Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.

Dětské expozice a programy v Centru stavitelského dědictví Plasy

Muzeum – místo, kde se dá objevovat, žasnout, přemýšlet, tvořit, být spolu, … velká výzva pro muzejníky i pro rodiče. Nabízíme vám přehled možností, ze kterých si můžete vybírat v Centru stavitelského dědictví Plasy.

Novinkou turistické sezóny na Plzeňsku jsou barokní cyklotrasy

Hlavní novinkou letní turistické sezóny v Plzeňském kraji jsou tři barokní cyklotrasy na severu Plzeňska, které mají všechny start i cíl ve městě Plasy. Je na nich deset takzvaných barokních odpočívek, z nichž jsou vidět krajina, hospodářské dvory nebo památky daného uměleckého období, řekla vedoucí krajského oddělení cestovního ruchu Ilona Šnebergerová.

Klášter v Plasích otevírá už během velikonočních prázdnin

Svou další sezónu začíná klášter Plasy v letošním roce zase o něco dřív. Významná kulturní památka na severu Plzeňska se pyšní hned několika unikáty. Objevit je mohou návštěvníci třeba na Zelený čtvrtek.

Monastýrování: kláštery nabízejí prohlídky s výklady mnichů o jejich životě

Mezi kulturními památkami jsou trochu na okraji zájmu církevní, třeba že si broumovský, strahovský nebo břevnovský klášter na nedostatek zájmu stěžovat nemohou. Ale nádherné, i když hodně zanedbané, jsou třeba Plasy, dobře fungují Kladruby a Zlatá Koruna, lepší se Teplá. Změnit to má Monastýrování.

Nejstarší české mumie opředené legendami jsou „Kryšpáci“ ukrytí v hrobce kralovického kostela

Budete-li putovat severním Plzeňskem a navštívíte-li klášter Plasy nebo galerii a muzeum v nedávno zrestaurovaném areálu v Mariánské Týnici, věnujte také svou pozornost městečku Kralovice a jeho výjimečné stavbě kostela sv. Petra a Pavla, v jehož podzemní kryptě se nacházejí nejstarší české mumie.

Zoo Plasy

Rodinná zoologická zahrada, která se nachází ve městě Plasy a oficiálně byla otevřena v květnu 2016. Snažili jsme se o propojení zábavy, odpočinku a vzdělání. Zoo se nachází v areálu Fantasy Golfu Plasy.

Pekelský vodopád v údolí Žebnického potoka

Zajímavý přírodní útvar se nachází na severním Plzeňsku nedaleko města Plasy, ve skalní rozsedlině v údolí Žeběnického potoka. Nejlépe je vodopád viditelný po vydatných deštích a jarním tání, kdy voda v silném proudu protéká jeskyní a dopadá na kámen na dně.

Atmosféru barokních klášterů si zájemci vychutnají při večerních prohlídkách

Kláštery Kladruby a Plasy připravily ve dnech 8. a 9. srpna již po čtvrté neotřelé večerní prohlídky. Hraví a přemýšliví návštěvníci si budou moci prohlídku zpestřit hledáním tajenky ukryté v detailech Santiniho staveb. Ostatní si mohou „jen“ užívat neobvyklé atmosféry.

Výstavní síň plaské litiny U Werku

Výstavní síň plaské litiny se nachází v bývalé Viktorově huti vystavěné kancléřem Metternichem v letech 1827-1829, která leží na severozápadním konci obce Plasy. V Plasích se jako upomínka na zdejší produkci umělecké litiny dochovaly i další zajímavosti.

V klášteře Plasy se můžete v neděli vydat na Cestu za čarodějnou knihou

Na neděli připravili v klášteře Plasy na závěr sezóny halloweenskou akci pro děti. Malí i velcí se mohou od 17 hodin vydat na Cestu za čarodějnou knihou. Sebou si nezapomeňte svítící lampióny, bubáky a roztodivná strašidla.

Návštěvníci plaského a kladrubského kláštera zažijí neobvyklé noční prohlídky

Na konec července připravily kláštery Kladruby a Plasy neobvyklou noční akci s názvem NOCÍ KE HVĚZDÁM Santiniho Aichela. Návštěvníci si během dvou večerů volně projdou nasvícené interiéry a procvičí si své schopnosti při luštění šifry. Při troše štěstí budou moci navštívit jeden z klášterů zdarma.

Pojďte s Gymplem na cesty v okolí Plas

Již 29. ročník turistického pochodu Gympl na cestách se uskuteční v sobotu 7. dubna – letos připadá toto datum na Velikonoční prázdniny.

Naučná stezka Ludvíka Očenáška - první stezka pro nevidomé

Mezi Plasy a Dolní Bělou na Plzeňsku objevíte naučnou stezku věnovanou mimo jiné významnému místnímu rodákovi Ludvíku Očenáškovi. Informační panely stezky jsou upraveny také pro slepce.