Zříceniny v oblasti Ústecký kraj

Růžový hrádek Krupka

V prostředí středověké zříceniny hradu z počátku 14. století se v současné době nachází restaurace a pension.

Z mocného hradu v Krupce zbyl jen hezký výhled

Od poutního areálu v Bohosudově, který se měl stát německým protějškem české Svaté Hory u Příbrami, stoupá silnice městem Krupka k rozhledně Komáří vížka. Náměstí je tady strmé, takže ani možná nezaznamenáte, že projíždíte pod zříceninou královského hradu.

Jakoubek ze Vřesovic zradil husity, teď bloudí po kostomlatské ruině s černým kalichem na čele

Jakoubek z Vřesovic byl husitským hejtmanem, který po bitvě u Lipan správně odhadl, na kterou stranu se přidat. Za víru se hezky umírá, ale s vírou se i hezky žije, byť třeba trochu jinou. Jeho duch údajně bloudí po zřícenině hrad Kostomlaty pod Milešovkou, nesprávně nazývaným Sukoslav.

Zámek Pětipsy na Chomutovsku

Zřícenina zámku stojí v obci Pětipsy, v současné době prochází rekonstrukcí. Předchůdcem zámku byla gotická tvrz ze 14. století. K zámku náležejí i hospodářské budovy.

Zřícenina hradu Křečov

Zříceniny hradu z poloviny 14. století stojí na zalesněné vyvýšenině nedaleko obce Podbořanský Rohozec.

Zřícenina hradu Ostrý

Významnou dominantou obce Františkov nad Ploučnicí jsou pozůstatky hradu Ostrý (Scharfenstein). Vypíná se na čedičové skále nad řekou Ploučnicí. První zmínka v pramenech o hradu Ostrý je z roku 1268.

Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

Stavba kaple v obci Mšené-lázně byla zahájena v roce 1802, v roce 1804 byla přerušena a kaple zůstala nedostavěná. Zbyla pouze malebná zřícenina na pahorku v prostoru lázní.

Zříceniny hradu Žerotín u Panenského Týnce

Zřícenina hradu na nevýrazném návrší ve stejnojmenné obci u Panenského Týnce na Lounsku. Založen byl Žerotíny před polovinou 13. stol. Jako jeden z nejstarších šlechtických hradů u nás, v jejich držení zůstal až do roku 1462, poté se majitelé střídali.

Zříceniny hradišť Levín a Pravín

Obě zaniklá hradiště byla vybudována ve 14. století a dělí je od sebe 1 kilometr.

Zřícenina hradu Blansko u Ústí nad Labem

Zříceniny hradu Blansko (Blankenstein) se nachází na vysokém kopci nad levým břehem Labe nedaleko Ústí nad Labem. Poprvé je zmiňován roku 1401, místo však bylo osídleno již od 2. pol. 13. století.

Zřícenina letohrádku Kamýk u Rokycan

Nad obcí Osek nedaleko Rokycan je na kamenitém vrcholku už z dálky viditelnou zříceninu. Jedná se o letohrádek, který založil v roce 1750 Jan Šternberk. Už v polovině 19. století byl ale opuštěn a dodnes se z něj zachovaly jen dvě obvodové zdi.

Zřícenina hradu Kynšperk u Krupky

Poměrně rozsáhlé zříceniny hradu Kyšperka naleznete nedaleko města Krupky. Dochovalo se zde několik místností, hradby a část velké věže. Hrad je skvělé romantické místo pro přespání pod širákem.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Zřícenina tvrze Starý Dvůr v Krupce

Počátky tvrze Starý Dvůr při horní cestě z Krupky od kostela sv. Anny k Bohosudovu jsou dodnes nejasné. Tvrz vznikla jako vesnické opevněné sídlo drobného feudála či bohatého měšťana v průběhu 14. nebo nejpozději na počátku 15. století.

Nejhezčí údolí Českého středohoří je Opárenské pod Lovošem

„Chtěli jsme se pomazlit, ale byl tu nával.“ Teskný povzdech vepsaný do sešitku umístěného v dřevěné skříňce na zřícenině hradu Opárno, na ostrohu hlídajícím jeden z nejhezčích koutů Českého středohoří. Kaňonovité Opárenské údolí se táhne pod Lovošem od Malých Žernosek k Velemínu.