Bruntál

Petr Pavel ovládl první kolo v nejméně lidnaté moravskoslezské obci

V Nové Pláni na Bruntálsku, která je v Moravskoslezském kraji obcí s nejmenším počtem obyvatel, ovládl první kolo prezidentské volby bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ze 47 odevzdaných hlasů získal 25, tedy 53,19 procenta. Vyplývá to z údajů, které na webu volby.cz zveřejnil Český statistický úřad.

Stanici v Antarktidě opraví pokrývač z Jeseníků

Při vstupu do nového roku si každý klade otázku, jaká překvapení mu přinese. Nevšední rozhodně bude pro sedmapadesátiletého pokrývače Dimitrise Georgiadise z Vrbna pod Pradědem na Bruntálsku. Stane se totiž pokrývačem-polárníkem.

Požár domu na Bruntálsku: obyvatele evakuovali po schodech i po žebříku

V noci na neděli vypukl požár ve sklepě třípodlažního bytového domu v Rýmařově na Bruntálsku. Obyvatele museli z objektu evakuovat, zásah se obešel bez zranění. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé.

Zámek v Linhartovech otevřeli bez slibovaných soch

Unikát, který nemá obdoby nejspíš v celé střední Evropě, se ukrývá v suterénu nově zrekonstruovaného zámku v Linhartovech na Bruntálsku. Více než stovka papírových soch v životní velikosti představuje život v nejlepších časech této památky.

Vrtulník letěl pro zraněné turisty na zříceninu hradu i do Beskyd

Letečtí záchranáři zasahovali v sobotu odpoledne u dvou případů turistů, kteří utrpěli úraz v obtížně přístupném terénu. Vrtulník vzlétl ke zřícenině hradu Šelenburk u Krnova na Bruntálsku a do oblasti Pusteven v Beskydech na Novojičínsku. Informoval o tom mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Na Bruntálsku hořel dům, seniorka na balkoně volala o pomoc

Zhruba půlmilionová škoda a seniorka zachráněná před ohněm, takový je souhrn požáru rodinného domu, ke kterému došlo v pondělí v podvečer v Jindřichově na Bruntálsku.

Senátora Václavce potěšilo na Bruntálsku množství hlasů, ale zklamala nízká účast

Už v prvním kole obhájil Ladislav Václavec (ANO) post senátora za Bruntál. Přiznal, že ve skrytu duše doufal, že by se druhé kolo už konat nemuselo. Téměř 20 tisíc hlasů, které dostal, chápe hlavně jako ocenění práce v senátu.

Senátní volby mají první jisté vítěze, kteří uspěli v prvním kole

Starosta Letohradu a jmenovec českého premiéra Petr Fiala (KDU-ČSL) se v sobotu stal prvním jistým vítězem senátních voleb, když v obvodu Ústí nad Orlicí už v prvním kole získal nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Dalším kandidátem, který zřejmě k zisku senátorského křesla nebude potřebovat druhé kolo, je Ladislav Václavec z ANO v obvodu Bruntál.

Zastupitel Bruntálu dostal peněžitý trest za schvalování útoku na Ukrajinu

Za schvalování útoku Ruska na Ukrajinu vyměřil v úterý Okresní soud v Bruntále peněžitý trest ve výši 45 tisíc korun členovi zdejšího zastupitelstva Danielu Makayovi, zvolenému na kandidátce SPD. Komunální politik v únoru na Facebook napsal, že Putin je borec a že Ukrajině je třeba zasadit mnohem tvrdší úder, například za použití vodíkových bomb. Rozsudek není pravomocný.

Na Bruntálsku zničily v noci plameny traktor

Škodu za půl milionu korun napáchal v noci na sobotu požár traktoru na Bruntálsku. Jeho příčiny hasiči vyšetřují.

Po dvou letech se otevírá rozhledna Cvilín

Lidé se od pátku mohou po dvou letech opět rozhlédnout z vyhlídkové terasy památkově chráněné rozhledny Cvilín v Krnově na Bruntálsku. Po 13 měsících totiž skončila oprava rozhledny, která musela být v roce 2019 uzavřena, protože byla v havarijním stavu. Město za její rekonstrukci zaplatilo 12,4 milionu korun.

Stará věž Praděd ve Starém Městě u Bruntálu

Přímo před Kolibou ve Starém Městě u Bruntálu je postaven model původní věže, která stála na Pradědu (stála na vrcholu Pradědu v letech 1903 – 1959).

Na přehradu Slezská Harta vyplula elektrická loď se solárními panely

Bezbariérová elektrická loď již brázdí vody přehrady Slezská Harta na Bruntálsku. Turisty začne vozit od letošního června. Jde o unikátní vyhlídkovou loď zřejmě v rámci celého Česka, která má dva elektromotory na lithiové baterie a na střeše solární panely. Moravskoslezský kraj za její výrobu zaplatil 14 milionů korun.

Parní vlaky na Osoblažské úzkokolejce vyjedou opět na jaře

Loňská turistická sezona na technickém unikátu Osoblažské úzkokolejce na Bruntálsku byla velmi úspěšná. Svědčí o tom rekordní počet lidí, kteří se svezli po úzkorozchodné železnici parními vlaky. Atrakci využilo 6 467 cestujících. Už nyní se připravuje nová sezona.

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V Úvalně na Bruntálsku se ve zdejší starobylé rychtě ze 17. století nachází zrcadlový labyrint. V sezóně 2019 se na rychtě otevře dveřní bludiště a expozice živých obrazů.