Kudy z nudy v oblasti Karlovarský kraj

Zobrazit všechny články o oblasti Karlovarský kraj

Naučná stezka Vodní svět

Naučná stezka přibližuje jedinečný vodní ekosystém dlouhodobě nevyužívaných vodních nádrží Na Kolmu. Stezka, dlouhá necelé 2 km, je vedena okolo rybníků a seznámí vás se životem živočichů, kteří na Kolmu žijí. Zajímavostí na trase je bobří pozorovatelna.

Areál Valdštejnsko u Bělé pod Bezdězem

Nedaleko Bělé pod Bezdězem asi patnáct kilometrů severozápadně od Mladé Boleslavi se uprostřed lesů nachází Valdštejnsko - pozoruhodné místo loveckého odpočinku.

Kostel sv. Mikuláše s farou v Holostřevech

Významnou součástí rozlehlé obce Holostřevy u Boru je kostel sv. Mikuláše. V blízkosti kostela stojí barokní fara s mansardovou střechou.

Bývalá židovská synagoga a hřbitov Bezdružice

Bývalá klasicistní židovská synagoga byla vybudována v roce 1812. Židovský hřbitov pochází z roku 1761. V současné době se zde nachází 212 většinou zchátralých náhrobků.

Kamenná rozhledna Kohout

Malá kamenná rozhledna na vrchu Kohout stojí ukrytá v lesích asi 4 km od městečka Benešov nad Ploučnicí. V roce 2010 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí.

Kaple Nejsvětější Trojice v Bělé pod Bezdězem

Kaple Nejsvětější Trojice se nachází v Tyršově ulici směrem na Českou Lípu, před vysokopodlažními panelovými domy.

Klasicistní zámek Dolní Rožínka

Renesanční zámek vznikl přestavbou tvrze v 16. století. V letech 1781-89 jej nechal Jan Nepomuk klasicistně upravit.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem

Hlavní kostel bělské farnosti byl založen současně s městem v prvních desetiletích 14. století.

Kostel sv. Bartoloměje v Bakově nad Jizerou

První zmínky o kostelu pochází ze 14. století. Původní gotický kostel byl po roce 1654 barokně opraven a následně několikrát přestavěn.

Kostel sv. Jana a Pavla v Halži

Kostel byl zbudován v pozdně barokním slohu a vysvěcen byl v roce 1800. Věž kostela byla dostavěna ke kostelní zdi v roce 1855. Kostel byl z velké části vybaven předměty ze zrušeného kláštera ve Světcích.

Kostel sv. Kunhuty v Čejkovicích

Čejkovický kostel sv. Kunhuty ukazuje na založení německými templáři (13. stol.). V roce 1673 byl opraven jezuity, ale již roku 1692 vyhořel. Záhy byl znovu postaven, ale opět vyhořel při vpádu Uhrů.

Kostel sv. Martina v Damnově

Ves Damnov je položena 9 km severně od Boru. Obec je historicky prvně zmiňována v listině sepsanou v roce 1239. Při jižním okraji vsi stojí kostel sv. Martina obklopený hřbitovem.

Kostel sv. Mikuláše v Boru u Tachova

Kostel v Boru je připomínán již v roce 1282. Kolem roku 1361 přestavěn v gotickém slohu do podoby, která mu zůstala do roku 1526, kdy byl znovu přebudován. Z této třetí přestavby se dochovala věž, stojící kdysi uprostřed hřbitova. Kostel je dominantou borského náměstí.

Kostel sv. Prokopa v Čestlicích

V Čestlicích najdete farní kostel, zasvěcený svatému Prokopu. Z větší části byl postaven roku 1863-4. Původně zde stál malý kostelík o kterém je zmínka již ze 14. století. Pověst vypráví, že zde svatý Prokop chodívaje od Sázavy do Prahy sloužil svatou mši.