Zámky v oblasti Jihomoravský kraj

Nově zpřístupněná sala terrena znásobila krásy půvabného zámku v Lysicích

Trochu opomíjeným moravským zámkem jsou Lysice. Přitom spolu se zahradou, pečlivě udržovanou a nyní i zpřístupněnou salou terrenou jsou skvělým turistickým cílem. Lysice měly po válce štěstí, stát je nechal dál fungovat, nezabral je pro důchodce, školy, nerozparceloval na byty.

Zámek Hrušovany nad Jevišovkou

Raně barokní zámek dal vystavět na místě bývalé tvrze po roce 1669 hrabě Michal Adolf z Althanu. Po roce 1804 prošla stavba klasicistní úpravou. Po roce 1945 zde byla kasárna. Od roku 1986 byl prázdný, chátral a nyní je rekonstruován.

Zámek Velké Opatovice s krásným parkem

Barokní zámek vystavěný na místě gotické tvrze byl pozdně barokně rozšířený v polovině 18. století. Počátkem 20. století proběhly secesní úpravy a po požáru roku 1973 proběhla dostavba v duchu moderního baroka.

Muzeum a Památník města Velké Opatovice

Muzeum a Památník města Velké Opatovice se nachází na zámku. V interiérech jsou vystaveny expozice s historicko-vlastivědnou tématikou a pamětní síň akademického sochaře Karla Otáhala.

Letovice, další z vyrabovaných zámků, se počtvrté vrací do života

Září dodaleka přehlížeje město Letovice poblíž Boskovic. Původně tvrz a hrad, později zámek, stojí tu již osm století. Za tu dobu objekt čtyřikrát zničili a čtyřikrát uvedli znovu v život. Poslední zmrtvýchvstání provádí v současnosti Bohuslav Vavříček.

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Barokní zámek Staré Hobzí

Barokní zámek s honosným portálem byl postaven na místě renesančního sídla pány z Deblína. V současné době je po rekonstrukci a patří soukromým majitelům.

Zámek Jaroslavice

Na místě dřevěné tvrze, později hradu, který byl několikrát vypálen, byl v 16. století vystavěn renesanční zámek. Odborníci ho považují za jednu z našich nejhodnotnějších památek, která je bohužel zařazena do tzv. Červené knihy nejohroženějších památek v České republice.

Zámek Zbraslav

Zbraslavský zámek, původně cisterciácký klášter, byl založen roku 1292. Po zrušení kláštera v roce 1785 byla jeho část upravena na zámek. Na začátku 20. století ho koupili Bartoňové z Dobenína. Až do roku 2009 byl pronajatý Národní galerii. V současné době je nepřístupný.

Lednice ve Smidarech

Unikátní technická stavba z 19. století, postavená v roce 1881 a náležící k zámku.

Zámek Černá Hora se zámeckým parkem

První historická zmínka o hradu v Černé Hoře je z roku 1279. Gotická podoba se mění v roce 1561, kdy Albrecht Černohorský z Boskovic postavil renesanční předhradí a vlastní jádro hradu přestavěl na renesanční zámek. Součástí areálu je park.

Kuřim - na spojnici cest - stálá expozice na zámku

Nově vzniklá expozice mapuje historii města Kuřim od doby kamenné až po současnost.

Zámeček Pohansko své brány otevře na jaře, zážitky ale nabízí i procházka v jeho okolí

Venku se už ujal vlády podzim a mnohé hrady a zámky budou až do jara uzavřené. Patří k nim i zámeček Pohansko. Nachází se v Lednicko-valtickém areálu asi tři kilometry jihovýchodně od centra Břeclavi. Zajímavé pohledy i zážitky však slibuje i pouhá procházka k objektu.

Muzeum Bučovice

Expozice Bučovice v dějinách zobrazuje v pěti sálech vývoj města a jeho okolí od pravěkých nálezů do roku 1945. Muzeum sídlí na bučovickém zámku.

Zámek Lázně sv. Wolfganga v Chudenicích

Malý empírový zámek postavený na konci 18. století Janem Rudolfem Černínem poblíž léčivého pramene na svahu vrchu Žďár.