Jihočeský kraj

Čížová: obec s čestným prvenstvím, spoustou historických památek a zajímavostí

Čížová, ležící jen sedm kilometrů od Písku, získala roku 2010 v klání o titul Vesnice roku toto prestižní ocenění. Je častým cílem výletníků, pátrajících po méně známých stopách historie i dalekých rozhledech. Najdete zde i připomínky krvavě kruté historie, stejně jako mystiku neuvěřitelnosti pověstí.

Branické divadlo

Branické divadlo si v roce 1925 z vlastních prostředků a potřeby postavili obyvatelé pražské čtvrti Braník. Na jevišti divadla se za dobu jeho existence vystřídali význační činoherní herci a režiséři, mimové či hudebníci, a to nejen z české a slovenské, ale i evropské umělecké scény.

K čemu mohla na Šumavě sloužit podivná kamenná stavba?

Je ukrytá v lese nad Velkým Radkovem, její stáří se odhaduje na více než sto let a přesně se neví, kdo, kdy a proč ji postavil.

Šumava se ponořila do zimní atmosféry, ocenili ji i běžkaři

Stromy ohýbající se pod tíhou sněhu, zaváté a místy zledovatělé silnice, první běžkaři. Tak o víkendu vypadaly šumavské kopce.

Hora Smrčina - nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě.

Tábor: město památek husitského experimentu i vzdoru proti českým panovníkům

„Protože město, které obsadil, nebylo obklopeno hradbami, vybral místo u téže řeky opevněné přirozenou polohou. Obehnal je hradbami a rozkázal, aby si každý postavil dům tak, jak si dříve zbudoval stan.” (E. S. Piccolomini, Kronika česká).

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Most v Zářečí

Poté, co starý most v Zářečí, místní části Bechyně, dosloužil, byl v roce 2004 postaven most nový s obloukovou konstrukci, předpjatou monolitickou deskou mostovky, ocelovými oblouky a síťovým uspořádáním závěsů.

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Vycházková trasa ke Třem křížům

Trasa vedoucí do historické lokality nad městem Dačice je lemována jednotlivými zastaveními křížové cesty. Poutní zážitek je navíc umocněn výhledem na krásné centrum města Dačice.

Hrad Mladá Vožice

Zaniklý hrad na návrší v obci Mladá Vožice byl založen zřejmě koncem 13. stol. Václavem II. Karel IV. Jej uvádí mezi podmínečně zcizitelnými hrady v Majestas Carolina. Za husitských válek byla Vožice dobyta vojsky Jana Žižky.

Kam o prázdninách s dětmi: Utečte zombíkům, pochutnejte si na čokoládě

Podzimní prázdniny se ponesou v duchu strašidel a svátku mrtvých. Svou odvahu můžete s dětmi prověřit na nočním zombie běhu v Praze či na Strašidelném dni na hradě v Červeném Újezdě. Na Čokoládovém festivalu v Českých Budějovicích se naučíte, jak vařit čokoládu, nebo budete moci ochutnat čoko-kebab.

Samsonova kašna v Českých Budějovicích

Přesně ve středu náměstí Přemysla Otakara II. Najdete známý symbol Českých Budějovic - Samsonovu kašnu. Toto velkolepé barokní dílo bylo vybudováno v letech 1721 až 1727. Tvoří jej kamenná nádrž, jež je díky průměru 17 m jednou z největších u nás.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála se nachází 6,5 km severně od Jistebnice a 4 km jihozápadně od Prčice; asi 15 km severovýchodně od Milevska a 18 km severozápadně od Tábora. Po severním úbočí Javorové skály probíhá hranice mezi Jihočeským a Středočeským krajem.