Zámky v oblasti Plzeňský kraj

Z horšovské obory se má stát perla Plzeňského kraje

Plzeňské hejtmanství v tichosti pracuje na revitalizaci horšovské obory u zámku v Horšovském Týně. Areál, který patří kraji, by měl už brzy disponovat sítí cyklostezek, největší in-line dráhou v regionu i upravenou krajinou.

Zámek Čečovice

Barokní trojkřídlý zámek byl postaven na místě původní tvrze z první pol. 14. stol. Roku 1409 získává Čečovice jeden z nejvýznamnějších českých feudálů té doby, Jindřich z Rožmberka, který spravoval zdejší statek prostřednictvím svých purkrabí.

Vodní zámek Sedlo u Srní

Vodní zámek tzv. Vyrovnávací komora se nachází nedaleko osady Sedlo pod Sedelským vrchem. Tato technická stavba slouží k regulaci přítoku vody pro vodní elektrárnu Vydra.

Zámek Depold Kanice na Domažlicku

Renesančně-barokní zámek v Kanicích na Domažlicku je vybudován na místě, kde dříve stávala gotická tvrz. Až do roku 2014 byl v dezolátním stavu. Poté ho koupil soukromý majitel a postupně ho opravuje.

Zámek Trpísty

Architektonickým významem patří zámek k nejvýznamnějším památkám západočeského baroka. Stavitelem a architektem byl Josef Auguston. V současné době je v soukromém vlastnictví, navštívit jej můžete jednou ročně u příležitosti Svatomarkétské pouti.

V Chanovicích najdete zámek, muzeum, Žižkův kámen, skanzen i rozhlednu

Pro mnohé utajená obec Chanovice, ležící v polovině cesty mezi Horažďovicemi a Nepomukem, překvapí nejen supermoderním dřevo zpracujícím objektem na východním okraji, ale i četností turisticky zajímavých míst v obci a blízkém okolí. Údajně se zde zastavil Žižka, a dal tak základ místní pověsti.

Zřícenina zámku Prostiboř

Prostibořský zámek byl původně přestavěný hrad, který byl vybudován na ostrožně nedaleko od Kladrub. Gotický hrad zde stával od 14. století, poté byl v 18. století přestavěný na patrový zámek. Zámek je dnes zpustlý a probíhají zde rekonstrukční práce.

Loreta v Boru u Tachova

Loreta byla naproti borskému zámku vybudována po roce 1668. Z chrámu sv. Mikuláše sem byla přenesena milostná socha černé madony, která je mezi českými kopiemi loretánských sošek patrně největší.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Zámek Lázně sv. Wolfganga v Chudenicích

Malý empírový zámek postavený na konci 18. století Janem Rudolfem Černínem poblíž léčivého pramene na svahu vrchu Žďár.

Zámek Šťáhlavy

Počátky historie zámku jsou spojeny s Jiříkem Kokořovcem z Kokořova a jeho syny. Jeden ze synů, Karel Kokořovec postavil v polovině 16. stol na návsi tvrz a později ji rozšířil v renesanční zámek.

Rytíři i princezny jdou do boje. O turisty

Rytířská klání, kostýmované prohlídky, romantika při svíčkách, taneční vystoupení, historické jarmarky, koncerty, výstavy. Památky se snaží nalákat turisty, státní hrady a zámky v Plzeňském kraji proto připravily na léto široké spektrum nejrůznějších akcí.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se na Divoký západ nebo do středověku

O posledním červnovém víkendu se můžete vydat na dobrodružnou cestu časem. A je jen na vás, jaké období zvolíte. Pokud zavítáte do Plzně, přenesete se do období Divokého západu, v Kutné Hoře zase mezi rytíře do středověku, zatímco zámek Fryštát ožije bujarým veselím první republiky. Všude jsou nachystány nejrůznější dobové aktivity, které dané období lépe představí.

Památky lákají: na Nebílovy, Horšovský Týn, Švihov a Červené Poříčí bude o víkendu zlevněné vstupné

Památková sezóna se pozvolna rozjela, tento týden ji zřejmě zbrzdí změna počasí, přesto ale zámky a hrady jsou připraveny na návštěvníky. V západních Čechách můžete využít víkendu 22. a 23. dubna k návštěvě čtyř objektů - Nebílov, Červeného Poříčí, Švihova a Horšovského Týna na reciproční vstupenku.

Zbiroh, dávný hrad železné masky, opanují duchové a strašidla

Pohodlné panské sídlo na vysokém kopci kdysi bývalo mohutným a pyšným hradem. Zbiroh býval pevností s mohutnými hradbami, věžemi a baštami. Nyní je připomínám coby zámek tří císařů, ale již za dob krále Václava IV. To byla znamenitá stavba, nad kterou kvetla červená pětilistá růže Rožmberků.