Tipy na výlety v oblasti Králové­hradecký kraj

Pražské Jezulátko přijíždějí obdivovat návštěvníci z celého světa

Fenomén Pražského jezulátka, Ježíše zpodobněného jako dítě, přitahuje do metropole návštěvníky z celého světa. Necelého půl metru vysoká soška (měří 47 centimetrů) ze dřeva, potažená látkou a voskem, je předmětem uctívání věřících napříč kontinenty. V kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského v Karmelitské ulici stojí ve vitríně v pravém bočním oltáři.

Škrpál Járy Cimrmana v Pohoří u Dobrušky

Ve vitríně hostince je k vidění památný Škrpál Járy Cimrmana. Cimrmanova více než sto let stará bota zůstala na cestě poté, co Cimrman z hospody utíkal bez placení. V obci Pohoří se shodou okolností narodil i spoluzakladatel divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka.

Valdštejnovo město – organizované prohlídky města Jičín

Opravdovou krásu a kouzlo města objevíte tehdy, když proniknete pod povrch, poodhalíte jeho tajemství a proměníte suchopárnou historii v živý příběh.

Vodní nádrž Horní Bečva

Vodní nádrž slouží k regulaci Rožnovské Bečvy, vodním sportům a ke koupání. Pláže jsou travnaté, vstup do vody písčitý a pozvolný. Ubytovat se můžete v kempu, občerstvení nabízí stánky či blízké restaurace.

Studánka Pramen Kosice

Slabě termální (cca 20°C) minerální pramen s vysokým obsahem rozpuštěných látek (zejména oxidu uhličitého). Nachází se nedaleko zaniklých lázní u Jelínků, kde v srpnu roku 1861 pobývala Božena Němcová. Voda po otočení kohoutkem vytéká sama.

Bifurkace řeky Bystřice u Kosic

K jezu vede vysekaná cestička po louce kolem mlýnské Bystřice v Kosicích. Je to pěkná procházka, po 300 metrech kolem řeky narazíte na místní jez, který rozděluje Bystřici na dvě koryta – na mlýnskou a novou s umělým korytem. Jez je průchozí na druhou stranu louky.

Přírodní rezervace Trčkovská louka v Orlických horách

Přírodní rezervace Trčkovská louka o rozloze 10,48 ha se nachází nedaleko osady Trčkov podél pravobřežního potůčku, přítoku Divoké Orlice. Je velmi bohatá na vzácnou flóru, louka je též ornitologickým rájem – hnízdí zde např. Jestřáb lesní, čáp černý nebo pěnice černohlavá.

Malá, ale příjemná je rozhledna Amálka v Orlických horách

Má něžné jméno. Amálka, jako víla z večerníčku, jenže je trochu robustnější. Ale po celý rok přívětivá a nikam nezmizí. Nad skiareálem v Českých Petrovicích, na dohled polské hranice, stojí od roku 2020. Nejde ani tak o úchvatný rozhled, jako o celkovou příjemnou atmosféru, kterou pětimetrová kovová nástavba na dřevěném stánku skibaru nabízí.

Zemská brána je jedním z nejromantičtějších koutů Orlických hor

Balvanité řečiště s obřími hrnci, Divoká Orlice je tu místy opravdu divoká. Ve sníženém horském hřebeni Orlických hor přestává být řeka hraniční a vstupuje Zemskou branou do vnitrozemí. Orlické, nebo také Kačenčiny hory jsou masívní pohraniční pohoří s délkou 56 kilometrů a několika vrcholy přesahujícími 1000 metrů.

Do Suchého Dolu za kamennými hřiby i na církví neuznané poutní místo

Parkoviště ve Slavném, části obce Suchý Důl, je narváno k prasknutí. Z něj se vychází ke známým kamenným hřibům. Skalní útvary vznikly nestejnoměrným zvětráváním pískovce, kdy klobouk je tvořen tvrdším materiálem, noha je měkčí a snadněji zvětrává.

Suchodolská léčivá studánka

Na Kladském pomezí v obci Suchý Důl se nachází léčivá studánka.

Kostel Božského Srdce Páně v Borovničce

Římskokatolický kostel postavený v roce 1928 v novogotickém stylu za využití pískovcových kvádrů sloužil pro bohoslužby místních německých obyvatel. K ostel postavil Ing. Janetschek z Hostinného podle plánů architekta Georga Baehra z Drážďan.

Opravený hrad Vízmburk se otevírá

Učiteli z Havlovic Jaroslavu Balcarovi se spolu s partou nadšenců podařilo opravit a zakonzervovat zříceninu hradu Vízmburk na Trutnovsku.

Smuteční síň v Dobrušce – dokonalý soulad

Starobylá lipová alej, která vede z Dobrušky k tamnímu hřbitovu a kostelíku sv. Ducha, je důležitým bodem v krajině pod Orlickými horami. Představuje motiv cesty, která vede od narození ke smrti, symboliku souladu, smíření a pokoje, jenž provází člověka na pouti životem k jeho konci.

Zámecký park ve Vrchlabí

Zámecký park ve Vrchlabí je více než jedno a půl století zdrojem krásy, radosti a klidu. Navíc také poznání a ponaučení. Kromě odborné péče se Správa KRNAP, která park spravuje, snaží dlouhodobě popularizovat historii parku i jednotlivé dřeviny.