Tipy na výlety v okolí Prahy

Funkcionalistická vila Josefa Eismana na Vinohradech

Eismanova vila na pražských Vinohradech je jednou z mála funkcionalistických vil ve druhém pražském obvodu. Architekt Karel Stráník se při jejím návrhu inspiroval dílem švýcarského architekta Le Corbusiera. Vznikla tak neobyčejná stavba v duchu purismu.

Průhonický park rozkvétá, návštěvníkům nabídne i Vinnou stezku

Park u zámku v Průhonicích nedaleko Prahy zaplavují barvy jarních květů a podle botaniků je zanedlouho doplní i odstíny tisíců rododendronů. V těchto dnech nabízejí podívanou rozkvetlé koniklece, mochny, sasanky či prvosenky.

Paličkova vila v Praze na Babě

Funkcionalistická Paličkova vila alias Vila Palička se nachází ve vilové čtvrti v Praze 6 na Babě. Plán vily vypracoval roku 1928 holandský architekt Mart Stam pro stavebního inženýra Jiřího Paličku a jeho ženu Emilii.

Orloj v Táboře

Funkční replika Pražského orloje s průměrem sto dvacet centimetrů společně s věžními hodinami na domě pana Volfa v Táboře. Replika zobrazuje všechny časy a modeluje pohyb Slunce a Měsíce na astrolábu ciferníku.

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

Od dubna 2023 bude možné s kvalifikovaným průvodcem nahlédnout do unikátních prostor Klementina, včetně Barokní knihovny.

Barokní knihovna i vyhlídka na Prahu. Klementinum obnovuje prohlídkovou trasu

Pražské Klementinum otevře od soboty 1.  dubna novou prohlídkovou trasu barokních prostor. Pro Národní knihovnu, která v objektu sídlí, ji bude provozovat městská společnost Prague City Tourism. Nově otevřený okruh nevynechá známou barokní knihovnu a zavede návštěvníky i do věže s výhledem na centrum Prahy. Na prohlídku se můžete podívat s předstihem prostřednictvím kamery Novinek.

Lumbeho vila na Hradčanech

Kousek od Pražského hradu, od Jeleního příkopu, v ulici U Brusnice se nachází Lumbeho vila, jedna z reprezentativních budov českých prezidentů.

Štencův dům na Starém Městě

Dům nakladatele uměleckých publikací Jana Štence v Praze v Salvátorské ulici na Starém městě je jednou z prvních pražských moderních staveb. Jeho autorem je Otakar Novotný, žák Jana Kotěry.

Lomy u Ameriky, neuvěřitelně romantické místo poblíž Prahy, byly i symbolem utrpení

Před loňskými Vánocemi byla v okolí lomů Velká Amerika a Mexiko otevřena naučná stezka. Vede kolem největšího vápencového lomu u obce Mořina zvaného Velká Amerika, nebo také Český Grand Canyon.

Šumperský orloj ve vilové čtvrti

Ve vilové čtvrti v Šumperku se na domě pana Miroslava Nečase nachází orloj, který odbíjí každou celou hodinu od osmi do šesti večer. I když se jedná o kopii pražského orloje, rozdíly však pozorný divák najde. Objeví například věrozvěsty nebo švestkovou ratolest.

Kapitulní děkanství na Pražském hradě

Budova kapitulního děkanství na Pražském hradě je v jádru renesanční objekt (se zbytky románských a gotických prvků), který dal barokně přestavět kapitulní děkan Adam Ignác Mladota ze Solopysk. Autorem projektu byl Jan Blažej Santini-Aichel.

Posedy u obce Tursko – tři malé rozhledny s velkým výhledem

Lavička, Silo a Křeslo jsou názvy jednotlivých rozhleden, které se svou velikostí skutečně blíží klasickým posedům. Najdete je na kopci mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko, asi 15 kilometrů severně od Prahy.

Od třívěžového mníšeckého zámku k baroknímu poutnímu areálu na Skalce

Město Mníšek pod Brdy má starou a zajímavou minulost. Legenda praví, že tu stávala osada Dubčany, ale spálil ji požár. Protože tudy procházela obchodní cesta zvaná Zlatá stezka, obnovili a rozšířili sídlo mniši benediktini z kláštera na Ostrově u Davle. Osadníci z vděčnosti pojmenovali své nové bydliště Mníšek.

Kostel svatého Bartoloměje v Černoučku

Kostel byl vybudovaný v barokním slohu v letech 1769–1774 stavitelem Antonínem Schmiedem z Menšího města Pražského a políry Matějem Čičovským z Kostomlat pod Řípem a Jiřím Rechzieglem z Horních Beřkovic.

Historický dům City Palais na Václavském náměstí

Dnešní historická budova na konci Václavského náměstí stojí na místě pozdně barokní a klasicistní zástavby z konce 18. a 1. poloviny 19. století. Byla vystavěna pro pražskou úvěrní banku v letech 1900 až 1902 podle projektu architekta a stavitele Matěje Blechy.