Brandýs nad Orlicí

Přírodní rezervace Peliny

Strmé opukové skály nad Tichou Orlicí mezi Brandýsem nad Orlicí a Chocní porostlé vápnomilnými květnatými bučinami představují jedinečnou lokalitu, která vznikla jako pozůstatek křídového moře. Opukové stěny vysoké až 35 m jsou zvětralé do rozličných tvarů. Vyskytují se zde i vzácné druhy měkkýšů.

Zřícenina hradu Orlík u Brandýsa nad Orlicí

Hrad byl na levém břehu Tiché Orlice postaven na přelomu 13. a 14. století. Dochovaly se dobře viditelné základy budov po obvodu a široce tesaný příkop. Do dnešních dnů se však z hradu mnoho nedochovalo. Zříceninu navíc narušila stavba vodojemu a elektrického vedení.

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.

Pamětní síň Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí

Na náměstí v Brandýse nad Orlicí stojí secesní radnice z roku 1901. Na konci padesátých let minulého století byla na radnici otevřena Pamětní síň Jany Ámose Komenského, která vás seznámí s jeho pobytem ve městě a díly zde vzniklými.

Zámek Brandýs nad Orlicí

Patrový novobarokní zámek s mansardovou střechou s věžičkou stojí na jižním okraji města. Jedná se o nejmladší ze tří šlechtických sídel v Brandýse nad Orlicí. Na budovu navazuje malý park, který tvoří břeh Tiché Orlice. V současnosti není veřejnosti přístupný.

Brandýský přírodní labyrint zve k návštěvě, v průměru se tu bloudí dvacet minut

Od počátku května do konce září lze v Brandýse nad Orlicí bloudit uličkami originálního přírodního labyrintu, který vychází z Komenského díla Labyrint světa a ráj srdce.

Brandýs nad Orlicí. Místo, kde se skrýval a psal Komenský

Plánujete-li výlet do východních Čech, zajeďte se podívat do Brandýsa nad Orlicí. Ač to nemusí být zjevné, toto nevelké město má co...

Brandýs nad Orlicí. Místo, kde se skrýval a psal Komenský

Plánujete-li výlet do východních Čech, zajeďte se podívat do Brandýsa nad Orlicí. Ač to nemusí být zjevné, toto nevelké město má co nabídnout každému výletníkovi.... The post Brandýs nad Orlicí. Místo, kde se skrýval a psal Komenský appeared first on TOPZINE.cz.