Moravsko­slezský kraj

Kostel sv. Michaela archanděla Vrbno pod Pradědem

Jedná se o monumentální empírovou architekturu z let 1840 - 1843. Před kostelem je empírová kašna a kříž z roku 1825.

Na duši je blaze v úzkokolejce na Osoblažsku, trať má 102 oblouky

Pomalu se vrtí v mírných zatáčkách mezi poli i v lesích úzkokolejná železnice v bohem zapomenutém koutu Osoblažska. Je jednou ze tří úzkorozchodných tratí u nás, provozuje se na ní kromě víkendových cest historickým vlakem i pravidelná doprava. Cesta z Třemešné do Osoblahy je pohlazením po duši.

Z hádky dvou šlechticů o páva prý vzniklo jméno Opava

Je to hezká možnost, ale pravda je jinde. Přesto na páva Opavští nedají dopustit. Pořádají akce ve jménu krásného opeřence. Nádherně opravené domy, nejen měšťanské, ale i církevní památky, nejen v historickém centru. Citlivě udržovaná zeleň parků, množství laviček a odpočinkových míst.

Ololoď Kordulka v Olomouci

Řeka Morava obtéká historické centrum Olomouce a je z ní možnost spatřit řadu památek a dominant města z jiné perspektivy, než která se naskýtá při běžné prohlídce města. Součástí plavby je i povídání o historii města, jeho památkách a o řece samotné.

Tipy na víkend: Vyrazte na borůvkové hody nebo na medové slavnosti

Program na třetí srpnový víkend nadchne především milovníky piva. Slavnosti zlatavého moku se konají například v Chodové Plané, Holicích či Chotěboři. Na své si pak přijdou i milovníci jídla, ti se mohou vypravit na sladké borůvkové hody v Jeseníkách. Lákadlem je ovšem i medový den nedaleko Velehradu, který nabídne i medové pivo či medovinu.

Muzeum turistických známek v Janovicích u Rýmařova

Turistické známky se už 20 let vyrábějí v Janovicích u Rýmařova. A právě tam je otevřeno venkovní muzeum, které má podobu čínské císařské cesty.

Naučná stezka Prašivá v Beskydech

Naučná stezka Prašivá je unikátní svým hvězdicovitým tvarem. Její cílový bod je vrchol hory Malá Prašivá.

Hřbitovní kostel sv. Mikuláše v Osoblaze

Kostel svatého Mikuláše v obci Osoblaha je hřbitovní kostel postaven v letech 1756–1766 a kulturní památka České republiky.

Kopec Ondřejník v Beskydech

Osamocený horský hřbet mezi Kunčicemi pod Ondřejníkem a Frýdlantem nad Ostravicí. Nadmořská výška kopce je 964 metrů.

Koupaliště Osoblaha

Osoblažské koupaliště je usazeno do centra malebného prostředí zdejšího parku, jehož součástí je in-line dráha, antukové kurty pro tenis, volejbal, nohejbal, fotbalový areál, kemp, rybník pro sportovní rybolov a další.

Secesní stavby v Kunčicích pod Ondřejníkem

Horská obec Kunčice pod Ondřejníkm leží mezi frenštátskou a frýdlantskou kotlinou. První písemná zmínka o obci je z roku 1581. V obci je několik secesních vil z počátku 20. století.

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník se nachází na hranici katastrů tří obcí Hlinka, Osoblaha a Slezské Pavlovice.

Židovský hřbitov v Osoblaze

Židovský hřbitov v Osoblaze patří k nejcennějším v České republice a nejvzácnějším památkám v Moravskoslezském kraji.

Zřícenina hradu Fulštejn

Zřícenina hradu Fulštejn se nachází 3 km od Osoblahy a 1 km jihozápadně od obce Bohušov. Hrad byl strategicky velmi vhodně umístěn v osoblažské nížině, stojí na zalesněném kopci (267 m) nad říčkou Osoblahou.

Burkův vrch v Beskydech

Plochý hřeben 3,5 km jižně od Horní Lomné na hranicích se Slovenskem.