Okres Česká Lípa

Čapská palice se skalním hradem Čap - nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice na skalním ostrohu nedaleko Dubé na Kokořínsku je jakýsi mohutný skalní kyj ze železitého pískovce, jenž se zvedá na okraji strmé skály. Nedaleko přírodního útvaru se nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století.

Unikátní sušárna chmele v Dubé v rámci Dnů evropského dědictví otevře své brány

Ojedinělá technická památka - sušárna chmele v Dubé, bude v sobotu 15. září opět přístupná. Zajímavý doprovodný program je zárukou poučení a pobavení.

Zámek Horní Libchava

Na Zámku Horní Libchava u České Lípy si můžete prohlédnout především stálou výstavu fotografií "Svět očima Oldřicha Kiliána", tedy současného vlastníka objektu. Dále vás potěší sochy a artefakty z celého světa a strašidelné podzemí.

Tipy na prodloužený víkend: Koštování vín a historické slavnosti na hradech

Prodloužený víkend doslova svádí vytáhnout kolo, jet na vodu nebo vydat se na malý výlet. Po cestě se můžete zastavit na historických slavnostech a speciálních prohlídkách, které připravili na Starých Hradech, Karlštejně, Křivoklátě, zámku Loučeň, Hauenštejně, Sovinci, Bezdězu, Grabštejně, zámku Hrubý Rohozec, Buchlově. Kadaňský hrad se otevírá po dlouhé době veřejnosti.

Hrad Milštejn

Působivé pozůstatky hradu Berků z Dubé se nacházejí 8 km severovýchodním směrem od Nového Boru nedaleko obce Svor na skalnatém hřebeni v Lužických horách. Od středověku se v okolí hradu těžil pískovec pro mlýnská kola.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Hlavní budovou Vlastivědného muzea a galerie je bývalá augustiniánský klášter. K vidění jsou specializované expozice, v přízemí cizokrajná zvířena, hmyz a geologie, v prvním patře jsou regionální sbírky přírodovědné a historické. Galerie v refektáři se věnuje modernímu umění.

Rozhledna U borovice

Soukromá rozhledna U borovice byla postavena na podnět roprachtického rodáka Františka Hubaře pro radost jemu i druhým. Je vysoká 18 m, cihlová, s kamenným obložením a osazena dřevěným ochozem ze kterého uvidíte Krkonoše, Bezděz i Orlické hory.

Hradčanské stěny

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. Malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely. Čtěte více »

Skalní hrad Jestřebí

Malebná zřícenina kdysi mohutného hradu Jestřebí stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Máchova jezera. Hrad nechal vybudovat Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Ze skály se otevírá nádherný výhled do kraje.

Bezděz jako noblesní středověký kriminál i pozůstatek třetihorních sopek

Velký Bezděz (604 m. N. M.) je hora, ze které je vidět čtvrtina Čech. Toto byl zřejmě hlavní důvod, proč nechal na jeho vrcholu Přemysl Otakar II. Vybudovat na svou dobu velmi moderní opevněný hrad - pevnost na skalním ostrohu.

Radobýl - osudová hora Karla Hynka Máchy, kde napsal poslední báseň

Přestože je Radobýl (399 m. N. M.) poměrně nízká čedičová homole, z holého vrcholu máme doslova na dlani panorama Českého středohoří: Lovoš, Milešovku, kaňon Labe s „ bránou Čech“ - Portou Bohemicou, Sedlo, Bezdězy, ale i polabské roviny s pomyslným středem Čech - Řípem. Za charakteristickou, zpola vykousnutou siluetu vděčí Radobýl kamenolomu, který v několika etážích odkryl západní část kopce.

Toulky Českým středohořím s hrady na vysokých kopcích

České středohoří je výjimečnou přírodní podívanou. Nade všemi vystupuje Milešovka, zaujme i Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením připomíná Bezděz. Krajina Středohoří je šlechtickými sídly nabitá, končí až Střekovem vypínajícím se na vysokém kopci u Ústí nad Labem.

Lanový park Hamr na Jezeře

Lanový park na skoro až exoticky vyhlížející pláži koupaliště v Hamru na Jezeře. Užijte si pohled na jezero z výšky!

Tip na výlet: Do tichých lesů, kde kdysi řádili vojáci

Přesně před 20 lety odešli z někdejšího vojenského prostoru Ralsko poslední sovětští vojáci. Dnes je tu jedno z nejklidnějších a turisticky nejúžasnějších míst v centrální části Čech.

Lesnický park Bezděz

U Informačního centra Vojenských lesů a statků ČR v Hradčanech u Mimoně na Českolipsku byl v květnu 2011 otevřen Lesnický park Bezděz. Bezděz je třetím místem v ČR, kde k založení lesnického parku došlo.