Točník

Odlesk dávné slávy hradů Žebrák a Točník promlouvá i k dnešním návštěvníkům

Jakoby ve stínu svého mladšího a známějšího souputníka, hradu Točníku, jsou převážně skryty v lese zříceniny Žebráku. Mezi stromy do daleka vyčnívá okrouhlá věž, zbytky ostatních staveb nejsou vidět. Teprve při návštěvě zříceniny vidíte, jak byla rozsáhlá.

Ze zeleného jezírka na Točníku vystupují deprese a beznaděj

Václav IV. Nechal založit výstavný reprezentační hrad na kopci nad původním vyhořelým sídlem Žebrákem. Poprvé tu pobýval roku 1398. Nebylo to jen soukromé obydlí, konaly se tu i důležité státnické schůzky. O Točníku se říkalo, že tu straší. Král, který se bál bouřky a koček, tomu věřil.

Tipy na víkend: Ochutnejte vína, pálenky i dobroty z celého světa

Vinobraní ještě zdaleka nekončí. Pokud stále chcete ochutnat kvalitní tuzemská i zahraniční vína, můžete za nimi vyrazit třeba na hrady Točník nebo Seeberg. Pokud ovšem dáváte přednost něčemu silnějšímu, tak pálenky se budou koštovat v Lubné u Poličky. Mlsouni budou moci ochutnat nejrůznější dobroty z různých koutů světa v Praze, Říčanech nebo Brně.

Úniková hra na Točníku

Je tu nová úniková hrad pro všechny, kteří mají zádi dobrodružství a nové zážitky a nebojí se strávit noc na hradě Točník a odhalit jeho tajemství.

Medvědí stezka na hradě Točník

Na hradě Točník, kde bydlí medvědi režiséra Václava Chaloupka, Agáta a Martin, se nachází také Medvědí naučná stezka.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte Den otců, vyrazte na pohádkové hrady

Na nadcházející neděli připadá Den otců. Tento svátek není sice tolik rozšířený, jako Den matek, ale i tak si pomalu získává popularitu. Na jeho oslavy můžete s ratolestmi vyrazit do Plzně nebo Brna, kde je připraven speciální program. Ve znamení pohádek se odehraje zase program na některých hradech, třeba na Točníku, kde návštěvníky potěší kejklíři a rytíři.

Točníkem chtěl císař a král Václav IV. trumfnout otcův Karlštejn

Mohutné souhradí Žebráku a Točníku nemá u nás obdoby. Žebrák opravdu působí pod Točníkem jako chudý příbuzný. Přitom to byl oblíbený hrad Karla IV. Při cestách do Norimberka. Když mu zde na Vánoce 1351 zemřel prvorozený syn, na hrad zanevřel. Václav IV. Vystavěl nad Žebrákem monumentální Točník.

Kam o víkendu s dětmi: Soutěžit do Hopsária nebo za medvědy na Točník

Zábavný víkend plný soutěží, pohybu a her čeká na vaši rodinu i tento týden. K dovádění láká Hopsárium v Českých Budějovicích, k poznání pak třeba Ptačí svět na Chvalském zámku a Svět techniky v Ostravě. Čas pro kreativitu zase nabízí expozice lega v Lanškrouně nebo Hry a klamy ve Starém Městě.

Na cestách mezi dvojicí českých filmových hradů

Málokde se stane, že vás od dvou hradů dělí, řečeno s trochou nadsázky, pouhých pár kroků. Abyste prožili ten skvostný zážitek, kdy se chvíli díváte na západ na jeden hrad a o několik minut později na východ na hrad druhý, vypravte se na Berounsko. Přesněji do obce Točník.

Tipy na víkend: Hastrman provede po Karlově mostě, milostný příběh hradem Kost

Jestliže fandíte muzice, vydejte se na Točník, do Znojma nebo třeba do Suchdola nad Odrou. Pokud spíš dáváte přednost pohybu a sportovním výzvám, navštivte o víkendu například Novou ves nebo Velké Karlovice. Kdo preferuje romantické procházky po hradech, zámcích a historických částech měst, objeví nepřeberné množství možností výběru.

Na hrad Točník se díky sbírce vrátí medvědi

Dvojice medvědů Agáta a Martin, s nimiž režisér Václav Chaloupek natáčí nové medvědí příběhy, se nejspíš v říjnu zabydlí na hradě Točník nedaleko Berouna. V tomto týdnu správci hradu snad definitivně dojednali potřebná povolení a v nejbližších dnech začnou stavební úpravy a zvětšování hradního medvědína.

Středočeské skvosty: Točník a Žebrák, ojedinělí hradní bratři

Ač se Točník tyčí vysoko nad svým chudším příbuzným Žebrákem, a trochu ho potlačuje v povědomí, jsou stále spolu. Kolem válcovité věže ve vsi Točník projedete, většinou aniž byste zastavili. Točník přitahuje více, svou mohutností, majestátností, stojí na stráži nad branou k lesům křivoklátským.

Tipy na víkend: PivoPění, dostihy, zlatá horečka, Hefaiston a koulení balíků slámy

Posledním srpnovým víkendem vyvrcholí řada letních akcí. Konají se dostihové závody na Hipodromu v Mostě a v pražské Velké Chuchli. Pivní slavnosti o víkendu chystají na hradu Rabí a na Točníku. Můžete se také vydat na Skotské hry na Sychrově, Netopýří noc na hrad Lipnice, Císařský den v Kadani, kovářský sraz Hefaiston na Helfštýně, koulet balíky slámy v Černovíru nebo propadnout zlaté horečce ve Zlatých Horách.

Tipy na víkend: Jitrnicobraní, delfíni na Vltavě a výlov rybníka

O víkendu se na hladině Vltavy v Praze objeví delfíni, velryby a exotičtí motýli. V Borovanském mlýně zavoní Jitrnicobraní. Pokud patříte mezi obdivovatele Igráčků, vydejte se za nimi do Brna. Zajímavé prohlídky připravili také na Mníšeckém zámku, Žebráku, Točníku a šumperské radnici.

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Součástí nově budované cyklostezky Po stopách českých králů na Berounsku, která spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor, je i nová stejnojmenná naučná stezka, která informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.