Benešov nad Ploučnicí

Vyhořelý zámek v Benešově nad Ploučnicí, památková chlouba severu, zahajuje sezónu

Již 3. března se otevřou brány skvostu severočeských památek - salhausenovské zámky v Benešově nad Ploučnicí. Němečtí protestanti vystavěli obdivované stavby ve stylu saské renesance. Podobných objektů u nás moc není, po válce byly dlouho nepřístupné.

Kamenná rozhledna Kohout

Malá kamenná rozhledna na vrchu Kohout stojí ukrytá v lesích asi 4 km od městečka Benešov nad Ploučnicí. V roce 2010 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí.

Kostel Narození Panny Marie v Benešově nad Ploučnicí

Gotický kostel Narození panny Marie byl postaven v 15. století. Městské hradby byly připojeny ke kostelu a dodnes se část tohoto opevnění dochovala. Ke kostelu byla v pozdějších letech přistavěna Salhausenská kaple.

Rozdělily ženské půtky zámky v Benešově nad Ploučnicí vedví?

Putovat severním Českým středohořím a nenavštívit zámky v Benešově nad Ploučnicí je téměř hřích. Zámků je tu pět, prohlídkové jsou Horní a Dolní. Postavit je nechali Salhausenové ze Saska, a zanechali tak jedinečnou renesanční památku. V neděli na nádvoří budou Májové trhy, takže bonus k prohlídce.

Dva zámky v Benešově nad Ploučnicí otevřou své brány již v březnu

Zimní údržbová sezóna na památkových objektech pomalu končí. Některé otevřou dřív, jako například Kuks, který můžete navštívit o březnových víkendech od 9 do 17 hodin, v dubnu najede na normální sezónu. Podobně je tomu i u Benešova nad Ploučnicí, zámky se tu otevřou 18. března.

Benešovský zámek otevře už o první březnové sobotě, zima nezima

Porušit úsloví, že zvyk je železná košile, se opět rozhodli na zámku v Benešově nad Ploučnicí. Vyplatilo se to loni, zkusí to i letos, 5. března. Ono to někdy naštve, venku je nádherně, plno lidí na výletech, ale objekty čekaly na oficiální dubnové zahájení sezóny. Benešov ne, takže se tam vydejte.

Zámek v Benešově nad Ploučnicí pro turisty otevře své brány už koncem února

Nečekají na oficiální zahájení turistické sezóny, v Benešově nad Ploučnicí otevírají zámek již 28. února. V rámci objektivity – na mnoha památkách to nejde, nejen kvůli zimní údržbě, ale hlavně s ohledem na sbírky.

Termální koupaliště Benešov nad Ploučnicí

Areál termálního koupalště v Benešově nad Ploučnicí se nachází na okraji města. K dispozici je zde hlavní bazén, dětské brouzdaliště a řada sportovišť - například například hřiště plážový volejbal nebo nohejbal.

Tipy na víkend: Otevírají se hrady a zámky, běží se maraton Prahou i skrz safari

Víkend se nese ve znamení slavnostního otevírání hradů, zámků ale i měst. Turistickou sezónu otevírají v Kutné Hoře, Chebu, Střekově, Švihově, Benešově nad Ploučnicí a mnoha dalších městech. Sportovci poběží maratony centrem Prahy a částečně výběhem safari ve Dvoře Králové.