Květná

Městská památková rezervace Kroměříž

Historické jádro města spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1978. Nachází se zde památky světového významu zařazené do seznamu UNESCO.

Válkou zničená Kroměříž se dostala díky biskupskému bohatství až na seznam UNESCO

Sídlo olomouckých biskupů Kroměříž mělo po třicetileté válce namále. Z několika set domů vzkvétajícího města jich zbylo stěží šest desítek. Biskup Karel II. Z Lichtenštejna se v roce 1664 zhrozil, jak město vypadá. Za dalších deset let se změnilo k nepoznání. Přispěla k tomu i Květná zahrada zvaná Libosad.

Sklárna Glass Ladislav Breznický v Květné

Rodinná sklářská huť se zabývá ruční výrobou užitkového a dekoračního skla. Nabízí štamprle, sklenice, svatební číše, džbány, misky, dózy, vázy, svícny a další. Dílna provádí foukání, lisování či broušení skla. Dekoruje pískováním, malováním i rytím.

Květná zahrada v Kroměříži je pro veřejnost otevřena celoročně

Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Jde o přechod od pozdně renesančních italských zahrad k zahradám barokně klasicistním francouzského typu, jako je například ta ve Versailles.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Koupaliště ve Strání - Květné

Po tříleté pauze z důvodu rekonstrukce, bylo v roce 2010 slavnostně otevřeno koupaliště ve Strání - Květné.

Socha sv. Jana Křtitele ve Strání

Socha svatého Jana Křtitele dnes stojí u hlavní silnice na sídlišti U Svatého Jána ve Květné. Přivezl ji z Terstu (Itálie) asi v roce 1792 na koňském povozu praděd Josefa Vintra č. 35 - Jan Vintr.

Tipy na víkend: Nahlédněte pod ruku sklářům, navštivte festival ginu

Poslední únorový víkend nabízí jednak gastronomické akce spojené s masopustem, ale také například festival ginu. Ten se uskuteční v Praze a kromě degustací se mohou návštěvníci těšit i na vzdělávací semináře. Pokud se chcete dozvědět něco více o sklářském řemeslu, nenechte si ujít den otevřených dveří ve sklárnách v Květné. Vyrazit ale můžete také na sportovně zaměřené akce.

Kroměřížská Květná zahrada má i na začátku jara návštěvníkům co nabídnout

Pomalu začínající jaro nás přilákalo do Kroměříže na návštěvu historických památek. Za celkem příznivého počasí jsme prohlídku začali v Květné zahradě na okraji historického centra města.

Květnou zahradu v Kroměříži zkrášlí více než stoleté kamélie

Velký skleník v Květné zahradě v Kroměříži zkrášlí půvabné kamélie. Lidé si budou moci prohlédnout desítky těchto vzácných, více než stoletých rostlin, které bohatě nakvétají právě v tomto období. Pěstování kamélií má v Kroměříži tradici spadající do druhé poloviny 19. století. Ve století minulém patřily k největším lákadlům tamní rostlinné sbírky a jejich kolekce zahrnovala několik desítek vzrostlých exemplářů.

Tablety s videonahrávkami ve znakovém jazyce představí Květnou zahradu neslyšícím

Od druhé poloviny září si mohou sluchově postižení spoluobčané vyzkoušet novou službu – průvodce po Květné zahradě v Kroměříži pro neslyšící. Tablet s videonahrávkami ve znakovém jazyce je pro neslyšící, kromě psaného slova, další příležitostí jak poznat krásu a půvab kroměřížského Libosadu.

Květná zahrada v Kroměříži láká své návštěvníky tisíci květy

Květná zahrada v Kroměříži zažívá svou první sezónu po obnově dříve nepřístupných částí, jako jsou Pstruží rybníky, ptáčnice, Holandská a Pomerančová zahrada, Králičí kopec či nový pěstební skleník.

Staleté kvetoucí kamélie jsou v Kroměříži k vidění až do konce března

V nastupujícím jaru se kroměřížská Květná zahrada připravuje na novou sezónu. Po náročné rekonstrukci a vzorové obnově je tento skvost zahradní architektury, zapsaný na seznamu UNESCO, k dispozici návštěvníkům v podobě blízké době svého vzniku v druhé polovině 17. století.

Moravský div světa, kroměřížská Květná zahrada, slavnostně otevře své brány

Zahrady jako ve Versailles máme v Kroměříži, tedy skromnější, ale i tak okouzlující. Květná zahrada zvaná též Libosad je jedna z nejhezčích na světě, je souzvukem renesanční zaalpské zahrady kombinované s francouzským barokním klasicismem. Je zapsána na listině kulturního dědictví UNESCO.

Kroměřížský zámek proslavily zahrady - a Formanův Amadeus

Arcibiskupský zámek s Podzámeckou a Květnou zahradou v Kroměříži je jedinou památkou Zlínského kraje, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zámecký komplex okouzluje nejen turisty, ale i filmaře. Víte, že právě zde vznikly některé scény Formanova oscarového filmu Amadeus?