Kudy z nudy v oblasti Ústecký kraj

Zobrazit všechny články o oblasti Ústecký kraj

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.

Obec Varvažov - vesnice z filmu Je třeba zabít Sekala

Obec si roku 1998 zahrála roli sluncem rozpálené hanácké vesnice ve filmu Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka. Obec se nachází nedaleko Zvíkovského Podhradí a vodní nádrže Orlík.

Židovský hřbitov Mirotice

Židovský hřbitov v Miroticích byl založen v 17. století. Velmi zachovalý hřbitov, ale nejstarší náhrobek údajně datován z roku 1647.

Kostel sv. Jiljí v Miroticích

Kostel sv. Jiljí v Miroticích je připomínán již v roce 1254. Věže kostela jsou časo zobrazeny na kresbách Mikoláše Alše. Dnešní podoba je výsledkem pseudorománské přestavby v letech 1870 - 1872.

Pomník Mikoláše Alše v Miroticích

Na náměstí Mikoláše Alše v Miroticích stojí socha v nadživotní velikosti místního rodáka malíře a kreslíře Mikoláše Alše. Bronzovou sochu vytvořil v roce 1955 Antonín Lhoták.

Kostel sv. Prokopa v Lošticích

Původně románský kostel se zvonem z roku 1550. Dochované románské fragmenty potvrzují datum původu z počátku 13. století, díky čemuž je kostel nejstarším v regionu. Kostel byl goticky a renesančně přestavěný a upravený v klasicistně-barokním stylu do dnešní podoby v 18. století.

Kostel Husův sbor Loštice

Neobvyklý novokonstruktivistický kostel Československé církve husitské od stavitele Josefa Sovy byl dostavěný v roce 1933. Nachází se na okraji města u silnice při příjezdu od Mohelnice.

Naučná stezka lišky Bystroušky v Lošticích

Vydejte se na putování rodným krajem tvůrce Lišky Bystroušky - malíře Stanislava Lolka. Vybrat si můžete delší (23 km) nebo kratší okruh (6 km).

Loštické náměstí s kašnou a neogotickým sloupem

Dvě krásné kamenné památky dominují loštickému náměstí. Čtyřboká kašna i neogotický sloup s upraveným okolím jsou častým místem odpočinku obyvatel a návštěvníků města.

Bývalá židovská sladovna v Lošticích

Jedná se o empírový měšťanský dům z poloviny 19. století. Sladovna sloužila tehdejší židovské čtvrti.

Historické náměstí s kašnou Jablunkov

Jablunkovskému Mariánskému náměstí vévodí kašna se sochou Immaculaty neboli Neposkvrněné Panny Marie.

Kaple sv. Josefa v Kyjově

Kostel byl postaven ze zbytků původního kostela sv. Martina v letech 1831 - 1832. Z původního kostela zůstala věž z konce 17. století. Kaple měla sloužit jako hřbitovní, ale během první světové války chátrala. Dnes slouží kostel sv. Josefa jako zvonice a příležitostně ke kulturním akcím.

Kostel Božího těla v Jablunkově

Kostel byl vybudován v roce 1605, původně v renesanční, později přestavěn v novogotickém stylu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k bývalému kapucínskému klášteru. Nachází se na hlavním Masarykově náměstí. Nad portálem je ve sgrafitovém rámu umístěno vyobrazení Madony s dítětem od Jano Köhlera z roku 1910.