Tipy na výlety v okolí Prahy

Nákupní centrum DBK na Budějovické

Obchodní a nákupní centrum DBK (Dům bytové kultury) se nalézá v Praze 4 na Budějovické. Postaven byl v 60. a 70. let 20. století podle projektu Věry Machoninové. Dnes je chráněnou architektonickou památkou s mnoha zajímavými detaily.

Milíčovský sad třešní, hrušní a slivoní

Sad je situován na převážně rovinaté travnaté ploše v těsné blízkosti Milíčovského rybníka. Je ze dvou stran obklopen lesními porosty. Milíčovský rybník je součástí rybniční soustavy napájené Milíčovským potokem, spadající do povodí Botiče.

Biocentrum U Vinoře s třešňovými sady

V pražské okrajové části Vinoř se nachází několik rybníků s břehopvými porosty, část potoční nivy a třešňový sad. Celek tvoří tzv. Biocentrum U Vinoře.

Vodní sochy ve Futurama Business Parku v Karlíně

Futurama Business Park je kancelářský komplex v pražském Karlíně, jehož exteriér zdobí neobvyklé vodní zákoutí s originálními sochami Zdeňka Ruffera. Pokochat se můžete pohledem na plavce, plameňáky nebo hrochy.

Zvon #9801 – památník zvonů odvezených nacisty

Na pontonu u pražského Smetanova nábřeží stojí památeční Zvon #9801 připomínající osud zvonů, které za druhé světové války odvezli nacisté z Protektorátu Čechy a Morava do Německa.

Gai a Gaia – murál Greenpeace ve Vršovicích

Na počest půlstoletého působení organizace Greenpeace vytvořil streetartový umělec Michal Škapa velkoformátovou nástěnnou malbu v Praze Vršovicích s názvem Gai a Gaia. Najdete ji v Proluce na Moskevské ulici.

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí

Alegorická sousoší Mužů s býky více než 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, des Pražské tržnice v Holešovicích. Sochy pojmenované Mladík s býkem a Muž s býkem alias Trh a Jatka byly v roce 2022 pěkně zrestaurovány.

Obří dřevěný krmelec v Praze 10

Zahradnické služby Roušal a Zahradnictví u Krtka vystavuje ve svém areálu v Praze 10, obří krmelec vysoký 5,28 m, který má šířku 5,90 m a na délku má v nejdelším rozměru 8,12 m. Jedná se o vůbec největší krmelec v České republice.

Vodárna v Břeclavi

Věžový vodojem v Břeclavi byl budován od dubna 1926 do května 1927. Projektovou dokumentaci pro vodojem vypracoval v letech 1925–1926 autorizovaný inženýr Bohumil Belada a konstruktér Libor Záruba, architektonické úpravy prováděl arch. Adolf Brzotický z ministerstva veřejných prací v Praze.

Na okřídleném koni či dělové kouli se proletíte jedině v Muzeu Karla Zemana

Pražské Muzeum Karla Zemana má dvě důležité přednosti – strategické umístění v těsné blízkosti Karlova mostu a Kampy a autentický odkaz originální a nápadité osobnosti českého, bez nadsázky lze tvrdit i světového filmu. Jen málokdo nezná filmy jako Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Ukradená vzducholoď nebo Baron Prášil.

Pomník kapely Visací zámek na Strahově

V Praze na Strahově byl postaven vůbec první punkový pomník hlavního města. Byl odhalen v červnu 2022 příležitosti 40. let působení skupiny Visací zámek. Podle autora pomníku, sochaře Davida Černého, má připomínat kiosek, kterému se říkalo stánek U Johna Debila.

Ve Vrtbovské zahradě lze obdivovat Braunovy sochy i kochat se jedinečnými výhledy

Vrtbovská zahrada, rozkládající se nedaleko Malostranského náměstí na svahu Petřína, je po právu označována za jednu z nejkrásnějších zahrad nejen v Praze. Podílí se na tom jak její terasovité uspořádání, tak sochařská výzdoba a výhled na Hradčany a Malou Stranu.

Z pražské Královské zahrady se dostaly první tulipány do Holandska

Když se řekne země tulipánů, vybaví se většině z nás Nizozemské království často nazývané jen Holandsko. Málo se ale ví, že první tulipány se pěstovaly v Královské zahradě, renesančním klenotu u Pražského hradu. Rostly i v Jelením příkopu.

Pramen Prokopského potoka

Pramen Prokopského potoka, jehož tok provází turisty stezkou v Prokopském a Dalejském údolí, vytéká v městské části Praha 13 v oblasti starých Stodůlek, dnes označovaných jako Stodůlky – Západ za místní základní školou a obchodní akademií v ulici Kuncova.

Jednou z nejkrásnějších barokních zahrad se pyšní zámek v pražské Troji

Prudké letní slunce praží do rozlehlých buxusových keřů a jejich kořeněná vůně se nese až za zeď obklopující architektonický skvost na pravém břehu Vltavy. Barokní skvost v pražské Troji nechal vystavět jako rodové letní sídlo hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka v letech 1679 až 1685.