Kraj Vysočina

Synagoga v Pacově

Pacovská synagoga se nachází v historickém centru města, přibližně 150 m jihozápadně od náměstí. Patrová stavba obdélného půdorysu se zkosenými nárožími, sedlovou střechou a dvojicí štítů na západním a východním průčelí je vystavěna ve střídmém novorománském stylu.

Zázračná studánka na Křemešníku

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Voda obsahuje stopy stříbra, které zajišťují její nezávadnost v lahvích. Podle mnoha legend má i lečívé účinky.

Vyhlídka Klubačice ve Víru

Jedná se o skálu s pěknou vyhlídkou, která je chráněna spolu s okolními skalními útvary podél řeky Svratky jako přírodní památka Vírská skalka. Stojí asi sto metrů nad Hrdou Vsí a už od roku 1911 je na ní vyhlídková plošina.

Bistrot de Papa

Bistrot de Papa v obci Horní Dubenky na Vysočině je skvělé místo uprostřed českého venkova.

Do středu Česka nejen za farářem Toufarem

I když je Číhošť jen malá obec na Havlíčkobrodsku se třemi stovkami obyvatel, navíc schovaná mimo hlavní tahy ve vlnící se krajině Českomoravské vrchoviny, nacházejí si sem cestu poutníci z řad věřících, ale i zájemci o historii a školní výpravy. Magnetem je příběh faráře Josefa Toufara spojeného s takzvaným číhošťským zázrakem. Od jeho smrti 25. února uplynulo sedmdesát let.

Tenisový klub Havlíčkův Brod

Tenisový klub je otevřen pro širokou veřejnost, je možné si rezervovat kurt i výuku tenisu a nebo si dát něco dobrého v Café & bistro.

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí - pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Zámek Maleč - Památník F. L. Riegra a F. Palackého

Pozdně renezanční zámek v obci Maleč poblíž Chotěboře obklopuje anglický park s rybníčkem. V roce 2018 byla po letech oprav a restaurování otevřena stálá expozice "Památník F. L. Riegra a F. Palackého".

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Králem ruin Zubří země na Bystřicku je jednoznačně majestátný Zubštejn

Krajina kolem Bystřice nad Perštýnem se nazývá Zubří zemí. Je to podle pernštejnského erbu, rodu, kterému panství patřilo. Zubr s houžví v nozdrách. Najdete tu několik romantických zřícenin: Pyšlec, hrad jména podivného, Aueršperk, Lísek, Mitrov, Dalečín. Králem mezi nimi je Zubštejn, Zubří kámen.

Jméno Muncifaj nosilo město Smečno ještě v 19. století

Malé město Smečno na Kladensku, připomínané kolem roku 1250, je plné zajímavostí. Na žádost Bořity z Martinic král Vladislav Jagellonský v roce 1510 nechal přejmenovat Smečno na Muncifaj (Dubovou horu) z latinského Mons fagi. Název, který zní jako z Drdových pohádek, se užíval až do 19. století.

Pravěká stezka Stolany

Že je geologie nuda? Záleží na tom, jak je podávána a kde se s ní člověk setká. A právě tohle my v Železných horách umíme. Schválně, vyrazte s dětmi do bývalého lomu u Stolan a pak se jich zeptejte, zda se nudily. Národní geopark Železné hory je na svém území velmi aktivní a nevytváří pro […].

500 000 000 let staré dno moře

Projít se v Čechách po mořském dně, to není jen tak. Díky Národnímu geoparku Železné hory to ale možné je. Kousek od vesničky Deblov jižně od Chrudimi se totiž nachází zkamenělé prvohorní dno, které je provrtané množstvím červích chodbiček. A teď k němu vede nová naučná mikrostezka. Autem dojeďte od Chrudimi do vesničky Deblov a […].

Keltská rozhledna Boika má geologické schody

Území kolem východočeských Nasavrk obývali v mladší době železné Keltové. Jsou tu terénní pozůstatky mohutného oppida v Českých Lhoticích, v nasavrckém zámku expozice Po stopách Keltů. Nedaleko města je keltský archeoskanzen. Na výšině u města stojí od roku 2006 rozhledna Boika. Má nové geoschody.

Procházka málo známými místy Národního geoparku Železné hory

Kdyby se skryla zemina v Národním geoparku Železné hory, asi bychom užasli, po čem to chodíme. Park o rozloze 777 kilometrů čtverečních má tvar výra, dravce má také ve znaku. Najdete tu v 700 milionů let staré kamenné historii Země přes 100 druhů hornin a nepočítaně minerálů a zkamenělin. Pojďme se tu krátce projít.