Jezera v oblasti Jihočeský kraj

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. Selské baroko.

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Hlavní táborský kostel nese název, který odkazuje na biblickou tématiku. Na vrchu Tábor, nedaleko Genezaretského jezera v Palestině, byla podle evnagelia přeměněna Ježíšova podoba. To bylo znamením, že je Synem božím. Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor je veřejnosti přístupný nepravidelně.

Pánem unikátního Frymburku byl i vražedník a zloděj. Zkázu dokonali před 400 lety sedláci a Švédové

Svérázný a v Čechách neopakovatelný, unikátní propojení síly, vzdornosti a výšky opevnění s malým půdorysem. To vše charakterizuje hrad Frymburk u Nového Hrádku na Náchodsku, byť se z něj do dnešních dnů dochovala pouze zřícenina.

Hora Svaroh na Šumavě

Ne na konci světa, ale na konci naší vlasti v šumavských lesích se ukrývá hora Svaroh, německy Zwercheck (1334 m). Německý název je uváděn právě proto, že Svaroh leží přímo na hranici s Německem, na západním okraji strukturního hřbetu Jezerní hory.

Jezerní vyhlídka Horní Planá

Dřevěná rozhledna asi půl kilometru od Horní Plané stojí v nadmořské výšce 800 m n. M. A že se jedná o mini rozhlednu, dokazují její rozměry – vysoká je celkem 9 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5 metrů vede pouhých 21 schodů.

Nová stezka korunami stromů bude i v Krkonoších

Po jihočeském Lipně a Beskydech vyroste další stezka korunami stromů v Krkonoších. Atrakce se začíná stavět na okraji Janských Lázní. Jde o společný projekt Akademie adrenalinových zážitků s Krkonošským národním parkem. Lipenská stezka se rychle stala jedním z hlavních turistických cílů na jihu Čech.

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Fascinující pohled na Šumavu z Jezerní stěny

Nad Černým jezerem se zvedá stěna do výše až 336 metrů. V minulosti zde byla rozhledna, ale i přísně střežené pásmo.

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Šumavská rašeliniště - nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.

Oppidum Hrazany: Keltský genius loci nad slapskou přehradou

Už před více jak 2000 lety se zalíbila krajina kolem řeky Vltavy našim předkům. V místech, kde je dnes přehrada Slapy, se kromě jiných usadili tajemní a mnohdy opěvovaní Keltové. Nebyli však jediní, a tak se můžeme v okolí podívat také na dva pozůstatky hradů.

Turistický průvodce Grenzgenial - knížka plná praktických informací a atraktivních slev

Grenzgenial je praktická knížka, která vám přináší desítky exkluzivních slev typu 1+1 zdarma a další bonusové výhody pro volný čas na Lipensku a v blízkém okolí.

Activity Park Frymburk - adrenalinová zábava pro celou rodinu

Už jste se někdy nechali táhnout v létě lyžařským vlekem? A co teprv jízda po sjezdovce? Downhill sjezd trochu jinak - s terénními trojkolkami! Adrenalin pro malé i velké, odvážné i opatrné. Jízdu si reguluje každý podle svého gusta!

Zřícenina hradu Frymburk u Nového Města nad Metují

Unikátem hradu Frymburk nedaleko obce Nový Hrádek je jeho hradní věž. Jedná se o nejširší hradní věží v ČR. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1354. Po něm byl hrad v držení předních rodů jako byli Páni z Lipé, Dubé, Trčkové z Lípy a Colloredo-Mansfeldové.

Řetězový stádlecký most u Bechyně je národní technickou památkou

Graciézní empírový most překlenoval od roku 1848 Vltavu u Podolska nedaleko Písku. Po zbudování Orlické přehrady hrozila jeho demolice, nakonec zvítězil zdravý rozum, most byl rozebrán a přemístěn na Lužnici. Proto můžeme unikátní stavbu obdivovat a využívat.