Tipy na výlety v oblasti Jihomoravský kraj

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám

Telefonní budky pomalu mizí z ulic města obcí. Umělec Maxim Velčovský navrhl proto ve Znojmě pomník nejen všem telefonním budkám, ale také pomník doby „předmobilové“, doby off-linové, kdy jsme ještě nebyli všichni nonstop k zastižení.

Betonová křesla v brněnském Bronxu

Brňané si mohou odpočinout v černobílých betonových ušácích, které se vyskytují na území takzvaného brněnského Bronxu. Křesla vznikají díky projektu Brnox II, jehož autorkou je výtvarnice Kateřina Šedá, která se prostředím vyloučených oblastí zabývá už několik let.

Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům

Budova vlakového nádraží leží na hranici Česka a Německa. Před rokem 1989 bylo možné dojet jen do Železné Rudy – města. Do Alžbětína na pilu se dostali pouze nákladní vlaky a lidé s povolením. Znovuobnovená budova začala sloužit opět po revoluci. Od roku 2012 je zde evropské informační centrum.

Obnova zámecké oranžerie ve Světlé nad Sázavou finišuje

Ve Světlé nad Sázavou finišují práce na osazování zrekonstruované zámecké oranžerie. Jak uvedla majitelka zámku Helena Degerme, proces uvnitř lze pozorovat zatím přes mříž z nádvoří. Termín zpřístupnění se musí podřídit rostlinám.

Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Praha má rekreační zázemí na Slapské přehradě, Brno na Prýglu, kam je to z města podstatně blíž. Na přehradu se dostanete za několik minut městskou dopravou, potom se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu třeba na oblíbený hrad Veveří.

Kamenná brána Dubňany

Na Jižní Moravě vznikla v letech 2015 a 2016 kamenná brána. Komplex je sestaven v systému posvátné geometrie a její uspořádání, tvar a vzdálenost jsou převzaty z prastarých, dochovaných staveb a návodů z konce pravěku až do dnešní doby.

Nebeská podívaná s řadou dalších akcí vyženou nudu z Brna

Muzeum a jeho dopravní exponáty v pohybu, setkání evropských flašinetářů, koncerty žáků uměleckých škol - a nad tím vším ozářené nebe mezinárodní soutěžní přehlídkou Ignis Brunensis, která je jedinou svého druhu v Evropě.

Dubisko valašisko tvrdé

Dub letní s přízviskem valašisko tvrdé z Kozlovic a lípa z Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. Již 500 let vzhlíží z kopce Strážnice na dědinu valašských vojvodů Kozlovice.

Interaktivní trasa po stopách Raduit de Souches napříč Jevišovickem

Mobilní průvodce pro samoobslužnou zábavnou projížďku Jevišovickem s úkoly formou hledání indicií a závěrečným testem a tajenkou. Navštívíte hlavní památky na velitele obrany Brna před Švédy r.1645, Raduit de Souches a dozvíte se o jejich historii formou textů, audia i videa, budete i trochu pátrat.

Interaktivní trasa po stopách obrany Brna před Švédy roku 1645

Mobilní průvodce pro samoobslužnou zábavnou procházku po stopách obrany Brna roku 1645 s úkoly formou hledání indicií a závěrečným testem a tajenkou. Navštívíte hlavní místa obrany Brna a dozvíte se o jejich historii formou textů, audia i videa, budete i trochu pátrat.

Po stopách Šikmého kostela aneb Putování Karvinskem a Ostravou

Oba díly, které z plánované trilogie Šikmý kostel zatím vyšly, se staly bestsellery. Díky tomu, že spisovatelka Karin Lednická zasadila příběhy svých hrdinů do reálných kulis a historických událostí, míří teď do dějiště „románové kroniky ztraceného města” stovky čtenářů, pamětníků i jejich potomků.

Halda Hrabůvka

Halda Habrůvka vznikla odkládáním odpadů z hutní výroby Vítkovických železáren. Ostravané tady jezdí na kole, grilují, chodí na procházky s dětmi i psy. Atrakcí jsou i labutě na umělém jezeře, které zde vzniklo, aby haldu zchladilo.

Opomíjeným skvostem ve stínu monumentálního Černínského paláce je jeho zahrada

Dva stavitelské skvosty stojí v Praze na Hradčanech proti sobě. Loreta se svými nezměrnými poklady a mohutná impozantní hmota Černínského paláce.

Kampus Masarykovy univerzity v Brně

Snad pro každého, kdo v českém stavitelství chce něco znamenat, bylo přímo snovým vstupem do nového tisíciletí vypsání soutěže na nové univerzitní centrum v Brně. První tak velkorysá výzva od konce 50. let.

Část tajuplného brněnského krytu Denis se otevře veřejnosti

Kolem vchodů do pověstmi opředeného podzemí před hlavním nádražím v Brně prochází denně tisíce lidí. Jen málokdo se však za mříže, které vstupy chrání, mohl podívat. A možná i proto se o krytu pod Petrovem vyprávěly celé legendy. To se však nyní s otevřením prostor změní.