Koruna

Koruna svatého Eduarda bude upravena pro hlavu Karla III. Odvezli ji z Toweru

Historická koruna svatého Eduarda, která je v Anglii už více než 350 let ústředním prvkem korunovace panovníků, byla odvezena z londýnského Toweru, aby byla upravena pro korunovaci krále Karla III. V květnu příštího roku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Buckinghamský palác.

Seriál Koruna. Další královská krize a annus horribilis

Fanoušci se dočkali. Koruna opět září na Netflixu. Ani v páté řadě populárního seriálu není o dramata nouze. V porovnání s výpravnou první sérií má ale civilnější ráz.

Koruna je k euru nejsilnější od začátku války

Česká měna se v pondělí dostala k euru na nejsilnější úroveň od únorového začátku války na Ukrajině. K pondělním 17:00 posílila vůči euru proti předchozímu závěru o šest haléřů na 24,32 Kč/EUR.

Koruna je k dolaru nejslabší za více než dva roky

Česká měna se k dolaru propadla na nejslabší úroveň za více než dva roky. Za jeden den oslabila koruna vůči měně USA k dnešním 17:00 oproti předchozímu závěru o 30 haléřů na 24,95 Kč/USD.

Seriál Koruna zastavuje z úcty ke královně Alžbětě natáčení

Z respektu k zesnulé královně Alžbětě II. A jejímu odkazu se tvůrci seriálu Koruna (The Crown) rozhodli, že na nějakou dobu pozastaví natáčení závěrečné šesté řady. Scénárista Peter Morgan následně uvedl, že svou veleúspěšnou sérii vždy považoval za „milostný dopis“ nejdéle sloužící panovnici.

Neznámý 16letý herec ztvární na Netflixu prince Williama

Seriál Koruna našel dva nové herce, které v šesté řadě ztvární prince Williama a Kate Middletonovou. Ve světě filmu se o nich téměř nic neví.

Zámek Karlova Koruna je českou barokní perlou

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, klášterní chrám Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory a mnoho dalších úchvatných staveb jsou dílem jednoho z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Ve výčtu jeho skvostů stojí též romantický letohrádek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, který je považován za jeden z vrcholů dynamického baroka v Čechách.

Vrchol Koruna v Broumovských stěnách

Koruna je strmý vrch nad obcí Božanov v Broumovských stěnách na území CHKO Broumovsko. Leží v nadmořské výšce 769 m.

Zřícenina kláštera Koruna Panny Marie v Třebařově

Klášter augustiniánů vznikl ve 13. století a brzy se stal kulturním a duchovním centrem kraje. Během husitských válek byl však vypleněn a od roku 1550 zůstal definitivně opuštěný. Dnes zde spatříte relikty zdí klášterního kostela s gotickými okny s kružbovým ostěním a přilehlou dřevěnou zvonici.

Kam o víkendu s dětmi: Navštivte dílny, ozdobte si perníčky, vyrobte si ozdoby

Advent je v plném proudu a předvánoční atmosféru a klid si můžete vychutnat s dětmi třeba na tvořivých dílnách. Budou se péct perníčky, vyrábět přáníčka nebo ozdoby. Adventní zvyky a tradice našich předků si budete moci připomenout třeba ve skanzenech Zubrnice či Veselý kopec, s obyčeji jiných zemí se seznámíte na zámku Karlova Koruna.

Karlova Koruna, zámek v Chlumci nad Cidlinou, byl jedním z posledních projektů Jana Blažeje Santinih

Již o příštím víkendu se ze svého „zimního spánku“ opět probudí většina našich památek; jedním ze zámků, který přivítá své první letošní návštěvníky, bude i Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Barokní zámek je již téměř tři století neodmyslitelnou dominantou města na břehu řeky Cidliny.

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Palác Koruna na Václavském náměstí v Praze

Secesní palác Koruna stojí na dolním konci Václavského náměstí. Na vrcholku této zajímavé stavby – na střeše šedé budovy se skví zlatá perlová koruna obklopená obřími sochami svalovců, duchovitých ochránců celého paláce.

Anglický park v Chlumci nad Cidlinou - park s francouzskou zahradou a oranžerií

V okolí zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou najdete park, který byl založen stejně jako zámek v letech 1721–23 podle projektu barokního architekta Giovanniho Santiniho-Aichela. Zahrada byla nejdříve koncipována jako barokní, až později byla proměněna na krajinářský park.