Hrady a zámky v okrese Česká Lípa

Kde s čerty nejsou žerty. Romantický hrad ze známé pohádky ukrývá i skalní kostel

Hlavním turistickým lákadlem obce Sloup v sousedství České Lípy a Nového Boru je bezpochyby skalní hrad z počátku 14.  století. Přilákal i filmaře, kteří tudy nechali prohánět pohádkové čerty. Jak dnes vypadá jedna z nejromantičtějších staveb svého druhu u nás, se můžete podívat ve videu Novinek, které ji zachytily z dechberoucí ptačí perspektivy.

Zámek Pyšely

První zmínka o zámku pochází z roku 1587, kdy provedl nejvyšší zemský sudí Karel Mračský z Dubé pozdně renesanční přestavbu. Později byl zámek barokně a klasicistně upraven. Od roku 1956 se v objektu nachází domov pro seniory.

Zámek Kuřívody

Kuřívody leží v centru bývalého vojenského prostoru Ralsko. Až do roku 1990 bylo sídlem sovětské armády. V této době došlo k úplné plošné demolici zástavby, s výjimkou kostela, radnice, školy, několika domků v okrajových polohách a památkově mimořádně hodnotného zámku.

Zámek v Bělé odkrývá poklady, překvapením jsou unikátní renesanční malby zvířat

Majestátní dominantu Máchova kraje starobylý Bezděz zná zřejmě každý. Málo se ale zatím ví o zámku v městečku, nad nímž se gotický hrad tyčí, o Bělé pod Bezdězem.

Od Tří králů na tři zámky: Sychrov, Zákupy a Slatiňany zvou na celoroční prohlídky

Zima většinou zavírá brány historických objektů, přesto některé od čtvrtka 6. ledna začínají vítat ve „dvojkovém“ roce návštěvníky.

Skalní reliéf Jana Roháče z Dubé

Reliéf Jana Roháče z Dubé byl zhotoven v roce 1937 k pětistému výročí dobytí hradu Sion. Je zde jedno ze zastavení naučné stezky Cestou husitských hejtmanů.

Romantickým Českým středohořím plným hradů

Mohutné kužely Českého středohoří solitérně trčící v severozápadní oblasti republiky jsou výjimečnou přírodní podívanou. Nade všemi ční Milešovka, ale rozhodně zaujme i Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením na vrcholu kopce připomíná Bezděz.

Přemyslovský Bezděz málem skončil jako stavební kamení

Od posledního stánku s občerstvením v obci Bezděz ke stánku na ruině bývalého královského hradu je to necelá půlhodinka stoupání. Pro zdatného turistu zívačka, pro ostatní mimo děti a mládež spíš týračka. Převýšení je přes 200 metrů. Výstup na jeden z nejkrásnějších hradů by ale měl absolvovat každý. Nejen kvůli historii, ale i kvůli panoramatu.

Roháčův Sion: zbytky hrádku, kde se hrála velká hra na dobývanou

Zpustlý, zarostlý, ve vedřinách panujících obzvláště bědný je Sion. Útočiště Jana Roháče z Dubé, zapřisáhlého nepřítele císaře Zikmunda a snad i zásadového vyznavače pravé víry. Nevysoké zídky, zarostlé bejlím, kolem hradu hloubený val. Pevnost to velká nebyla, spíš hrádek.

Máchova vyhlídka Zahrádky

Máchova vyhlídka na skalách nedaleko loveckého zámečku Vřísek, poskytuje krásný pohled především na obec Holany a okolní krajinu. Nachází se tu i pamětní deska připomínající návštěvu Karla Hynka Máchy, po němž je vyhlídka pojmenovaná.

Zřícenina hradu Vítkovec u Milčanského rybníka

Hrad Vítkovec mezi Milčanským a Holanským rybníkem je dobře přístupný po červené značce z obce Holany. Do dnešních dnů se však ze stavby dochovaly skromné zbytky zdí a valů.

Skalní brána u Milštejna

Skalní masiv (562 m) s nepatrnými zbytky středověkého hradu Milštejna leží v lesích nedaleko Cvikova.

Zřícenina hradu Kvítkov u České Lípy

Zřícenina hradu, který patrně patřil k nejstarším českým hradům, se nachází v obci Kvítkov nedaleko České Lípy.

Hrad Ronov u České Lípy

Hrad se nachází 11 km jihozápadně od České Lípy nedaleko obce Blíževedly, na vysokém homolovitém kopci u Stvolínek. V písemných pramenech je hrad poprvé připomínán k roku 1429. Dnes patrné části vystavěl po husitských válkách Vilém z Illburka. Od hradu je nádherný výhled.

Napoleonův syn Orlík se na svůj zámek v Zákupech nikdy nepodíval

Zákupy jsou spojovány především s Habsburky. Před nimi tu hospodařili vévodové Sasko-Lauenburští, před nimi Berkové… Zámek je ale spojován i se jménem jediného legitimního syna císaře Francie Napoleona Bonaparte Napoleona Františka Josefa Karla Bonaparte, zvaného Orlík.