Tipy na výlety v oblasti Středočeský kraj

Poděbradský trpaslík

Proslulým obyvatelem Poděbrad je malý trpaslík, který odbíjí kladívkem do mochomůrky čas nejen lázeňským hostům, ale také všem, co žijí nebo zavítají do Poděbrad. Trpaslíka s červenou čepičkou najdete kousek od květinových hodin.

FOTO: Podzimní barvy rozzářily Máchův kraj. Kokořínsko je teď ideálním místem k výletu

Když podzim maluje, je to úchvatná podívaná. A pakliže vyjde i krásné počasí, je ideální čas na výlet do přírody. My se vydali do Máchova kraje na Kokořínsko, které nabízí širokou škálu turistických tras, hluboké lesy provoněné houbami a krásná zákoutí pískovcových skal. Naše kroky vedly od Harasova přes hrad Kokořín, skalní hrad Nedamy, Pokličky až po skalní bludiště. Podzimní Kokořínsko okouzlí na každém kroku.

Štěpánský most v Obříství

Štěpánský most přes Labe v Obříství byl postaven roku 1912 podle projektu Karla Šimka, pozdějšího profesora Vysokého učení technického v Brně. Konstrukčně se jedná o tzv. Spojitý nosník s klouby.

Kostel sv. Ondřeje Nelahozeves

Kostel sv. Ondřeje v Nelahozevsi byl postaven v první třetině 14. století, současná podoba pochází z 19. století. V interiéru se nacházejí pozdně gotické kamenické články, vybavení pochází především z 18. století. K areálu kostela patří také dřevěná zvonice a oplocení s brankami.

Bývalá Dynamitka Bohnice

První továrnu na výrobu dynamitu v Rakousku-Uhersku otevřel Alfred Nobel v roce 1870 na pravém břehu Vltavy mezi Bohnicemi a osadou Brnky (Zámky) v Zámeckém údolí při ústí Čimického potoka do Vltavy. Dnes se z továrny dochovaly jen zchátralé ruiny.

Rozhledna Vysoký vrch u obce Malé Kyšice

Dřevěná jehlanová rozhledna Vysoký vrch se nachází na stejnojmenném vrcholu kousek od Malé Kyšice.

Zámek Zdislavice

Na Kroměřížsku v obci Troubky-Zdislavice se nachází soukromý zámek Zdislavice, který je veřejnosti nepřístupný. Působivá budova byla v posledních letech rekonstruována.

Alej u Mlýnské strouhy

Alej vede z Dolního Benešova podél Mlýnské strouhy a potoku Opusta, až ke Kozmickým ptačím loukám a cesta dál pokračuje k hlučínské štěrkovně.

Bývalá obec Chaloupky u Přebuzi

Obec Chaloupky v Krušných horách nedaleko městečka Přebuz byla v 50. letech 20. století postupně vysídlena. Dnes jsou patrné jen pozůstatky základů některých domů nebo náhonu k pile.

Hořovický zámek je rájem nejen pro děti, ukrývá i trosky letadla

Zámek Hořovice najdeme nedaleko Prahy. Jeho charakteristickým rysem je krásná Sluneční brána zdobená sochami a rozlehlý park. V Hořovicích však najdeme zámky rovnou dva. Vedle nového tu uvidíme i starý, původně panský dvorec, jenž stojí nedaleko na skalním ostrohu nad Červeným potokem. Prohlídka zámku zaujme především malé návštěvníky, pro které se tu sešel depozitář z mnoha hradů a zámku ze středních Čech.

Přírodní památka Klepec

Přírodní památka Klepec se rozkládá na temeni vrchu Klepec (358 m n. M.) ležícího mezi městy Úvaly a Český Brod. Osamělé balvany naleznete na dvou blízkých lokalitách: Klepec I. A Klepec II. Největší ze žulových kolosů je Slouha, kterému lidé říkají Baba a Ovčák nebo Pastýř.

Expozice Kingdom Come: Deliverance – Rataje od středověku po současnost

Městys Rataje nad Sázavou otevřel 7. října 2023 novou stálou výstavu Kingdom Come: Deliverance – Rataje od středověku po současnost. Projekt má za cíl seznámit návštěvníky s historií městysu Rataje na přelomu 14. a 15. století skrze nahlédnutí do vývojového procesu hry Kingdom Come: Deliverance.

Kaplička a brána v Hlásné Třebáni

Hlásná Třebaň je vyhledávaným rekreačním cílem díky malebné krajině a je populární i díky písni z dílny Ivana Mládka „Hlásná Třebaň je krásná“.

Zámek Chlumín

První písemné zmínky o obci Chlumín pocházejí ze začátku 14. století, kdy byl sídlem bohatého pražského měšťanského rodu Velfloviců. Malý zámeček s dnes již zchátralým hospodářským dvorem byl postavený rytířem Kyšperským z Vřesovic na místě staré zpustlé tvrze.

Ve skanzenu Vysoký Chlumec máte pocit, že vesnice je tu od nepaměti

Skanzenů je v Česku několik, ale tento mezi Příbramí a Sedlčany patří k nejmladším. Zaujme už tím, že na první pohled máte pocit, že chalupy sem nikdo netransferoval, že vesnice tu stojí od nepaměti. Tříhektarový areál pod místním hradem jen někdo oplotil. Ten „někdo“ je Hornické muzeum Příbram, pod jehož správu místní areál vesnických staveb v přírodě patří.