Zříceniny v oblasti Plzeňský kraj

Málo známá zřícenina hradu Roupov ukrývá architektonický unikát

Severozápadně od Červeného Poříčí se ukrývá rozsáhlé torzo méně známého gotického hradu Roupov. Jeho největší dominantou je rozhodně dochovaný štíhlý osmiboký hradní komín vedoucí z černé kuchyně.

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova

Zbytky kostela z roku 1732 najdete nedaleko vísky Kočov na Tachovsku. Svému účelu sloužil jen 50. let, roku 1784 byl císařským patentem zrušen. Poté jej Nosticové přestavěli na porcelánku, zanedlouho však byla stavba opuštěna. V roce 2000 zřícenina posloužila k natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.

Okouzlující Rabí je jednou z největších hradních zřícenin v Česku

Středověký hrad Rabí, jenž je zasazen do malebné pošumavské krajiny, sehrál v minulosti důležitou roli. Chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Kvůli těmto skutečnostem se často stával terčem útoků. Jan Žižka z Trocnova se ho pokusil dobýt dokonce dvakrát a při bojích přišel o své druhé oko.

Zřícenina Kamýk v Oseku bývala letohrádkem a součástí zámeckého parku

Samo označení Kamýk je vcelku nic neříkající a může zavést k jiným v tuzemsku tak pojmenovaným místům - a pokud upřesníme, že se nachází v Oseku, tak těch najdeme na mapě ještě víc. V tomto případě se konkrétně jedná o torzo letohrádku v Kamýku poblíž Rokycan.

Je Klenová hradem z Jiráskových Starých pověstí českých?

Na zalesněném kopci nad Janovicemi nad Úhlavou se rozkládá rozsáhlá a udržovaná zřícenina hradu Klenová. Byl založen ve 13. století rodem, který se poté psal z Klenové a držel ho až do počátku 16. století.

Na kole v dohledu hradu Rabí

Cykloturistický výlet nádhernou pošumavskou krajinou s krásnými výhledy na zříceninu středověkého hradu Rabí.

Bývalá obec Lučina u Nemanic

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Spadaným listím ke zřícenině Jenčova, nejmenšího tuzemského hradu

Křivoklátské lesy byly oblíbeným loveckým revírem zejména Přemyslovců. Lovy byly jednak zábavou, jednak i příležitostí k setkání s důležitými lidmi – a samozřejmě také přinášely výživné maso. Okolí Berounky bylo jako stvořené pro zakládání šlechtických sídel – vznikl Křivoklát, Jivno, Hlavačov, Týřov, Nižbor, Zbiroh, Žebrák s Točníkem... A také Jenčov.

Filiální kostel sv. Anny v Nečtinech

Filiální kostel sv. Anny není jedinou památkou v obci Nečtiny. Navštívit můžete také zámek, zříceninu hradu, kostel sv. Jakuba Většího či bývalý špitál.

Zřícenina kláštera Koruna Panny Marie v Třebařově

Klášter augustiniánů vznikl ve 13. století a brzy se stal kulturním a duchovním centrem kraje. Během husitských válek byl však vypleněn a od roku 1550 zůstal definitivně opuštěný. Dnes zde spatříte relikty zdí klášterního kostela s gotickými okny s kružbovým ostěním a přilehlou dřevěnou zvonici.

Hrad Netřeb na Domažlicku

Zříceniny hradu Netřeb naleznete v zalesněné rezervaci stejného jména se starými tisy. Do dnešních dnů se z hradu zachovala část obvodového zdiva donjonu a fragmenty obvodové hradby.

Nový Herštejn sloužil jako základna pro loupeživé nájezdy do Bavor

Doslova zabukovaná je velmi rozsáhlá zřícenina Nového Herštejna, kdysi významné protibavorské pevnosti. Leží na kopci s nádhernými bučinami nedaleko Kdyně. Hradní kopec vyhlásili od roku 1933 přírodní rezervací, kde roste mnoho vzácných rostlin a leze a poletuje mnoho roztodivného hmyzu.

Zříceninu Bubnu hodně poničil výbušninou zahrádkář

Ruina, která zaslouží přídomek romantická, patří hradu na řekou Mží nedaleko Plzně. V době svého vzniku i pozdějšího obývání byl zřejmě patrný zdáli. Nyní zbytky stavby obklopuje les, takže je viditelný až při bezprostředním kontaktu.

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí

Nad městečkem Rabí u lomu stojí zřícenina kaple Všech svatých. Historie kaple je opředena mnoha legendami.