Bruntál

Témata

|< Předchozí strana 1 2 >|

Dřevouhelná vysoká pec Barbora v Jincích

Dřevouhelná vysoká pec Barbora založena hrabětem z Vrbna a Bruntálu roku 1805. Je to jediná plně zachovaná technická památka tohoto druhu ve střední Evropě.

Členové klubu Za starý Bruntál pečují o vzácné technické památky

Přes 300 členů čítá klub Za starý Bruntál, na jehož založení se v roce 1990 podílel a sedmadvacet let ho vede Pavel Rapušák. Kolektiv profesionálních i amatérských historiků se věnuje obnově technických památek v regionu.

Galerie Eldorádo v Hynčicích

V části Města Albrechtic Hynčice na Bruntálsku můžete s dětmi navštívit unikátní soukromou galerii s názvem Eldorádo. Čeká na vás více než sto soch zvířat a pohádkových postav, dokonce i několikametroví pravěcí ještěři.

Hadí královna - největší památný strom v Jeseníkách

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku se odhaduje na 400 - 500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Stromu se říká Hadí královna.

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Plovárna Na výsluní - koupací biotop v obci Úvalno

Nové přírodní koupaliště v létě 2017 otevřeli v Úvalně na Bruntálsku. Z areálu starého bazénu vybudovali přírodní biotop.

Koupaliště bez chemie už mají i na Bruntálsku

Obyvatelé Moravskoslezského kraje se už také mohou v tropických dnech koupat na koupališti v čisté vodě bez chemie. V Úvalně na Bruntálsku v těchto dnech otevřeli první biotopové koupaliště v kraji.

Pohádková stezka ke krtečkově studánce

Do lesů Bruntálska se nastěhovaly pohádkové bytosti. Dřevěné sochy v podobě trpaslíků, skřítků, Hejkala nebo Žabího prince budou součástí nové naučné stezky pro děti v okolí Města Albrechtic. Trasa má celkem 11 zastavení a zvládnou ji i maminky s kočárky.

Velký Roudný vzpomíná na svou dávnou sopečnou minulost a nabízí skvělou vyhlídku

Zhruba dvacet kilometrů od Bruntálu, jižně od přehrady Slezská Harta, ční do nadmořské výšky 780 metrů kopec sopečného původu Velký Roudný. Je jednou ze čtyř bývalých sopek Nízkého Jeseníku s pěknými rozhledy po nádherné krajině.

Zámecký park a zámek v Lipníku nad Bečvou

Budování zámku v Lipníku započal Hynek st. Bruntálský z Vrbna, který za tímto účelem odkoupil v roce 1596 několik předměstských gruntů v těsném sousedství Bratrského sboru. Protože však záhy zemřel, stavbu zámku realizoval až jeho syn Jiří Bruntálský z Vrbna, a to v roce 1609.

Motorest Permoník v Sobotíně

Architektonicky ojedinělou stavbu koliby Motorestu Permoník, najdete mezi Šumperkem a Bruntálem. Nabízí se zde skvěle připravené a moderně pojaté tradičního menu a velmi dobře zásobený vinný sklep. Navíc si zde vychutnáte, kromě vynikajícího jídla, také neobvyklé pohledy na krásy jesenických hor.

Cukrárna u rybníka Bruntál

Přijďte posedět do příjemné cukrárny - kavárny rodinného typu, kde ochutnáte množství vynikajících zákusků podle domácích receptur. V cukrárně si vyberete také z široké nabídky kávy a ostatních nápojů, včetně fresch džusů.

Mlýnský náhon v Bruntále

Technickou lahůdku zejména vodohospodářským odborníkům nabízí klub Za starý Bruntál. Právě ten se zasloužil o zpřístupnění expozice Mlýnský náhon. Vždyť první zmínky o této historické raritě, právem zařazené do evropské sítě muzeí, pocházejí z roku 1579.

Santa Maria už brázdí vody Slezské Harty

S 1. májem začala nová plavební sezóna na přehradě Slezská Harta na Bruntálsku. Zájemci o výletní plavbu lodí Santa Maria jen musí sledovat počasí.

Bruntál láká na vzácnou listinu z roku 1223, zámek i unikátní technickou památku

Pouze od pátku 19. do neděle 21. dubna bude v bruntálské Městské muzejní expozici na náměstí Míru vystaven originál Uničovské listiny práv z roku 1223. Návštěvníci ho mohou spatřit v rámci oslav 800. výročí Bruntálu.

|< Předchozí strana 1 2 >|