Okres Karlovy Vary

Hradiště Chyše

Hradiště na vrcholu ostrožny nad řekou Střelou bylo pravděpodobně obýváno v době železné, v 6. až 5. století př.n.l., a pak ve středověku, v 10. století. Na místě se nachází zbytky valů a dalších terénních nerovností.

Naučná stezka Sovy Rozárky ve Žluticích

Naučná stezka sovy Rozárky je značený výletní okruh dlouhý sedm kilometrů. Vede z náměstí ve Žluticích a spojuje zajímavá místa v okolí města a pod vrchem Vladař.

Popovská bříza – svědek zaniklých časů

Popovská bříza je památný strom v zaniklé vsi Popov u Jáchymova. Samostatně stojící bříza bělokorá má výšku 22 m a měřený obvod kmene 285 cm. Strom je chráněn od roku 2003 pro svůj vzrůst a estetickou hodnotu.

Hradní vyhlídka v Bečově nad Teplou

Zbytky hradní věže, které dříve sloužily jako vyhlídková terasa, byly roku 2022 upraveny jako rozhledna. Návštěvníci se mohou potěšit pěkným výhledem do okolí.

Karlovy Vary z výšky. Okolní příroda je plná rozhleden a vyhlídek

Fyzicky zdatnější lázeňští hosté se do zalesněných kopců nad údolím říčky Teplé začali vydávat už v dobách, kdy nad Karlovými Vary nestály rozhledny ani upravené vyhlídky pocházející většinou z 19. století. Abyste město spatřili z výšky, stačí z centra ujít jen pár kilometrů. Je však nutné počítat s poměrně značným převýšením.

Kam na výlet v západních Čechách? Možností je spousta, stačí si vybrat

Západní část naší republiky nabízí velké množství aktivit pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Přírodní památky, lázeňská města a jejich léčivé prameny, muzea. Sami si můžete zvolit aktivitu, která vám bude vyhovovat nejvíce. V Karlovarském kraji se nachází známý lázeňský trojúhelník, který tvoří Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Kam v Karlových Varech? Tipy na výlety ve městě i do přírody

Karlovy Vary jsou proslulým lázeňským městem lákající na léčivé prameny a kolonády, přepychové hotely, nádherné centrum i světově známý filmový festival. Ve městě a jeho okolí toho ale můžete podniknout i mnohem víc. Přinášíme tipy na to, co podniknout nejen v centru města, ale i kde najít nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii prostřednictvím hradů, zámků a zřícenin nebo kam vyrazit na výlet do okolní přírody.

Císařské lázně v Karlových Varech

Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy.

Jezdecká socha Karla IV. v Karlových Varech

Na Divadelním náměstí v Karlových Varech najdete sochu Karla IV., která byla odhalena v květnu 2022. Dílo sochaře Michala Gabriela je kombinací klasické jezdecké sochy a moderních technologií, připomínajících 3D tisk.

Sáňkařská dráha Blatenský vrch

V Horní Blatné se nachází speciální sáňkařská dráha, kterou pravidelně upravují sněžné rolby. Je dlouhá zhruba jeden kilometr a starají se o ní lidé ze společnosti První Krušnohorská, která běžně upravuje tratě pro běžkaře.

Na zámku ve Štědré bude kabinet kuriozit

Ve Štědré na Karlovarsku pokračují i v letošním roce práce na obnově tamního pozdně barokního zámku. Za posledních deset let stejnojmenná obec s pomocí nejrůznějších dotací vložila do záchrany památky kolem čtyřiceti milionů korun. Největším návštěvnickým tahákem bude Zámecký kabinet kuriozit.

Zdař Bůh, světové dědictví! – symbolická socha na Božím Daru

Ze všech stran dobře patrná je symbolická skulptura na Božím Daru, která návštěvníky přijíždějící z Čech i Saska upozorňuje, že vstupují na území památky světového dědictví UNESCO Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří.

Pomník obětem první světové války Bochov

Monumentální pomník vystavěný v roce 1924 jako připomínka 108 občanů Bochova, kteří padli v první světové válce. Pomník se tyčí na návrší zvaném Velký Bühl, je tvořen pískovcovými kvádry, které jsou poskládány do tvaru obelisku.

Bývalé „české Lurdy“ přežily četná rabování, jizvy se ale hojí pomalu

Na umělé terase nad údolím s vodní nádrží Žlutice stojí významný poutní barokní kostel Skoky. Těžko si dnes někdo představí, že sem, do kdysi vyhlášeného mariánského poutního místa, vyrážely davy věřících. A to nejen v Boha, ale mnohdy současně v uzdravení. V letech mnohem bližších je vystřídali vykradači opuštěných sakrálních památek, prosti jiné víry než té v moc peněz.

Kyselka Oriona u Teplé

Oriona je hojně využívaný a nejkvalitnější minerální pramen na Tepelsku. Nachází se u silnice za Teplou směrem na Mariánské Lázně. Studánka je kryta altánem a je u ní zřízeno odpočívadlo.