Okres Praha-východ

Zřícenina hradu Toušeň v Lázních Toušeň

Hrad stával v místech dnešního parku. Poslední zbytky hradu zmizely v 2. polovině 19. století při parkové úpravě okolí.

Naučná stezka Klecany

Podle pověsti nechal kníže Přemysl roku 777 v Klecanech zřídit chrám a postavit hrad, který daroval spolu s malým územím svému věrnému služebníkovi, po němž pak toto místo obdrželo název Klecany, neboť byl kulhavý (klecavý).

Přívoz Klecánky - Roztoky u Prahy

Město Klecany provozuje jeden z posledních přívozů přes řeku Vltavu. Slouží k dopravě osob, bicyklů i malých motocyklů. Je celoročně využíván všemi, kdo pracují na opačném břehu řeky.

Kanál pro vodní slalom v Brandýse nad Labem

Brandýský kanál pro vodní slalom pomalu vstává z mrtvých. Díky pevné vůli místních kajakářů a vstřícnému majiteli pozemku se po dvaceti letech podařilo dráhu obnovit. Vyčištěným kanálem opět teče voda, nad ní visí branky, které si můžete zkusit projet také vy.

Brandýský zámek si připomene posledního rakouského císaře i setkání tří velmocí

Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav se ve dnech 26. a 27. dubna vrátí o pár století zpět. Připomene si posledního rakouského císaře a krále českého Karla I. A také 200. výročí setkání tří panovníků velmocí protinapoleonské koalice v roce 1813.

Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium je památkou ojedinělého duchovního významu. Jedná se o malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem, reprodukující ikonografický typ Svatovítské madony.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Ranně barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie stojí postavil na začátku 17. století italský stavitel Giaccomo de Vaccani, do dnešní podoby jej upravili A. Leuther a K. I. Dienzenhofer. Uvnitř kostela je uchováváno tzv. Paládium země české - gotický pozlacený reliéf Madony Staroboleslavské z 15. stol.

Kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi

Románský kostel sv. Klimenta je považován za hradní kapli někdejšího boleslavského hradu. Vedle krypty sv. Kosmy a Damiána se jedná o nejstarší budovu ve Staré Boleslavi, která se dochovala do našich dob v takřka nezměněné podobě a náleží k nejstarším chrámovým stavbám v českých zemích vůbec.

Uhlířinu začali u Černých Voděrad vařit čerti

Část jména obce s barvou okolních, kdysi nepřístupných lesů, souvisí jen nepřímo. Černé se nenazývaly pro barvu, ale proto, že se jednalo o lesy listnaté. Bohaté zásoby dřeva určily většině původních obyvatel zaměstnání. Živili se jako dřevorubci nebo uhlíři.

Tipy na víkend: Sametové posvícení, Miss Natura, strašidelné prohlídky

V sobotu se můžete přidat do satirického průvodu Sametového posvícení v Praze nebo světluškového ve Znojmě. Na zámku Slavkov se můžete podívat do říše strašidel. V sobotu se koná šestý ročník Miss Natura v Čestlicích. Na pardubickém zámku proběhne knižní veletrh odborné literatury.

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou.

Výroba piva je i lákavá turistická atrakce

Nevšední výlet si mohou naplánovat turisté po středních Čechách. V parném létě je možné schovat se před slunečními paprsky do chladných pivovarských sklepů. Trasy s novinkami nabízejí dva největší středočeské pivovary – ten v Krušovicích i ve Velkých Popovicích.

Do pivovaru na vánočky, betlém a koledu

V pivovaru ve Velkých Popovicích proběhne o víkendu tradiční oslava vánočních svátků. V neděli 11. prosince ve 12 hodin odstartuje program, kde se bude kromě ochutnávky piva stavět betlém nebo prohlížet obrazy. Součástí programu bude mimo jiné i zpívání koled v podání velkopopovické umělecké školy.

Hasičské kozlí manévry ve Velkých Popovicích

V sobotu 24. září se v areálu velkopopovického pivovaru od 13 do 17 hodin uskuteční velké klání týmů dobrovolných hasičů. Můžete se těšit na požární útok, jehož nezbytnou součástí je souhra družstva, rychlost a přesnost. K útoku na ledviny bude připraven nepasterizovaný Kozel 11° Medium.

Hrad Jenštejn

Zřícenina hradu s mohutnou válcovou věží zde stojí více jak 600 let. První písemná zmínka o tomto hradu pochází z roku 1341. Hrad je cenným dokladem české gotické architektury z období druhé poloviny 14. století, který patří mezi typické produkty stavební huti Václava IV.