Květná

Válkou zničená Kroměříž se dostala díky biskupskému bohatství až na seznam UNESCO

Sídlo olomouckých biskupů Kroměříž mělo po třicetileté válce namále. Z několika set domů vzkvétajícího města jich zbylo stěží šest desítek. Biskup Karel II. Z Lichtenštejna se v roce 1664 zhrozil, jak město vypadá. Za dalších deset let se změnilo k nepoznání. Přispěla k tomu i Květná zahrada zvaná Libosad.

Sklárna Glass Ladislav Breznický v Květné

Rodinná sklářská huť se zabývá ruční výrobou užitkového a dekoračního skla. Nabízí štamprle, sklenice, svatební číše, džbány, misky, dózy, vázy, svícny a další. Dílna provádí foukání, lisování či broušení skla. Dekoruje pískováním, malováním i rytím.

Květná zahrada v Kroměříži je pro veřejnost otevřena celoročně

Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Jde o přechod od pozdně renesančních italských zahrad k zahradám barokně klasicistním francouzského typu, jako je například ta ve Versailles.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Koupaliště ve Strání - Květné

Po tříleté pauze z důvodu rekonstrukce, bylo v roce 2010 slavnostně otevřeno koupaliště ve Strání - Květné.

Socha sv. Jana Křtitele ve Strání

Socha svatého Jana Křtitele dnes stojí u hlavní silnice na sídlišti U Svatého Jána ve Květné. Přivezl ji z Terstu (Itálie) asi v roce 1792 na koňském povozu praděd Josefa Vintra č. 35 - Jan Vintr.

Tipy na víkend: Nahlédněte pod ruku sklářům, navštivte festival ginu

Poslední únorový víkend nabízí jednak gastronomické akce spojené s masopustem, ale také například festival ginu. Ten se uskuteční v Praze a kromě degustací se mohou návštěvníci těšit i na vzdělávací semináře. Pokud se chcete dozvědět něco více o sklářském řemeslu, nenechte si ujít den otevřených dveří ve sklárnách v Květné. Vyrazit ale můžete také na sportovně zaměřené akce.

Kroměřížská Květná zahrada má i na začátku jara návštěvníkům co nabídnout

Pomalu začínající jaro nás přilákalo do Kroměříže na návštěvu historických památek. Za celkem příznivého počasí jsme prohlídku začali v Květné zahradě na okraji historického centra města.

Květnou zahradu v Kroměříži zkrášlí více než stoleté kamélie

Velký skleník v Květné zahradě v Kroměříži zkrášlí půvabné kamélie. Lidé si budou moci prohlédnout desítky těchto vzácných, více než stoletých rostlin, které bohatě nakvétají právě v tomto období. Pěstování kamélií má v Kroměříži tradici spadající do druhé poloviny 19. století. Ve století minulém patřily k největším lákadlům tamní rostlinné sbírky a jejich kolekce zahrnovala několik desítek vzrostlých exemplářů.

Tablety s videonahrávkami ve znakovém jazyce představí Květnou zahradu neslyšícím

Od druhé poloviny září si mohou sluchově postižení spoluobčané vyzkoušet novou službu – průvodce po Květné zahradě v Kroměříži pro neslyšící. Tablet s videonahrávkami ve znakovém jazyce je pro neslyšící, kromě psaného slova, další příležitostí jak poznat krásu a půvab kroměřížského Libosadu.

Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy

Květná zahrada v Kroměříži zažívá svou první sezónu po obnově dříve nepřístupných částí, jako jsou Pstruží rybníky, ptáčnice, Holandská a Pomerančová zahrada, Králičí kopec či nový pěstební skleník.

Staleté kvetoucí kamélie jsou v Kroměříži k vidění až do konce března

V nastupujícím jaru se kroměřížská Květná zahrada připravuje na novou sezónu. Po náročné rekonstrukci a vzorové obnově je tento skvost zahradní architektury, zapsaný na seznamu UNESCO, k dispozici návštěvníkům v podobě blízké době svého vzniku v druhé polovině 17. století.

Moravský div světa, kroměřížská Květná zahrada, slavnostně otevře své brány

Zahrady jako ve Versailles máme v Kroměříži, tedy skromnější, ale i tak okouzlující. Květná zahrada zvaná též Libosad je jedna z nejhezčích na světě, je souzvukem renesanční zaalpské zahrady kombinované s francouzským barokním klasicismem. Je zapsána na listině kulturního dědictví UNESCO.

Kroměřížský zámek proslavily zahrady - a Formanův Amadeus

Arcibiskupský zámek s Podzámeckou a Květnou zahradou v Kroměříži je jedinou památkou Zlínského kraje, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zámecký komplex okouzluje nejen turisty, ale i filmaře. Víte, že právě zde vznikly některé scény Formanova oscarového filmu Amadeus?

Kroměřížské Květné zahrady jsou celoroční nádhernou pastvou pro oči

Za výjimečnými a jedinečnými světovými skvosty nemusíme jezdit příliš daleko. Jeden takový se nachází v Kroměříži, která je jedním z nejkrásnějších historických měst v republice. Její komplex Květných zahrad byl v roce 1998 zapsán na listinu světových památek UNESCO a tvoří skutečný ráj pro oči. Díky skleníkům celoročně.