Bučina

Modřín troják u Habrůvky – nejvyšší modřín ČR

Nádherný trojkmenný modřín opadavý stojí nad cestou u východního okraje Národní přírodní rezervace Habrůvecká Bučina mezi Olomučany a Habrůvkou. Jde o nejvyšší modřín v České republice.

Přírodní památka Bučina – Spálený kopec

Bučina - Spálený kopec je přírodní památka, kterou najdete nedaleko obce Krouna na Chrudimsku. Rozkládá se na území téměř 32 hektarů v nadmořeské výšce téměř 700 metrů.

Mattoniho rozhledna Bučina nad Kyselkou je po letech chátrání přístupná

Jedna z nejstarších rozhleden u nás, kamenná věž Bučina nad Lázněmi Kyselka, kterou nechal postavit v roce 1880 podnikatel Mattoni, bude od 28. září otevřena. Rozhlednu zrekonstruovali do dřívější podoby pracovníci Vojenských statků a lesů. V Mattoniho době byla vyhledávaným výletním místem.

Přes deštivou Bučinu převáděl lidi Král Šumavy Kilián

V restauraci Borovka v Borových Ladech, kde nabízejí jako specialitu pralinkové knedlíky, visí na stěně několik černobílých fotek. Jsou na nich obce Bučina a Knížecí Pláně, nejvýše položené osady Šumavy, které zlikvidovali, jako mnoho jiných, agilní zástupci socialismu.

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala - jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.