 50 korun, jízdenky se prodávají přímo ve voze.

Obří bílí sloni, téměř neznámé skalní městečko v Lužických horách

Pokud nevíte, kde je hledat, velké bílé slony z pískovce nikdy neuvidíte. Pískovcová skupina Bílé kameny označované také jako Sloní skály se skrývá v lese u silnice spojující Nový Bor s Libercem.

Liberecká výšina: rozhledna vybudovaná z kamenů norimberského kostela i tichý svědek násilných činů

Málokteré z krajských měst je obklopeno horami jako Liberec. Za méně než dvacet minut dojedete z centra do Lidových sadů, výchoziště tras do Jizerských hor. Příjemnou procházkou vystoupáte k jedné z dominant města k Liberecké výšině, kterou zaznamená snad každý, kdo přijíždí po dálnici od Turnova.

Liberec v létě nabídne prohlídky města pro děti

Liberec o letních prázdninách poprvé nabídne dětem komentované prohlídky centra města. Podílet se na nich bude i skupina historického šermu. Informovala o tom mluvčí radnice Jana Kodymová. Komentované prohlídky nabízí Liberec třetím rokem, dosud byly ale zaměřené na dospělé.

V malebném Kryštofově Údolí chytali pionýři podlé záškodníky

Jedno z nejhezčích údolí u nás, Kryštofovo u Liberce (lidově Kryštofáč) si zahrálo v řadě filmů. Proslulo například ve Vláčilově filmovém dramatu Adelheid, kde představovalo pohraniční ves Černý Potok krátce po válce. Obecní úřad posloužil coby četnická stanice, ve filmu byly sekvence i z kostela.