Lužické hory

Kostel sv. Maří Magdalény v Mařenicích u Cvikova

Barokní kostel sv. Máří Magdalény vytváří dominantu obce Mařenice ležící v Lužických horách nedaleko města Cvikov.

Skalní vyhlídka Popova skála u Hrádku nad Nisou 

Rozlehlá vrcholová skála izolovaného pískovcového vrchu leží na východním okraji Lužických hor nedaleko Hrádku nad Nisou.

Přírodní rezervace Vápenka u Krásné Lípy

Přírodní rezervace Vápenka je klenotem Lužických hor. Najdeme zde řadu živočichů a rostlin, kteří se jinde v Lužických horách nevyskytují.

Přírodní památka Pustý zámek v Lužických horách

Pustý zámek je strmý skalní ostroh, ležící v údolí říčky Kamenice u České Kamenice. Erozí řeky zde vznikla asi 50 m vysoká skalní stěna, která byla částečně odlámána při stavbě silnice v 19. století.

Národní přírodní rezervace Jezevčí vrch

Jezevčí vrch je výrazný rozložitý kopec s nadmořskou výškou 665 m. Místní lidé jej často nazývají starým jménem Limberk a na některých mapách se také označuje jako Jílový vrch. Předmětem ochrany je rozsáhlý a zachovaný přirozený smíšený les na znělcovém podkladu, typický pro oblast Lužických hor.

Přírodní rezervace Klíč

Přírodní rezervace se nachází kolem výrazného znělcového vrcholu Lužických hor. Vrchol je porostlý teplomilnými doubravami. Můžete zde spatřit také kamzíka - ten sem byl dovezen v 19. století tehdejším majiteli panství.

Křišťálové údolí - unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Pastevní vrch u Růžové – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. M.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–07.

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Dechberoucí výhledy na Čechy mezi Víťovou rozhlednou a Bukovou horou

Je tu krásně, klid, spousta zeleně zvláště v období, kdy po nebi plují mraky jako na barokních obrazech a pod nimi se tyčí vyrýsované kužely hor. Jednotlivé vrcholy Českého středohoří, v ploché krajině vystupující hrbol bájného Řípu. Ještěd, Lužické hory. Dlouhý hraniční hřbet Krušných hor.

Osada Jedlová v Lužických horách

Jedlová je rekreační osada, ležící na severním svahu hory Jedlové asi 1,5 km jihovýchodně od Jiřetína. Ještě v roce 1731 zde stála jen osamělá vrchnostenská hájovna, patřící ke kamenickému panství.

Třípanský sloup pod Jelení skálou

Na jaře roku 2016 byl do lesů Lužických hor navrácen na základě podnětu spolku Drobné památky severních Čech tak zvaný Třípanský sloup.

Tichá i divoká Kamenice, malá řeka s velkou romantikou, táhne jako magnet

Zrozena v Lužických horách coby pramének s každým metrem sílící v potok, poté říčku, krouží meandrovitě Kamenice vstříc Labi. Nemá dlouhý tok. Od Kytlice o sobě již dává znát, v České Kamenici znají její sílu dravé řeky, spěchá vstříc své sestře Chřibské Kamenici, která přitéká od Všemil.

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách - louky s výskytem šafránu

Louky na jižním okraji obce Kytlice, cca 4,5 km severně od Nového Boru jsou chráněné jako významné naleziště šafránu jarního, vysazeného zde pravděpodobně na začátku 20. století, od té doby se jeho populace spontánně rozšířila na sousední pozemky a dnes čítá kolem 1 300 jedinců.