Tipy na výlety v okolí Prahy

Sakurová alej u Beachklubu Ládví

Nemusíte cestovat tisíce kilometrů do Japonska, abyste si užili kouzelnou atmosféru rozkvetlých sakur. Stačí se projít necelých 100 metrů od Beachklubu Ládví na Praze 8 a objevíte malý pražský poklad – sakurovou alej u bývalé základní školy ZŠ Chabařovická.

Národní přírodní rezervace Karlštejn

Národní přírodní rezervace Karlštejn se nachází v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Jedná se o členité území severně od Berounky mezi Berounem, Vráží, Mořinou, Karlštejnem a Srbskem.

Jednu z nejkrvavějších bitev české historie připomínají dva monumentální památníky

Obce Křečhoř a Vítězov na Kolínsku ukrývají kromě krásné rozhledny dva zajímavé památníky, které vzpomínají na jednu z nejvýznamnějších bitev u nás. Bitva u Kolína představuje jeden ze zlomových okamžiků sedmileté války, ve kterém se rozhodovalo o osudu habsburské monarchie a celistvosti českých zemí. Vítězství záložní císařsko-královské armády, podporované saskými jednotkami, vyprostilo z pruského obležení Prahu a vytvořilo předpoklady pro vytlačení vojska krále Friedricha II. Z Čech.

Zámecký park Měšice

Zámecký park Měšice se nachází jižně za zámeckou budovou. Park upravený krajinářským stylem je kulturní památkou ČR. Objevíte zde rozmanité architektonické doplňky, broukoviště, i ha-ha příkop.

Lípa ve Škrdlovicích

Lípa stojí v nejstarší části obce u domu č.p. 13, při pravděpodobné trase Libické stezky, nejstarší spojnice mezi Prahou a Brnem, nazývané též knížecí.

Lipová alej Vidlák – výlet do Hostavické aleje z Běchovic do Starých Kyjích

Výlet po pražské přírodě vede podél Rokytky z Běchovic do Starých Kyjí. Návštíme přírodní lokality, Počernický rybníky, geologický park, rozhledny, zámecký park a Lipovou alej Vidlák. Mnohé lokality jsou cenné pro faunu a flóru. Skvělé propojení přírody a historie Prahy.

Pragerovy kostky Na Slovanech

Pragerovy kostky patří k výrazným brutalistickým budovám v Praze. Najdete je v zahradách Emauzského opatství. Ve třech budovách architekta Karla Pragera sídlí významné instituce zaměřené na plánování města Prahy.

Vila Silenta

V Praze – Hřebenkách se nachází vila Silenta, která byla postavena v roce 1912 podle návrhu architekta Františka Kavalíra, žáka Jana Kotěry. Vila prošla citlivou rekonstrukcí mezi roky 2022 a 2024.

Villa Bianca

Vila Bianca stojí v Praze 6 na rozhraní Dejvic a Bubenče. Byla postavena v letech 1910 – 1911 podle návrhu architekta Jana Kotěry.

Vila Beno Kabáta

V malebné krajině Podřipska, nedaleko Roudnice nad Labem, se na východním okraji obce Dobříň nachází letní vila pražského stavitele Beno Kabáta. Jde o typ letního rodinného bydlení vyšší střední třídy z meziválečného období, sloužící k „útěku z města“ a reprezentaci.

Sluneční hodiny u Bušovic

Originální sluneční hodiny zhotovené z kovu objevíte u přístřešku Kytín jižně u Bušovic, kde se nachází odpočinkové místo pro turisty. Zhotovili je kováři Jiří Štrunc a Miloš Havel ze Smědčic.

Křížovnické náměstí v Praze

Křížovnické náměstí v Praze patří mezi menší pražská náměstí, nachází se na staroměstské straně Karlova mostu.

Gotický reliéf Poslední večeře Páně v Kralupech

Unikátní gotický reliéf z majetku kralupské farnosti. Jedinečná památka pocházející z pražské Betlémské kaple.

Naučná stezka Lesní galerie v Klánovickém lese

Lesní galerie aneb Tam a zpátky za zvířátky je netradiční naučná stezka, která přináší zábavu i poučení všem, kdo se po ní vydají. Vede okruhem asi 3 km dlouhým po lesních cestách v přírodním parku Klánovice – Čihadla v části Blatovský les, v katastru Újezd nad Lesy.

Zámecká bažantnice v Měšicích

Zámecké bažantnice (Malá a Velká bažantnice) jsou součástí areálu Zámek Měšice u Prahy.