Okres Prachatice

Zdíkovsko ukrývá tajemnou kapli, lesní jezírka i malebnou vísku

Na dohled rozhlednám na Churáňově a Javorníku se rozprostírá kraj plný i drobných zajímavostí, o kterých mnohdy turisté ani nevědí. Najdete zde romantickou poutní kapli, tiché vodní hladiny v lese, významné přírodní památky nebo ves „na kraji světa”, od níž je jen kousek nejen ke starému mlýnu.

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Místo setkání pěti armád u Vítějovic připomínají dva pomníky

Na silnici mezi Prachaticemi a Netolicemi neuniknou oku gigantické betonové kvádry, vztyčené kolem sochy ženy. Tento kolos nahradil původní pomníček, nenápadně později režimem odstraněný. Dnes je alespoň pamětní deska opět v blízkosti místa, kde byla po válce prvně osazena, původní kámen však chybí.

Co symbolizuje tajemná tvář v pošumavském kostele?

Jsou tajemství, která se asi nikdy nepodaří rozluštit. Hned několik se jich nachází v Dobrši nedaleko Vacova.

Křížová cesta ve Volarech skýtá výhled na panorama Šumavy

Znovuzrození zchátralé křížové cesty byla myšlenka volarských patriotů, jmenovitě se jednalo o pány ing. Martina Jandu, Petra Čmerdu, Romana Kozáka a Stanislav Haladeje. S nadšením místních i nutnou finanční i další sponzorskou podporou došlo k její obnově a dnes se jí mohou kochat turisté i místní.

Žižkův dub v Podhradí

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste.

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Místo, kde byl postřelen Král Šumavy, turistické trasy sice míjejí, je ale snadno k nalezení

Jedná se o lokalitu mezi obcemi Borová Lada a Kvilda, nedaleko Františkova. V květnu 1950 zde unikl legendární postřelený převaděč Kilián svým pronásledovatelům. Bizarní viklan Pivní hrnec je s tímto místem spojen stejně jako louka u Teplé Vltavy pod tímto pradávným strážním místem.

Kostel sv. Štěpána Kvilda

Když v roce 1765 vyhověla pražská arcibiskupská konsistoř žádosti kvildských věřících, byla zahájena stavba dřevěného kostela, jehož stěny byly pokryty šindelem.

Apartmán v Zahradní v Prachaticích

Ubytování v rodinném domku s prostornou zahradou v centru města s klidným a nerušeným prostředím soukromí rodinného bydlení.

Čertova zeď byla nebezpečným místem na prastaré stezce z Čech do Lužice

Zajímavým přírodním útvarem nedaleko Kotle, malé vsi v Podještědí, je skalní stěna nazvaná Čertova zeď. Pojí se k ní dávná pověst o sázce sedláka z nedalekého Zábrdí s čertem. Sedlák čertu slíbil svou duši, když dokáže do kuropění přes noc postavit zeď od Ještědu až k Bezdězu.

Ve Vlachově Březí jsou nejen nejhezčí holky, ale i další pozoruhodnosti

Známý song Rybitví kapely Yo Yo Band zpropagoval tuto obec na Prachaticku v souvislosti s krásou místních paní a slečen stejně jako před časem, a vlastně dodnes, oblíbený film Drahé tety a já, jehož sekvence se zde v roce 1974 natáčely.

Zříceninu Osule, též Vitějovice zvanou, dnes již neskrývá neprostupné houští

Zbytky hradu ze sklonku časů vlády Přemyslovců se nacházejí na nevysokém vrchu nad obcí Vitějovice, podle níž má právě Osule i alternativní jméno. V roce 2012 díky aktivitě místních došlo k vyčištění části prostor bývalého hradu a tak je dobře k vidění nejen půdorys hradu.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Muzeum hasičské techniky Stachy vzniklo kuriozně při celostátním setkání sborů dobrovolných hasičů.