Beroun

Zříceninu jednoho z nejmenších českých královských hradů ukrývají lesy Křivoklátska

O posledním říjnovém víkendu jsme se vydali na výlet k jednomu z nejmenších tuzemských královských hradů v Čechách, ke zřícenině zvané Jenčov. Někdy se uvádí i pod jménem Jinčov. Start naší cesty byl ve Zbečně, kam nás dovezla lokálka z Berouna.

Vycházkové okruhy po městě Beroun

Turisté si v Berouně mohou vybrat ze třech vyhlídkových tras: historické, poznávací a turistické.

Půjčovna koloběžek a kol

Půjčovna koloběžek na cyklostezce u autobusového nádraží v Berouně.

Beroun vytvořil vycházkové okruhy městem pro turisty i místní

Beroun vytvořil vycházkové okruhy pro turisty i místní, kteří chtějí lépe poznat historii svého města. Trasy jsou podle náročnosti určeny buď pro dospělé, nebo pro děti. Výletníci na nich najdou informační tabule s QR kódem, který je po přečtení chytrým telefonem navede k dalším údajům. Zprovoznění tras je oficiálně plánováno 17. června, jak uvedl místostarosta Ivan Kůs.

Expozice města Moravský Beroun

Stálá výstava mapuje dějiny Moravského Berouna a každodenní život jeho obyvatel až do poloviny 18.století. Některé exponáty dodali sami místní obyvatelé, kteří rodinnými cennostmi obohatili základ městské sbírky.

Brdskými lesy kolem skrýše výsadkářů

Pokud hledáte pěkný zimní výlet a nemáte to daleko do Brd, určitě se vydejte přes Brdskou vrchovinu, která tvoří pomyslnou hranici mezi Berounskem a Příbramskem. Nenáročný výšlap, který zvládnete i během krátké denní doby, zakončíte u otevřeného dobříšského zámku.

Brdskými lesy na stezku partyzánů

Pokud hledáte pěkný zimní výlet a nemáte to daleko do Brd, určitě se vydejte přes Brdskou vrchovinu, která tvoří pomyslnou hranici mezi Berounskem a Příbramskem. Nenáročný výšlap, který zvládnete i během krátké denní doby, zakončíte u otevřeného dobříšského zámku.

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky. Muzeum bude otevřeno 27. února 2015.

Kolem Berounky k Alkazaru, německé tajné továrně a úložišti jaderného odpadu

Je to příjemná procházka. Za každého počasí, v létě tu je značně lidí, ale dá se to překousnout. Z Berouna od autobusového nádraží podle řeky do Srbska. Od té doby, co z prašné cesty je asfaltová cyklostezka, tu bývá nával.

Vánoční výlet na brdskou Babku za dalekými výhledy na Prahu i Berounsko

I v průběhu vánočních svátků je čas na malý výlet do okolí Prahy. Dnes se vypravíme na místo, které je vysloveně za humny hlavního města - jedná se o krásnou a turisty málo navštěvovanou Babku nad Řevnicemi.

Hrací strojky minulých tří staletí se představí v Muzeu Českého krasu

Poznejte společně s námi historické mechanické hrací strojky, které v minulých staletích hrály dobové šlágry. Přehlídku předmětů z konce 18. století až do počátku 20. století představí od 12. listopadu výstavou Muzeum Českého krasu v Berouně.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Stradonické vodopády nedaleko Berouna

Stradonické vodopády jsou jedním z mála míst, kam zatím značky nevedou. Leží na bezejmenném potoce kousek za vesnicí Stradonice, která se nachází mezi Nižborem a Berounem. Vodopády se ukrývají v menší úzké rokli, která je obestavěna chatami. V horní části rokle se nachází několik kaskád a vodopád.

Na cestách mezi dvojicí českých filmových hradů

Málokde se stane, že vás od dvou hradů dělí, řečeno s trochou nadsázky, pouhých pár kroků. Abyste prožili ten skvostný zážitek, kdy se chvíli díváte na západ na jeden hrad a o několik minut později na východ na hrad druhý, vypravte se na Berounsko. Přesněji do obce Točník.

Berounskou cyklostezku lemují zevlítka

Kolem cyklostezky Po stopách českých králů na Berounsku nově stojí takzvaná zevlítka. Výletníci si na nich mohou obout brusle nebo si třeba jen odpočinout se svačinou a láhví vody. Posezení vyrobili studenti architektury spolu s dalšími dobrovolníky během červnové tvůrčí dílny nazvané Nezevli.