Tipy na výlety v okrese Plzeň-sever

Sluneční hodiny u Bezvěrova

Bezvěrovské hodiny jsou větší i než největší dosud známé sluneční hodiny světa Samrát Jantra, které najdete v prostorách královské astronomické observatoře v indickém Džájpúru.

Přírodní památka Příšovská homolka na Plzeňsku

Nevýrazný vršek Příšovská homolka převyšuje okolní krajinu jen o 14 metrů. Ale i tak je unikátní, je to původní nejjižnější sopka českého masivu.

Město, kde je každý den Úterý

V úvalu Úterského potoka leží město, pojmenované podle trhů, jež se tu konaly. A protože byly úterní, jméno přešlo i na osadu. Historií proplulo až do zdivočelé země, která se tu, ve filmovém pojmenování Svatý Štěpán, také natáčela.

Novinkou turistické sezóny na Plzeňsku jsou barokní cyklotrasy

Hlavní novinkou letní turistické sezóny v Plzeňském kraji jsou tři barokní cyklotrasy na severu Plzeňska, které mají všechny start i cíl ve městě Plasy. Je na nich deset takzvaných barokních odpočívek, z nichž jsou vidět krajina, hospodářské dvory nebo památky daného uměleckého období, řekla vedoucí krajského oddělení cestovního ruchu Ilona Šnebergerová.

Lipová alej republiky v Hlincích na Plzeňsku

Obce a města oslavují 100 let od vzniku ČSR nejen výsadbou stromů republiky, ale i alejemi republiky. Jedna taková vznikla v obci Hlince na Plzeňsku.

Krytá lávka ve Veprnicích u Plzně

Unikátní technická památka se nachází ve Vejprnicích nedaleko Plzně. Spojuje barokní faru s kostelem sv. Vojtěcha.

Klášter v Plasích otevírá už během velikonočních prázdnin

Svou další sezónu začíná klášter Plasy v letošním roce zase o něco dřív. Významná kulturní památka na severu Plzeňska se pyšní hned několika unikáty. Objevit je mohou návštěvníci třeba na Zelený čtvrtek.

Chittussiho údolí u Ronova nad Doubravou

Chittussiho údolí se nachází mezi Mladoticemi a Ronovem nad Doubravou pod jihozápadními svahy Železných hor.

Exkurze do spalovny v Chotíkově

Jak funguje jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu, můžete každou sobotu zjistit v infocentru spalovny komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně. Z bezpečnostních důvodů se samozřejmě nedostanete přímo do provozu, nicméně prostřednictvím interaktivní expozice tam můžete virtuálně nahlédnout.

Kostel sv. Martina v Horních Sekyřanech

Horní Sekyřany je část obce Heřmanova Huť na Plzeňsku. Roku 1272 je zde připomínána kaple sv. Haštala. Jako farní kostel je poprvé zmiňován v roce 1384. V roce 1678 byl nově sklenut presbytář, roku 1704 byla přistavěna věž.

Minimuzeum Horské služby na Ještědském hřebeni

V chatě Pláně pod Ještědem se nachází expozice věnovaná horské službě, která zde byla založena 16. ledna 1954 pro oblast Jizerských hor.

Monastýrování: kláštery nabízejí prohlídky s výklady mnichů o jejich životě

Mezi kulturními památkami jsou trochu na okraji zájmu církevní, třeba že si broumovský, strahovský nebo břevnovský klášter na nedostatek zájmu stěžovat nemohou. Ale nádherné, i když hodně zanedbané, jsou třeba Plasy, dobře fungují Kladruby a Zlatá Koruna, lepší se Teplá. Změnit to má Monastýrování.

Nejstarší české mumie opředené legendami jsou „Kryšpáci“ ukrytí v hrobce kralovického kostela

Budete-li putovat severním Plzeňskem a navštívíte-li klášter Plasy nebo galerii a muzeum v nedávno zrestaurovaném areálu v Mariánské Týnici, věnujte také svou pozornost městečku Kralovice a jeho výjimečné stavbě kostela sv. Petra a Pavla, v jehož podzemní kryptě se nacházejí nejstarší české mumie.

Lukovský kostel duchů přitahuje živé z celé planety

Poničený kostel sv. Jiří v Lukové na Manětínsku již dávno neposkytuje duchovní útěchu. Přesto je duchů plný. To k němu přitahuje pozornost návštěvníků celého světa. Již pět let v opuštěných lavicích sedí, a i pod kůrem postávají omšelé šedobílé sochy. Připomínají sudetské Němce, kteří tu dříve žili.