Tipy na výlety v oblasti Králové­hradecký kraj

Muzeum připomíná tradici hornictví v Jestřebích horách

Muzeum pod širým nebem připomíná v Malých Svatoňovicích letos dvacátým rokem čtyřsetletou tradici dobývání černého uhlí v Jestřebích horách na Trutnovsku. Důlní technika, která by jinak skončila ve šrotu, stojí seřazená u bývalého dolu Zdeněk Nejedlý na kousku úzkokolejky, kudy se kdysi vozilo uhlí k malosvatoňovickému nádraží.

Kino Vesmír v Trutnově

Kino Vesmír se nachází na Nábřeží Václava Havla čp. 20 v Trutnově. Vzniklo ve 20. letech minulého století. Dnes je součástí společenského centra UFFO v Trutnově. V letech 2021–2023 prochází celkovou rekonstrukcí.

Avantgardní lávka přes Labe u Aldisu v Hradci Králové

Nový most pro pěší a cyklisty tzv. Lávka u Aldisu v centru města spojuje přes řeku Labe Smetanovo nábřeží se zónou u kongresového centra Aldis.

Socha Franze Kafky ve Špindlerově Mlýně

Bustu z patinovaného bronzu od akademického sochaře Stefana Milkova naleznete v hotelu Savoy, kde Kafka v roce 1922 pobýval a začal psát svůj nedokončený román Zámek.

Socha Krakonoše v Trutnově

Bronzovou sochu Krakonoše uvidí všichni řidiči a jejich spolujezdci při vjezdu či výjezdu z města. Na kruhovém objezdu před výpadovkou na Pec pod Sněžkou stojí od roku 2013 podobizna vládce hor v podobě pohanského boha. Jedná se o dílo sochařky Pauliny Skavové.

Po stopách přírody – naučná stezka v Hradci Králové

Stezka Po stopách přírody seznámí návštěvníky s vybranými zvířaty žijícími v místních lesích a mnoha zajímavostmi na ekologická témata.

Nadhledna na vrchu Háječek – rozhledna Svébohov

Nadhledna Háječek u obce Svébohov je vysoká 30 metrů a z ochozu ve výšce 26,9 m nad zemí je krásný rozhled na hřbety a vrcholy Hrubého a Nízkého Jeseníku, Orlické hory a Drahanskou i Zábřežskou vrchovinu.

Čapkův mlýn Hronov

Čapkův mlýn doposud stojí v Hronově při hlavní silnici směrem na Polici nad Metují. Po rozsáhlé rekonstrukci je od léta 2022 zpřístupněn a můžete v něm, kromě jiných zajímavostí, navštívit i expozici věnovanou sourozencům Čapkovým.

Záchranná stanice Huslík

Posláním záchranné stanice Huslík je podpora druhové rozmanitosti živočichů v krajině a lidských sídlech ve východní části Středočeského kraje (Nymburk, Kolín, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště) a části Královéhradeckého kraje (Jičín).

Zámek Hořiněves

Dnešní podobu zámku v Hořiněvsi, v královéhradeckém okrese, formovali nejen doboví architekti, ale i nespokojení rolníci při selském povstání. V současnosti je zámek v soukromých rukou a po desetiletích chátrání zde probíhá rekonstrukce.

Židovský hřbitov v Jičíně

Hřbitov založen roku 1651 s cennými náhrobky barokního a klasicistního typu i díla moderních sochařů a pamětní deskou se jmény obětí nacismu.

Zřícenina hradu Velešov u Potštejna

Hrad nad obcí Potštejn byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, sídlícím na nedalekém hradě Potštejně. Hrad byl poprvé doložen roku 1356, když Karel IV. Kupoval potštejnské panství od synů Mikuláše z Potštejna. Pravděpodobně nebyl nikdy dostaven.

Zřícenina hradu Klečkov v podhůří Orlických horách

Hrad z počátku 15. století založili páni z Častolovic. V roce 1440 jej marně dobýval Kolda ze Žampachu. I když se mu to nepovedlo, ještě do konce století se hrad uvádí jako pustý. Dodnes se zachovaly zbytky zdí a valy na protáhlém ostrohu.

Zřícenina hradu Hlodný pod Orlickými horami

Gotický hrad Hlodný byl zřejmě postaven pány ze Žampachu, v minulosti plnil hlavně obrannou funkci proti nájezdům loupeživých tlup. Hrad nebyl nikdy zcela dostavěn, jediná přímá zmínka o jeho existenci pochází teprve z roku 1576, kdy je zmiňován při dělení solnického panství.

Zřícenina hradu Červená Hora

Hrad Červená Hora se nachází nedaleko Červeného Kostelce na Náchodsku. Do dnešního dne se z gotického hrádku z druhé poloviny 13. století dochovaly skromné pozůstatky.