Okres Praha-východ

Obec Úvaly jako součást Železné opony

Dnes jsou Úvaly součástí města Valtice. Obec se v období existence Železné opony nacházela v hraničním pásmu a byla určena k vysídlení, které nakonec nebylo realizováno.

Králova jeskyně u Tišnova

Králova jeskyně byla objevena náhodně 28. 5. 1972 na severovýchodním svahu vrchu Květnice u Tišnova.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku

Pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech stojí v sousedství konventu servitů, později přestavěného na zámek.

Tipy na víkend: Navštivte pivovary, ochutnejte vegetariánská jídla

O víkendu na přelomu měsíce pokračuje série vinobraní. Pokud si ovšem chcete dát od vína oraz, můžete v rámci Dnů českého piva vyrazit třeba na prohlídku do pivovaru Velké Popovice nebo Heřmanice. Nejen v Praze se pak konají nejrůznější gastronomické festivaly jako například VegeFest, Chilli Fest, Ochutnávka v podzámčí na vás čeká také v Telči.

Kostel sv. Prokopa v Čestlicích

V Čestlicích najdete farní kostel, zasvěcený svatému Prokopu. Z větší části byl postaven roku 1863-4. Původně zde stál malý kostelík o kterém je zmínka již ze 14. století. Pověst vypráví, že zde svatý Prokop chodívaje od Sázavy do Prahy sloužil svatou mši.

Kamenný most v Brandýse nad Labem

Most patří k nejvýznamnějším dochovaným mostním dílům předbělohorského období v Čechách.

Židovský hřbitov v Brandýse nad Labem

Vzácnou památkou brandýské židovské obce je hřbitov, který se původně nacházel za hranicí města.

Tipy na víkend: Na zvěřinového hody nebo řízkový festival

Třetí zářijový víkend se ponese především v duchu jídla a pití. A není to žádná nadsázka. S příchodem podzimu se konají především vinobraní a ochutnávky burčáků, na které můžete vyrazit třeba v Praze, Broumově, na Kunětické hoře a dalších místech. Pokud spíš než vínu holdujete dobré kuchyni, vyrazte na zvěřinové hody do Klokočné nebo řízkový festival v Malé Morávce.

Tipy na víkend: Na zvěřinové hody nebo řízkový festival

Třetí zářijový víkend se ponese především v duchu jídla a pití. A není to žádná nadsázka. S příchodem podzimu se konají především vinobraní a ochutnávky burčáků, na které můžete vyrazit třeba v Praze, Broumově, na Kunětické hoře a dalších místech. Pokud spíš než vínu holdujete dobré kuchyni, vyrazte na zvěřinové hody do Klokočné nebo řízkový festival v Malé Morávce.

Zámek Konojedy

Jedná se o klášter upravený na zámek ve vesnici Konojedy u Úštěku. Servitský klášter založil František Karel Sweets-Špork před polovinou 18. století. Po zrušení kláštera v roce 1786 byly jeho budovy upraveny na šlechtický zámek. Součástí areálu zámku je kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Tvrz Odolena Voda

Renesanční tvrz byla vystavěna v letech 1556 – 1563, na konci 16. století byly dostavěny nádvorní arkády. Během vlastnictví příslušníky lobkovického rodu byla tvrz využívána pouze jako užitková budova dvora.

Národní přírodní rezervace Větrušické rokle

Národní přírodní rezervace se nachází se v katastru Praha - východ a těsně navazuje na obec Větrušice. Rozsáhlý komplex strmých skal, skalních hřbítků a roklí i zalesněných svahů hostí pestrá společenstva suchých trávníků a skalních stepí.

Přírodní rezervace Máslovická stráň

Území tvoří zalesněný severní svah hluboko zaříznutého údolí Máslovického potoka v délce 2 km od skály nad Vltavou až po okraj obce Vodochody.

Baronský hřbitov Odolena Voda

Místo posledního odpočinku členů rodiny z Riesse-Stallburgu, jimž Velkostatek Odolena Voda-Panenské Břežany patřil od roku 1828 do konce 19. století.

Armádní baroko v Konojedech: příběh zdevastovaného zámku, který se daří zachránit

Je to zvláštní jméno: Konojedy. První na mysli vytane, že se tu konzumovali ušlechtilí kopytníci ve velkém. Chyba lávky. Koně se tu pásli, jedli trávu. Toto místo daroval hrabě František Karel Swéerts-Špork žebravému řádu servitů, nejvroucnějších služebníků Panny Marie.