Letohrad

Cyklostezka z Letohradu do Šedivce

Cyklistická trasa se začala budovat v červenci 2021. Zajistí cyklistické propojení města Letohrad s obcí Šedivec. Rozšíří tak stávající cyklistickou síť, spojující města a obce v regionu.

Víte, co je Kyšperk? Přece město Letohrad

Museli jsme se s tím jednou pro vždy vypořádat. Po vyhrané válce co bylo německé, bylo špatné. Tak byl potrestán i Kyšperk, s cizím živlem jsme se už částečně vypořádali po vzniku republiky, nyní byla příležitost akci dokončit.

Zámecký park Letohrad

Procházka začíná a konči v Letohradě na Václavském náměstí. Z parkoviště se vydáte do zámeckého parku, který nabízí malý okruh.

Historická vodní nádrž a tůně v Jablonském lese u Letohradu

Historickou vodní nádrž a dvě tůně v navštěvovaném Jablonském lese u Letohradu v Pardubickém kraji obnovily Lesy ČR. Díla zadrží vodu v krajině, přispějí k ochraně obyvatel místní části Orlice před povodní a vyhovují fauně i flóře.

Vrch Kozinec v Orlických horách

Vrch Kozinec se nachází v podhůří Orlických hor mezi Žamberkem a Letohradem. Na jeho vrchol vede velmi úzká pěšina nad příkrými srázy a jsou odtud nádherné výhledy. Jeho nadmořská výška je 544 metrů.

Retro muzeum - expozice Muzea řemesel Letohrad

Retro expozice je součásti Muzea řemesel v Letohradě. Seznamuje s tím, jak se žilo v 60. a 80. letech. Pro mnohé nostalgie, vzpomínka na dětství či prázdniny u babičky.

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Letohradu

Kaple stojí nad městem Letohrad na výšině zvané Kopeček a byla vystavěná v letech 1734 - 1736. Kaple má půdorys pětiúhelníku - dle pěti hvězd kolem světcovy hlavy.

Proti proudu řeky Tiché Orlice do Letohradu - za řemesly, drakem Kyšperákem nebo Járou Cimrmanem

Orlické hory a Podorlicko se řadí mezi jednu z nejatraktivnějších cyklodestinací v rámci České republiky. Díky rozmanitým terénům a velmi husté síti cyklotras, která převyšuje i republikový průměr, si zde přijde na své opravdu každý.

Arboretum Žampach u Letohradu

Arboretum Žampach je součástí zámeckých parků na Žampachu, které jsou státem chráněnou kulturní památkou. Nachází se nedaleko města Letohrad ve vsi Žampach a je součástí Domova pod Hradem. Veřejnosti je však celoročně volně přístupné.

Poslední ručně stavěná kamenná hráz v Čechách je v Pastvinách

V podhůří Orlických hor nedaleko Letohradu a Žamberku se nalézá unikátní vodní dílo. Jedná se o poslední ručně stavěnou kamennou hráz v Čechách. Postavená byla v letech 1933 – 1938 a to výhradně českými dělníky a staviteli a z českých materiálů.

Od koloniálu po gynekologii, vše najdete v jedinečném muzeu řemesel v Letohradu

Zubní vrtačka na nožní pohon, pouhý pohled na ni a vytrhané zuby budí hrůzu, staré školní lavice s kalamářem. Nad katedrou visí portrét císaře i prezidenta. Vesnická hospoda s celodřevěnou lednicí, v níž se na kře ledové chladilo pivo.

Ski areál Umbule - lyžařské středisko Letohrad

Nepatříte zrovna mezi nejlepší sjezdaře? Nebo vás láká spíše menší lyžařský areál, odkud se pak můžete vydat na běžky? Vyzkoušejte ski areál, kde najdete každoročně síť 20 kilometrů strojově upravených stop.

Městské muzeum Letohrad

V městském muzeu v Letohradu jsou k vidění Napoleonovy saně i expozice sirkařství. Do roku 1990 zde byl i památník národního umělce Petra Jilemnického, který se v tomto domě narodil.

Areál biatlonu Šedivský lom - Letohrad

Areál v n.m. Výšce 410m, který je pro veřejnost mimo tréninky a konané sportovní akce volně přístupný.

V Letohradu otevřeli Uličku Járy Cimrmana, má tu i muzeum

V centru Letohradu otevřeli Uličku Járy Cimrmana. Název bezejmenné cesty navazuje na tamější muzeum se světničkou českého génia na zámku, které je v provozu už dva roky. Informoval o tom starosta Petr Fiala.