Okres Cheb

Areál miniatur nabízí procházku mezi českými památkami

Poblíž Mariánských Lázní v obci Zádub stojí už téměř 30 let v nádherném prostředí krajinného parku Krakonoš v nadmořské výšce 760 m areál miniatur. V poměru 1:25 tu najdete makety nejen hradů a zámků, ale i mostů, lanovek, vodních či větrných mlýnů. Během jediného dne tak můžete poznat více než šedesát historických staveb.

Hrad a zámek Libá u Františkových Lázní

Hrad a zámek Libá je situován na severozápadním okraji obce Libá v okresu Cheb, ve vzdálenosti 1,5 km od státních hranic s Německem. Přestože práce na rekonstrukci hradu a zámku v Libé stále pokračují, část interiéru je již zpřístupněna díky expozici s názvem Běh času.

Kam o víkendu s dětmi: Parním vláčkem na noční jízdu nebo na pouť

Víkend po prvním týdnu opět ve školních lavicích dětem zpestří spousta zábavy a her. Tak například zámek Stránov osídlí kouzelné bytosti, letiště v Novém Městě nad Metují chystá leteckou show, dráha Olympia Brno nabídne večerní jízdy vláčky a hrad v Chebu zavede návštěvníky k netopýrům.

Discgolf Cheb - discgolfové hřiště Myslivna

Přijďte si vyzkoušet nový sport vhodný pro každého bez ohledu na věk. Discgolfové hřiště Myslivna je jediné pevné hřiště svého druhu v Karlovarském a Plzeňském kraji. Hřiště slouží hráčům discgolfu z řad chebské veřejnosti a návštěvníkům města Cheb. Konají se zde tréninky hráčů z Německa.

Kostel sv. Petra a Pavla s mumiemi měšťanů v Mnichově u Mariánských Lázní

Městečko Mnichov u Mariánských Lázní leží na odlesněné náhorní plošině mezi údolím Mnichovského a Pramenského potoka. Pod lodí kostela je ukryta krypta s malovanými dřevěnými rakvemi, kosterními pozůstatky a mumifikovanými mrtvolami měšťanů z 18. století a francouzských vojáků z tažení v roce 1742.

Kyselecký hamr v Českém lese

Pramen Kyselecký hamr vyvěrá z krystalinických hornin na okraji chebské pánve, ale složením patří ke skupině uhličitých vod Mariánských Lázní. Kyselka je zde jímána neobvyklým způsobem - kamenným pažením vyrobeným z granitu, které se až do současnosti dochovalo z roku 1648.

Edward VII. a František Josef I. se opět setkali v Mariánských Lázních

Jakoby mimoděk se zastavili vladaři na začátku lázeňského parku pod kolonádou. Zatímco Habsburk byl více doma v Bad Ischlu, Edward VII., vládce tehdy nejmocnější říše, britského impéria, Mariánské Lázně doslova miloval.

Letiště v Mariánských Lázních po únosu uzavřeli, dnes je k vidění coby miniatura

Ve třicátých letech minulého století bylo mariánskolázeňské letiště Skláře nejmodernější v republice. Provozováno bylo do války, na jejímž konci zničila velkou část americká letadla. Poté fungovalo jako sportovní, obnovený provoz vnitrostátní dopravy, zahájený v roce 1972, byl ale tragický.

Lanové centrum Trinity v Chebu

Lanové centrum Trinity Cheb leží v krásném prostředí volnočasového areálu, pod chebským hradem. Najdete zde lanáček pro děti, střední lanový okruh, velké lanové překážky, obří houpačku, volný pád a mimo to také občerstvení.

Největší koncentrace prvorepublikových bunkrů je na Králicku

Jak obří betonové krtince jsou po lukách a stráních Králicka rozmístěny prvorepublikové bunkry. Je jich tu největší koncentrace v Česku, průsmyk u Kladské Bystřice střežilo několik pevností – Adam (nepřístupné), Bouda, Hůrka. Opodál stojí Hanička, jedna z nejvýznamnějších předválečných tvrzí.

Ostatky blahoslaveného Hroznaty z Teplé vyměnil důstojník s mnichem za slivovici

Klášter v Teplé vznikl ze strachu z moře. Zřejmě je to pouze pověst. Každopádně český šlechtic Hroznata, který se měl zúčastnit třetí křížové výpravy, z ní vycouval. Došlo mu, že se ze Svaté země nemusí vrátit, a zkrátka doma je doma. Trochu tím namíchl papeže, takže se vykoupil založením kláštera.

Dvorana Glauberových pramenů ve Františkových Lázních

Po první světové válce hledaly Františkovy Lázně další možnosti, jak rozšířit léčebné indikace. Byly provedeny první zkušební vrty, s cílem nalézt hlouběji položené prameny vhodné ke koupelím. Podařilo se tak nalézt pramen Glauber IV s nejvyšším obsahem Glauberovy soli na světě.

Přehrada Skalka u Chebu

Vodní nádrž Skalka leží západně od Chebu na řece Ohři. Nádrž byla vybudována v letech 1962-1964. Hladina nádrže je dlouhá 9,2 km a zasahuje až na území sousední SRN.

Židovská synagoga a rabínský dům v Brandýse nad Labem

Synagoga v Brandýse nad Labem z konce 20. let 19. století byla od roku 1962 využívaná jako sklad léčiv, po restitucích a navrácení Pražské židovské obci v roce 1995 sloužila jako depozitář Židovského muzea v Praze. Dnes je zde stálá expozice Prameny judaismu a synagoga slouží také kulturním účelům.

Kostel sv. Bartoloměje v Chebu

Kostel řádu Křížovníků s červenou hvězdou byl postaven v roce 1414 v místech někdejší románské kaple svatého Ducha. Jedná se o jednoduchou, ale v české gotice zcela ojedinělou - obdélnou síňovou stavbu s žebrovou obkročnou klenbou.