Jaroměřice

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, ojedinělá barokní óda na krásu na Vysočině

Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny mohutný barokní zámek v Jaroměřicích na Rokytnou nese označení moravské Versailles. Přirovnání ke francouzskému královskému zámku je u nás trochu inflační. Přízvisko slezské Versailles nesou Slezské Rudoltice, dalším objektem je zámek ve Vizovicích.

Telč je pohádkovým magnetem Vysočiny, Bílá paní tu strašila při rozdávání kaše Švédy

Památky na Vysočině tradičně přitahují turisty, i když nezažívají takový nápor jako jiná exponovaná místa. Přes mírný propad turistů stále vede oblíbená Telč, historické městské jádro spolu se zámek tvoří nádherný celek, skvěle zakomponovaný do krajiny. Zájem je i o Jaroměřice, Lipnici a Náměšť.

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka

Barokní kostel s komplexem dalších staveb nechal vybudovat v 16. století František Michal August Šubíř z Chobyně jako projev díků za odvrácení morové nákazy. Projekt vypracoval slavný architekt Jan Blažej Santini. Kostel má zajímavý půdorys ve tvaru šestilistu, inspirovaný bazilikou v Jeruzalémě.

Tipy na adventní víkend: Vánoční jarmarky na hradech a vypouštění balónků Ježíškovi

Na horách sněží a meteorologové slibují na víkend půl metru sněhu. Ideální čas nasadit letos poprvé lyžařskou výzbroj. V Horní Malé Úpě zahajují v sobotu běžkařskou sezónu. Pokud se nechystáte na lyže, vydejte se na jarmarky a kostýmované prohlídky, které se o víkendu konají na Šternberku, Bouzově, Napajedlech, Rožnově, Jaroměřici, v Rosicích, Svojanově, Grabštejnu a Zubrnici.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. Století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. A 19. Století. V zámecké expozici najdete, mimo jiné dobové hudební nástroje a další předměty související s bohatým hudebním životem.