Praha

Posedy u obce Tursko – tři malé rozhledny s velkým výhledem

Lavička, Silo a Křeslo jsou názvy jednotlivých rozhleden, které se svou velikostí skutečně blíží klasickým posedům. Najdete je na kopci mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko, asi 15 kilometrů severně od Prahy.

Kostel svatého Bartoloměje v Černoučku

Kostel byl vybudovaný v barokním slohu v letech 1769–1774 stavitelem Antonínem Schmiedem z Menšího města Pražského a políry Matějem Čičovským z Kostomlat pod Řípem a Jiřím Rechzieglem z Horních Beřkovic.

Historický dům City Palais na Václavském náměstí

Dnešní historická budova na konci Václavského náměstí stojí na místě pozdně barokní a klasicistní zástavby z konce 18. a 1. poloviny 19. století. Byla vystavěna pro pražskou úvěrní banku v letech 1900 až 1902 podle projektu architekta a stavitele Matěje Blechy.

Deymovský palác na Starém Městě pražském

Deymovský nebo také Deymův palác vznikl sloučením tří středověkých domů, které na místě stávaly už ve 14. století. Jejich první přestavba začala v roce 1702 a dokončena byla až dalším majitelem Václavem Ignácem hrabětem Deym ze Střítěže, v roce 1721.

Čelakovského sady u Národního muzea v Praze

Čelakovského sady se nachází těsně u budovy Národního muzea, mezi ulicemi Vinohradská, Legerova, Škrétova a Mezibranská. Roste zde asi 65 druhů dřevin a během revitalizace v roce 2019 sem byly navráceny původní květiny a byliny.

Starý židovský hřbitov na Žižkově s památníkem z dlažebních kostek

Starý židovský hřbitov na Žižkově v Mahlerových sadech byl založen v roce 1680 jako morové pohřebiště pražské židovské obce a je významnou historickou památkou. Bylo zde pohřbeno na 40 000 osob, mezi nimi řada významných rabínů a učenců.

Nejmenší pražská rozhledna v Počernicích

Kamenná vyhlídková plošina v Dolních Počernicích přístupná po sedmi schodech je od roku 2014 součástí geologické zahrady, kterou najdete v parku za hřbitovem.

Bývalý Lihovar na pražském Zlíchově

Areál bývalého lihovaru na Zlíchově tvořila řada provozních i správních objektů již v roce 1836. Od roku 1880 zde byla zřízena továrna na líh a potaš a v roce 1907 byl lihovar přestavěn do dnešní podoby.

Kyjský rybník

Kyjský rybník se nachází v pražských Kyjích a je součástí Přírodního parku Klánovice-Čihadla. Patří k oblíbeným místům k letnímu koupání i zimnímu otužování. Na jižní straně je pěkná pláž, vstupy do vody se ale nacházejí téměř po celém obvodu rybníka.

Hořejší rybník v Hloubětíně

Hořejší rybník patří k historickým pražským rybníkům a je zanesen již na mapách z roku 1840. Původně byl postaven jako rybník průtočný, tedy přímo protékaný Rokytkou. Dnes slouží k chovu ryb.

Bohnický rybník

Bohnický rybník se nachází v lesnatém údolí nedaleko Bohnické ulice. Je součástí přírodního parku Drahaň-Troja. Slouží jako napajedlo pro ptáky a zvěř, pro vodní bezobratlé a obojživelníky. Stal se také oblíbeným místem pražských otužilců.

Podzemí Staroměstské radnice

Součástí prohlídkového okruhu Staroměstské radnice jsou i prostory, které jsou ukryté pod radničním areálem. Složitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze.

Kolbenova vila na Vinohradech

V Hradešínské ulici na pražských Vinohradech stojí dnes Kolbenova, dříve tzv. Červená vila. Za první republiky patřila světoznámému českému průmyslníkovi, vědci a průkopníku elektrifikace Emilu Kolbenovi a jeho rodině.

První česká vzájemná pojišťovna na Novém Městě pražském

V letech 1907-1909 byla postavena na Novém Městě novobarokní stavba se secesními prvky dle návrhu architekta Osvalda Polívky. Budova byla připojena k sousedními křídlu a vznikla budova První české vzájemné pojišťovny.

Vyhlídka ze Strahova

Nedaleko točny autobusů na Strahově, za ventilačními komíny Strahovského tunelu, se nachází mimořádně poutavé vyhlídkové místo. Naskytne se vám odtud jedinečný pohled na Prahu, a to zejména na Smíchov a Košíře.