Netolice

Trstěnická stodola se otevřela veřejnosti. Je unikátem lidového stavitelství

V Trstěnici u Litomyšle byla v sobotu pro veřejnost otevřena zrekonstruovaná unikátní polygonální stodola s doškovou střechou. O záchranu památky se zasloužil Spolek archaických nadšenců, který vedou manželé Kmoškovi. Jeden milión korun na obnovu památky poskytl také Pardubický kraj, a proto na slavnostní akci nemohl chybět ani hejtman Martin Netolický.

Kaple Nejsvětějšího srdce Páně v Češnovicích na Českobudějovicku

Kaple Nejsvětějšího srdce Páně se nachází v Češnovicích, v místní části Pištín na Českobudějovicku, u odbočky na Netolice.

Muzeum Dobčická tvrz 1945

Malá jihočeská obec Dobčice na Netolicku se zviditelnila zejména tím, že zde byly natáčeny Troškovy filmy Babovřesky 1 až 3. Známá je také svou malebnou návsí s kapličkou, rybníkem, domy ve stylu selského baroka a středověkou tvrzí.

Rybník Velký Tisý

Rybník Velký Tisý, který je nejvýznamnější částí rezervace, byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505 a při jeho stavbě se poprvé objevilo jméno Štěpánka Netolického.

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Místo setkání pěti armád u Vítějovic připomínají dva pomníky

Na silnici mezi Prachaticemi a Netolicemi neuniknou oku gigantické betonové kvádry, vztyčené kolem sochy ženy. Tento kolos nahradil původní pomníček, nenápadně později režimem odstraněný. Dnes je alespoň pamětní deska opět v blízkosti místa, kde byla po válce prvně osazena, původní kámen však chybí.

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického

Historický dům na Masarykově náměstí č. 89 v samém centru Třeboně patřil jednomu z nejslavnějších českých rybníkářů, Štěpánku Netolickému. Dnes zde naleznete Centrum třeboňského rybníkářství se zajímavou expozicí o rybníkářství a význačných osobnostech, které k tomuto řemeslu patří.

Přemyslovský hrad nad Netolicemi zmiňovala již Kosmova kronika

Jedno z nejstarších měst jihu vlasti se kromě památek, tvořících městskou památkovou zónu, může pochlubit i novodobě rekonstruovaným dřevěným hradištěm ranně středověkého typu, budovaným od roku 2004 dobovými technikami s ověřováním původních technologií, materiálů a nástrojů.

Autokemp Podroužek u Netolic

Autokemp Podroužek se nachází nedaleko malebného jihočeského města Netolice v předhůří Šumavy, zhruba 25 km od Českých Budějovic. Kemp leží u rybníku Podroužek, kde je v létě možnost koupání. Nedaleko jsou i další velké rybníky jako Malý a Velký Hrbovský.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Po významných kulturních památkách města Netolice i okolí vás provede Historická krajina Netolicko, malý okruh naučné stezky pro pěší i větší okruh stezky pro cykloturisty.

Umělá stoka Krčínka - unikátní technická památka jihu Čech

V Netolické oboře u zámku Kratochvíle se nachází téměř zapomenutá technická památka, umělá stoka Krčínka. Stoka, která je dlouhá asi 8 km, sloužila k vodnímu pohonu různých pohyblivých atrakcí, strojů a obrazů v zámecké zahradě.

Netolická obora

Bývalá rožmberská obora, zvaná Netolická, je historicky, krajinářsky a památkově jedinečný fenomén v jihočeské krajině. Rozkládala se v prostoru na západ od okraje města Netolice. Obora ze 16. století je dodnes příkladem unikátně zachovalé historické jihočeské krajiny s řadou starodávných rybníků.

Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

JUDr. Otakar Kudrna byl sběratelem historických a národopisných památek, které ukládal ve svém domě na náměstí v Netolicích. V roce 1940, po smrti Kudrny, který odkázal městu své soukromé sbírky, vzniklo Muzeum Dr. O. Kudrny.

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.