Okres Písek

Vrch Burkovák – pravěké kultovní místo i husitské shromaždiště

Na kopci Burkováku, mezi Pískem a Bechyní, stojí dřevěný památník s vytesaným kalichem, v zemi je zasazena malá tabulka s nápisem. Místo bývalo zasvěcené náboženským rituálům však již v době bronzové a halštatské.

Tvrz Cerhonice

Nenápadná obec nedaleko Písku na první pohled ničím zvláštním nevyniká. Z dálky viditelná věžička tvrze však dává tušit, že se tu nachází zámeček nebo hrádek a že se jedná o mohutnou a majestátní budovu.

Písek oslaví 777. výročí založení i tradičním pískováním u Kamenného mostu

V královském městě Písku založeném roku 1243 se mnoho historických památek nezachovalo. Kamenný most, z hradu se dochovalo křídlo, v němž je Prácheňské muzeum. Centrum je směsicí slohů, převážně moderních, nesourodých. Najdete tu dlouhé úseky hradeb, Křižíkovu vodní elektrárnu...

Vrch Hrby ve středním Povltaví

Malá vrchovinka Hrby tvoří přirozenou hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Nachází se nedaleko osady Onen Svět mezi Milešovem a Kovářovem. Jedná se o romanticky vyhlížející zalesněný hřeben s břízami i jehličnany.

Skalní brána u Kotýřiny

Tři žulové balvany tvoří nedaleko obce Kotýřina na Kovářovsku skalní bránu. Jedná se v podstatě o přírodní dolmen – balvany na sobě leží tak, že mezi nimi vzniká okno.

Židovský hřbitov na úbočí Kovářovské hůrky

Hřbitov z 1. poloviny 19. století leží cca půl kilometru od centra obce, na návrší nad silnicí 102 na Radvánov. Nejsnazší přístup je cestou od Prostředního rybníka. Pohřbívalo se zde do roku 1940.

Socha sv. Jana Nepomuckého Kovářov

Socha sv. Jana Nepomuckého je barokní plastika na hodnotném podstavci se zachovalou datací 1722, s monogramy a s nápisy psanými kapitálkami.

Stará fara v Kovářově

Budova staré fary vystavěná v barokním slohu v roce 1739 se nachází vedle sousoší Kalvárie. Od roku 1967 neslouží ke svému účelu, do podzimu 2007 byla používána jako knihovna.

Kostel Všech svatých Kovářov

Raně gotický kostel z konce 13. století je přičítán stavební aktivitě milevského kláštera. V roce 1712 k němu byla přistavěna věž. Na jižní straně lodi se zachoval gotický pravoúhlý ústupkový portál.

Sousoší Kalvárie v Kovářově

Mezi nejvýznamnější památky Kovářova patří sousoší Kalvárie od sochaře Brokoffa, které stojí na pahorku u barokní fary při silnici na Vepice. Státem chráněná památka pochází z roku 1732.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte za zvířaty nebo do divadla na pohádku

O víkendu se bude oslavovat Mezinárodní den zeber. Seznamte se s těmito pruhovanými obyvateli Afriky během akce v pražské zoo. Pokud ale máte rádi poněkud nebezpečnější tvory, vyrazte na krmení krokodýlů do Protivína. Klidný program vám nabídnou divadla a pohádky, třeba o Jeníčkovi a Mařence, vodníku Česílkovi nebo pračlověku.

Skiaréna Písek

Lyžařský areál v Písku je vybaven speciálním umělým povrchem, který umožňuje lyžování v období, kdy není sníh. Slouží jako tréninkový svah pro lyžařský oddíl a také pro veřejnost. Vlek se nachází na severním svahu Hradišťského vrchu (478 m n. M.), na pravém břehu Otavy.

Tipy na víkend: Dejte si svatomartinské speciality, vyrazte na závod

Víkend se ponese ve znamení svatého Martina. Ochutnat mladá vína nebo pečenou husu budete moci na nespočtu míst v Česku, ať už v Praze, Písku nebo kladrubském klášteře. Pokud ale před obžerstvím dáváte přednost pohybu, můžete vyrazit rovněž na několik běžeckých závodů.

Zámek Rakovice

Tvrz, o níž se neví, kdy vznikla, byla během třicetileté zničena. Po roce 1650 byla obnovena a zřejmě po roce 1714 přestavěna na barokní zámek. Jedná se o patrový dvoukřídlý objekt s dvoupatrovou věží v nároží stojící v areálu dvora v obci. Je spojen alejí s nedalekým čimelickým zámkem.

Rakovický mlýn – místo, kde padl poslední výstřel druhé světové války

Zachovalý areál Rakovického mlýna stojí na samotě mezi obcemi Čimelice a Krsice. Proslavil se tím, že v něm byla dne 12. května 1945 podepsána konečná kapitulace německých vojsk. Za Německo ji podepsal Carl von Pückler, na straně vítězů pak ruský generál Sergej Serjogin a americký plukovník Allison.