Smiřice

Trochu morbidní podívaná s lebkami uvádí expozici Ztracená podkova zimního krále v Náchodě

Bitva na Bílé hoře v listopadu 1620 ukončila naděje českých protestantů. Z Prahy prchl český král Fridrich Falcký se svým dvorem. Jeho poslední zastávkou byl někdy mezi 11. a 15. listopadem náchodský zámek v držení Markéty Salomony Smiřické. Poté vedla cesta „zimního“ krále do Slezska. Podle pověsti ztratil králův kůň v Náchodě podkovu. Její repliku uvidíte v dlažbě Karlova náměstí.

Muzeum hrnčířství Kostelec nad Černými lesy

Muzeum Hrnčiřství bylo založeno v roce 1935. Součástí je také Galerie, kde se konají krátkodobé výstavy. Nachází v budově renesančního panského domu, který v roce 1613 daroval Albrecht Smiřický obci.

Na lavičce v Náchodě sedí litinový Škvorecký

Po dešti měl Danny Smiřický u nosu kapku. Vůbec mu to nevadilo, v Tankovém praporu zažíval horší slotu, rovněž ve Zbabělcích. Možná tu jako Inženýr lidských duší přemýšlí nad Miráklem, jenž ho v Prima sezoně zlitinověl na lavičce uprostřed náchodského náměstí.

Nehezká Eliška z Kumburka se prý vyhodila do povětří i s jičínským zámkem

Na kopci nad rumcajsovským městem Jičínem stojí rozvaliny kdysi výstavného hradu Kumburka. Sídlo rodu Smiřických nejprve zničili Švédové, ti napáchali škod víc než husité a všechny války později. Co zbylo, dorazili vojáci na rozkaz císaře Leopolda I. Edikt ale vydal Ferdinand III. Roku 1655.

Smiřická kaple je poklad barokní architektury

Smiřice, zhruba třítisícové město, ležící deset kilometrů severně od Hradce Králové, se poprvé připomínají roku 1361. Zřejmě již v té době zde stávala tvrz, později přestavěná na zámek.