Choceň

Schejbalova vila v Chocni

Schejbalova vila je jedinečný prostor, který stále dýchá svobodným duchem první republiky a navozuje tak příjemně uvolněnou atmosféru. Vilu je možné si pronajmout na události různého druhu.

Kolostezky – lesní cyklo okruhy na Choceňsku

Celý systém vás sice v maximální možné míře drží v lese, mimo silniční provoz, nicméně se dostáváte i do těsné blízkosti okolních obcí a měst, ve kterých najdete bohaté možnosti občerstvení a místních zajímavostí.

Svídnická borovice

Svídnická borovice nebo také Borovice u Svídnice stojí při výjezdu z obce směrem na Choceň. Jedná se o obrovský strom borovice lesní. Ke stromu se váže řada zajímavých pověstí - o rytíři křižáckých válek anebo o konci světa. Stromu je asi 200 let.

Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce Choceň se nachází blízko centra v klidné části u náhonu Tiché Orlice, kde nabízí vnitřní i venkovní posezení s výhledem na Tichou Orlici.

Hradiště Darebnice nedaleko Chocně

Prehistoriské hradiště se nachází nad osadou Darebnice 4 km od centra Chocně. Je situováno na ostrohu, který k severu a východu příkře spadá. Bývalé opevněné sídliště lužického lidu popelnicových polí bývalo v době hradištní osídlené Slovany.

Hradiště Hlavačov u Chocně

Hlavačov je považován za nejstarší z choceňských panských sídel. Kdo ho založil, se neví, jediná zmínka o něm je z roku 1338, kdy jej dobyl a zbořil kralevic Karel. Jeho skromné zbytky se nacházejí na okraji strmé stráně nad levým břehem Tiché Orlice a železniční trati z Chocně do Týniště n. O.

Zřícenina hradu Zítkov

Zbytky středověkého hradu Zítkov najdete v lese nad levým břehem Tiché Orlice a železniční tratí z Chocně do Týniště n. Orlicí, asi 1,5 km západně od Chocně. Byl vybudován na výrazné oválné vyvýšenině obklopené příkopy a valy.

Hradiště a tvrz Hradníky u Chocně

Z kdysi mohutné tvrze se do dnešní doby dochovaly pouze nepatrné pozůstatky. Místo však bylo osídleno daleko dříve - v mladší době hradištní se zde rozprostíralo hradiště. Středověká tvrz stávala v jeho nejzápadnější části a od zbytku ostrohu byla oddělena širokým příkopem.

Přírodní rezervace Peliny

Strmé opukové skály nad Tichou Orlicí mezi Brandýsem nad Orlicí a Chocní porostlé vápnomilnými květnatými bučinami představují jedinečnou lokalitu, která vznikla jako pozůstatek křídového moře. Opukové stěny vysoké až 35 m jsou zvětralé do rozličných tvarů. Vyskytují se zde i vzácné druhy měkkýšů.

Kostel sv. Františka Serafinského v Chocni

Farní kostel sv. Františka Serafinského v barokním slohu byl postaven v letech 1729 – 33 na místě původního dřevěného kostela. Z převážně rokokového zařízení vyniká oltářní obraz představující stigmata sv. Františka, který je připisován Petru Brandlovi.

Orlické muzeum v Chocni

Muzeum se sbírkami geologie, paleontologie, archeologie a etnografie se nachází na choceňském zámku. Renesanční stavbu nechal vybudovat Zikmund ze Šelmberka v 16. století, ale během času několikrát vyhořel a také byl vydrancován Švédy. Dnešní podobu zámek získal po roce 1829.

Choceňská věž ve Vysokém Mýtě

Choceňská věž (Karaska) byla postavena v polovině 14. století spolu s druhou věží a bránou, které však roku 1844 vyhořely a byly zbourány. Dochovala se tedy pouze Karaska, která sloužila zároveň jako zvonice, vězením a hláska.

K bludišti a historickému pivovaru po cyklostezce kolem Tiché Orlice

Na cyklostezce z Ústí nad Orlicí do Chocně vás kromě pohodové jízdy čekají dvě zajímavá zastavení. První se váže ke gastronomii a druhé místo se váže k naší historii a jako bonus nabízí trochu adrenalinu. Takže neváhejme a vydejme se na cestu kolem řeky Tiché Orlice.

Po proudu řeky Tiché Orlice do Chocně - za živou vodou, přírodním labyrintem a J.A. Komenským

Krásná údolní cyklostezka probíhá přímo v srdci přírody - přírodním parkem Orlice. Čekají vás tak pohledy do svěží zeleně, energie šumící řeky a sympatický terén s minimálním převýšením, bez motorové dopravy.

Naučná stezka Dívčí doly

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Dívčí doly vede zajímavou lesní oblastí rozprostírající se v bezprostřední blízkosti města Choceň. Symbolem stezky je dívka Zdislava, která je svázána s pověstí o tomto místě, a proto také návštěvníky všemi devíti zastaveními naučné stezky provází.