Tipy na výlety v okolí Prahy

Paví vrch nad Smíchovem

Paví vrch (281 m n. M.) najdete na pražském Smíchově, nad Radlickou ulicí. Z vrcholu kopce se odkrývají neobvyklé výhledy na hlavní město. Vyhlídková místa jsou v ulici Na Pavím vrchu (nad tunelem Mrázovka) a na západní straně kopce. Pěkně je i v nedalekém parku Santoška.

Branov na břehu Berounky umí pohladit na duši nejen ctitele Oty Pavla

Psalo se mu těžce, o tom svědčí přeškrtávaný strojopis s mnoha poznámkami a vsuvkami. Z jeho nitra tryskala slova, věty, aby byly vzápětí nahrazeny jinými a ty zase dalšími. Překypoval rodným jazykem, který se z něho dral proudem jako Berounka, kterou tak miloval, při povodni, aby se hned zase zklidnil jako řeka na mělčině.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Anthropoid

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Anthropoid. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Připomenete si 80. výročí událostí, které utvářely naše dějiny. Kde? Vinohrady, Nusle, Nové Město. Připomenete si příběh parašutistů a projdete zajímavá místa spojená s osudy lidí, kteří jim pomáhali.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Pohádkové Průhonice nabízejí přírodní všehochuť

Klid, pohoda, nádherná příroda zvláště na jaře plná květů všech barev. Na vodní hladině rybníka se zrcadlící romantický zámek, který známe z oblíbených pohádek. To jsou Průhonice, velká obec na Botiči na okraji Prahy v blízkosti dálnice D1.

Brdský Olymp nabízí skvostnou vyhlídku do hlubokých lesů

Brdská vrchovina, členité území s nejvyšším vrcholem centrálních Čech, se táhne od Prahy, zvedá se kousek za Zbraslaví, a táhne se dlouhým pásem až k obci Čížkov ležící na Plzeňsku.

Vorařský úvazový kámen v Kamenném Přívozu

V obci Kamenný Přívoz na břehu Zlaté řeky, jak přezdívají Sázavu trampové a vodáci, najdete opravdovou raritu. Poblíž mostu byl postaven vorařský úvazový kámen, který připomíná slavnou historii dnes již zaniklého vorařského řemesla.

Pod tetínským hradem se voda vrhá ze skály do desetimetrové hloubky

Zbytky hradu vysoko nad řekou, trojlístek kostelů těsně spolu sousedících, historie spjatá se sv. Ludmilou, báječné vyhlídky na Berounku – tím vším je Tetín trvale zapsaný v obecném povědomí. O něco méně na tuzemské poměry docela vysokým vodopádem.

Jedním z nejfotogeničtějších míst pražské Malé Strany je Jánský vršek

K pražským Hradčanům se přimyká turisty obdivovaný Nový Svět, tvořený několika úzkými uličkami. Také podhradí se může pochlubit podobnou enklávou. Jánský vršek na Malé Straně, v místech, kde stála italská kolonie, je velmi příjemnou procházkou se zákoutími plnými krásných starých domů.

Zkušební lanýžárna Český lanýž

Kilo lanýže černého burgundského stojí minimálně 15 tisíc korun, kilo bílého piemontského dokonce ještě mnohem víc. S pěstováním tohoto zlata začal Richard Beneš. Zkušební lanýžárnu má jeho společnost Český lanýž poblíž Prahy.

Malý kopec Lipská hora rozhodl velkou bitvu v českých dějinách

Téměř zapomenuté Maroldovo panorama bitvy u Lipan na pražském Výstavišti dává přibližnou představu, jak to vypadalo v neděli 30. května 1434 na Lipanské hoře (též se uvádí jako Lipská) nevýrazné výšině středních Čech nad vesnicemi Lipany a Hřiby.

Panenské Břežany mají temnou minulost. Nadchnou ale i památkami

Panenské Břežany budou asi navždy spjaty se dvěma jmény, a to s nacistickými zločinci Karlem Hermannem Frankem a Reinhardem Heydrichem. Nelze však opomenout i další významná jména, jako například umělce Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jenž navrhl místní zámeckou kapli svaté Anny. Panenské Břežany připomínají svou historií temné časy. Nalezneme tu však mnohem více, kvůli čemu stojí za to právě jejich okolí lépe prozkoumat.

Nejznámější malířský padělek je tahákem pražské výstavy Falza? Falza!

Jeden z dílů oblíbeného kriminálního seriálu Dobrodružství kriminalistiky s názvem Padělek byl věnovaný geniálnímu holandskému padělateli Hanu van Meegerenovi (1889–1947). Jeho obraz Emauzští učedníci se nyní stal ústředním motivem expozice Falza? Falza! Ve Šternberském paláci na pražských Hradčanech.

Nejmenší dům i nejstarší patník. Vydejte se po stopách pražských „nej“

Pražský hrad, Vyšehrad, Petřín. České hlavní město se pyšní tolika krásnými místy, že bychom je ani na prstech nespočítali. Tentokrát se ale vydáme po stopách trochu jiných pražských zajímavostí.

Kutnohorské pražské groše Václava II. si podmanily Evropu

Prý mají všechny kutnohorské domy postavené v centru města stříbrné kořeny sahající do nitra země. Obrazně řečeno je to pravda. Bývalé královské město bylo jedním z nejdůležitějších v zemi - Praha byla sídlem politické moci, zde vyvěrala moc ekonomická.